Enquêtecommissie: Rutte heeft niet genoeg voor Groningers gedaan
ZEERIJP (ANP) - Minister-president Mark Rutte heeft in het gaswinningsdossier "niet het verschil gemaakt" voor de Groningers, concludeert de parlementaire enquêtecommissie die de gaswinning heeft onderzocht. "Dat was gezien de voortslepende aard van de schade- en versterkingsproblematiek wel op zijn plek geweest."
De enquêtecommissie heeft de hele periode vanaf de eerste gasvondst in Groningen in 1959 in kaart gebracht. Maar van de bijna 2000 pagina's die het eindrapport met de titel Groningers boven gas telt, gaat veruit het grootste deel over de periode na 2012, dus na het aantreden van Rutte als premier.
Rutte verontschuldigde zich al meerdere keren voor de gang van zaken rond de gaswinning. "Maar ook deze excuses hebben niet geleid tot een wezenlijke verandering waar Groningers iets aan hebben gehad". De commissie stelt vast dat de premier "wel verwachtingen wekt", maar die vervolgens niet waarmaakt.
Kabinetsbrede opgave
De commissie stelt vast dat de gaswinning en de gevolgen daarvan sinds begin 2013 als een "kabinetsbrede opgave" worden gezien en met enige regelmaat besproken werden in de ministerraad. Rutte bracht ook meerdere werkbezoeken aan het aardbevingsgebied.
"Desondanks blijkt uit het openbare verhoor met de minister-president dat hij de ernst en urgentie van de problematiek in Groningen lange tijd zwaar onderschat." Rutte realiseerde zich bijvoorbeeld pas begin 2018 hoe "bizar" het was dat de gaswinning uitgerekend in 2013, het jaar na de ontwrichtende aardbeving in Huizinge, een recordniveau bereikte.
Verwijtbare tekortkoming
Ook over de rol van de Tweede Kamer is de commissie kritisch. Die heeft "in zestig jaar gaswinning relatief weinig kunnen betekenen voor de Groningers". Daarbij wordt wel aangetekend dat de Kamer het vaak moest doen met "onvoldoende, onjuiste en onzorgvuldige" informatie.
Met name het debat over de hoogte van de gaswinning in 2013 is in de Tweede Kamer "niet op de juiste gronden gevoerd", doordat toenmalig minister Henk Kamp (Economische Zaken) van zijn ambtenaren niet alle beschikbare informatie kreeg. "De commissie beschouwt dit als een ernstige en verwijtbare tekortkoming."
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Nederland is de afgelopen jaren naïef geweest over de groeiende invloed van China, zegt beoogd buitenlandminister Tom Berendsen (CDA). Hij wil als minister Nederland minder afhankelijk maken van grondstoffen uit China, maar ook van de Verenigde Staten voor veiligheid. "Die afhankelijkheid moet je afbouwen, dan zit je ook sterker aan de internationale onderhandelingstafel."
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Jo-Annes de Bat krijgt bij zijn aantreden als staatssecretaris van Klimaat en Groene Groei het volgelopen stroomnet onder zijn hoede. Dat zei de CDA'er na zijn gesprek met beoogd premier Rob Jetten. Hij wil oplossingen voor de drukte op het stroomnet "versnellen", maar weet nog niet hoe. "Dat ga ik allemaal ontdekken. Er zal vast een heel inwerkprogramma staan om zaken nog beter te begrijpen."
2 uur geledenNEW DELHI (ANP) - De Indiase premier Narendra Modi zal naar verwachting nog voor de zomer naar Nederland komen om formeel een "strategisch partnerschap" met Nederland aan te kondigen. Demissionair premier Dick Schoof zei donderdag tegen lokale media in India dat het "een uitstekende stimulans" zal geven aan de al goede verhoudingen tussen India en Nederland. Hij is daar voor een internationale top over kunstmatige intelligentie.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Toekomstig minister van Defensie, Dilan Yeşilgöz, hoopt dat er meer erkenning komt voor de strijdkrachten. "Ik hoop wel, vooral, dat we met elkaar onze militairen veel meer gaan waarderen en gaan eren", zei de VVD'er donderdag na een gesprek met formateur Rob Jetten.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De 41-jarige Eelco Eerenberg wordt de nieuwe staatssecretaris van Financiën namens D66, meldt de partij. Nathalie van Berkel zou eigenlijk deze functie krijgen. Maar zij zag hier maandag van af, nadat meerdere media hadden geschreven over onjuistheden in haar cv. Later maakte Van Berkel ook bekend de Tweede Kamer te verlaten.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Silvio Erkens (VVD) snapt de weifeling in de agrarische sector over zijn benoeming tot staatssecretaris van Landbouw. "Volgens mij is het aan mij om het tegendeel te bewijzen. Maar ik snap het scepticisme", zei hij donderdag voor aanvang van zijn gesprek met formateur Rob Jetten.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Aankomend premier Rob Jetten (D66) vindt het "spijtig" dat Nathalie van Berkel, tot maandag beoogd staatssecretaris Financiën, zich heeft teruggetrokken. Van Berkel vermeldde studies op haar cv die ze niet had gedaan of niet had afgemaakt. Toen bleek dat zij daarover gelogen had, trok zij zich eerst terug als beoogd staatssecretaris en een dag later als Kamerlid.
22 uur geleden