Enschede staat stil bij 25 jaar vuurwerkramp
ENSCHEDE (ANP) - In Enschede zijn honderden mensen bijeen om de vuurwerkramp, precies 25 jaar geleden, te herdenken. Voorafgaand aan de herdenking, die rond 15.20 uur begint, legden mensen bloemen bij het monument Het verdwenen huis tussen hemel en aarde. Daarna zullen de kerkklokken luiden.
Burgemeester Roelof Bleker en Bram Distel, voorzitter van de Stichting Herdenking Vuurwerkramp, houden een toespraak en er is een minuut stilte voor de 23 mensen die omkwamen bij de ramp. Tijdens de herdenking leest Hadassa Meijer, directeur van het Huis van Verhalen, het gedicht 'Enschede huilt' voor, geschreven door Willem Wilmink na de vuurwerkramp.
Op meerdere plekken in de stad en ook op en rondom de herdenkingsplek hangt de vlag halfstok. Al ruim voor 15.00 uur hadden zich tientallen mensen verzameld in het zonnige park bij het monument. Daarop staan de namen van de 23 slachtoffers. Ook zijn hier de contouren te zien van 'het verdwenen huis' en de plek waar de vuurwerkopslag stond.
Herdenkingsconcert
Dinsdagavond is er een "vertroostingsconcert" in Roombeek van fanfareorkest De Bazuin. Deze fanfare had destijds een onderkomen in het getroffen gebied en steunde de bewoners van Enschede na de ramp door op verschillende plekken in de stad muziek te maken. Na het herdenkingsconcert kunnen mensen napraten en een kop koffie drinken in wijkcentrum Prismare en wordt de EO-documentaire De middag van 13 mei getoond, die later op de avond ook is te zien op NPO 2.
Op 13 mei 2000 werd de wijk Roombeek verwoest, doordat de vuurwerkopslagplaats van SE Fireworks ontplofte. Bijna duizend mensen raakten gewond en tweehonderd woningen werden vernietigd, zo'n 1500 huizen en nog eens vijfhonderd bedrijven raakten zwaar beschadigd. 1250 mensen raakten dakloos.
Meer uit Binnenland
AMSTERDAM (ANP) - De belangenorganisaties Free Press Unlimited (FPU) en de Nederlandse Vereniging van Journalisten (NVJ) hebben opnieuw een brief gestuurd om aandacht te vragen voor de journalisten in Gaza. De brief is gericht aan demissionair minister van Buitenlandse Zaken David van Weel, melden de organisaties. Ze roepen de minister onder meer op om zich uit te spreken tegen doelgerichte lastercampagnes tegen Palestijnse journalisten en in gesprek te gaan met de Israëlische ambassadeur.
41 minuten geledenHILVERSUM (ANP) - De Evangelische Omroep (EO) gaat de genres fictie en documentaire schrappen als gevolg van de bezuinigingen op de publieke omroep. De EO maakte de afgelopen jaren prijswinnende fictieproducties en documentaires als De Joodse Raad, De Terugreis en Mijn grote broer. De EO spreekt dinsdag van een "pijnlijk besluit".
1 uur geledenARNHEM (ANP) - De provincie Gelderland verlengt de toestemming om de wolf te doden die dit voorjaar een hardloopster beet op de Hoge Veluwe. Jagers krijgen tot 1 juli volgend jaar de tijd om het dier met codenaam GW4655m te doden. Ook is het gebied waarin dat mag gebeuren uitgebreid met het terrein van vliegbasis Deelen. De vergunning voor het afschieten van de wolf zou 1 januari aflopen.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De overheid hoeft de regels voor hulp bij zelfdoding niet te versoepelen. De Coöperatie Laatste Wil had dat gevraagd, maar het gerechtshof in Den Haag heeft dat dinsdag afgewezen, net als de rechtbank eerder.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Voormalig advocaat Inez Weski heeft dinsdag in een procedure tegen de Staat bij de bestuursrechter in Den Haag inzage geëist in haar detentiedossier. Ze heeft eerder al inzage gehad, maar meent dat er gegevens worden achtergehouden. In overleg met de rechter is besloten tot een nieuwe inzageronde. De zaak is daarom voor onbepaalde tijd aangehouden.
3 uur geledenBILTHOVEN (ANP) - Nederlanders werken steeds langer door en doen dat meestal in goede gezondheid, wijst onderzoek van het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM) uit. De meeste mensen zijn ook op latere leeftijd lichamelijk en mentaal in staat om hun werk uit te voeren.
3 uur geledenBRUSSEL (ANP/BELGA) - In Brussel wordt al 541 dagen onderhandeld over een nieuwe regering en evenaart daarmee het Belgische formatierecord. De Belgische hoofdstad valt onder het Brussels Hoofdstedelijk Gewest en de coalitieonderhandelingen daar zitten muurvast.
3 uur geleden