Enquête: Duitse ondernemers rekenen nog niet op herstel economie
BERLIJN (ANP/DPA) - Meer dan de helft van de middelgrote bedrijven in Duitsland verwacht volgend jaar een economische neergang. Dit blijkt uit een enquête van de ondernemersvereniging BVMW onder meer dan duizend ondernemers. Directeur Christoph Ahlhaus van de belangenorganisatie stelt dat "oppervlakkige hervormingen niet langer voldoende zijn om Duitsland weer op de rails te krijgen".
Volgens hem rekenen bedrijven erop dat de regering in Berlijn eindelijk de lang beloofde structurele hervormingen en concrete verlichting op gebieden zoals regeldruk, de arbeidsmarkt, belastingen en energiekosten zal doorvoeren. Maar op omslag van de economie die in 2023 en 2024 kromp en dit jaar waarschijnlijk minimaal opkrabbelt, wordt niet gerekend.
Uit de enquête blijkt dat 54 procent van de bedrijven volgend jaar een economische vertraging verwacht, terwijl slechts 22 procent een opleving van de economie voorziet. Daarnaast gaf 42 procent van de respondenten aan van plan te zijn in 2026 minder te investeren.
Digitalisering en nieuwe technologie
Ook bij de grootste vakbond van Duitsland, IG Metall, leven zorgen. De bond riep de politiek en het bedrijfsleven onlangs op tot gezamenlijke actie om een industriële crisis te voorkomen. "Het exportmodel staat op het spel", stelde vakbondsleider Christiane Benner, met verwijzing naar Amerikaanse importheffingen, China's technologische inhaalrace en hoge energieprijzen.
Benner pleitte onder meer voor investeringen in digitalisering en nieuwe technologie. Bedrijven zouden daarnaast keuzes moeten maken en strategieën moeten formuleren. Daar ontbreekt het volgens haar nu vaak aan. "Er staat veel op het spel", aldus Benner. "Zonder industrie is Duitsland een arm land. En als de welvaart verdwijnt, brengen we onze democratie in gevaar."
Meer uit Financieel
ROTTERDAM (ANP) - Door de onrust in het Midden-Oosten was het een lastig eerste kwartaal voor pensioenfondsen. Ambtenarenpensioenfonds ABP en metalektrofonds PME zagen hun financiële positie verslechteren, maar houden niettemin een stevige buffer over. Daardoor houden aangesloten gepensioneerden en andere deelnemers zicht op een mogelijke pensioenverhoging, als de fondsen volgend jaar overgaan naar het nieuwe pensioenstelsel.
1 uur geledenAUSTIN (ANP) - Tesla heeft in het eerste kwartaal van dit jaar zijn winst opgevoerd, nadat de elektrische autofabrikant vorig jaar nog last had van lagere verkopen en hogere kosten. De elektrische autofabrikant van topman Elon Musk boekte een nettowinst van 477 miljoen dollar, omgerekend zo'n 407,5 miljoen euro. Dat is 17 procent meer dan in het eerste kwartaal van vorig jaar.
3 uur geledenHSINCHU (ANP/BLOOMBERG) - Het Taiwanese TSMC, de grootste producent van geavanceerde chips voor AI-toepassingen ter wereld, is voorlopig niet van plan om de geavanceerdste machines van het Nederlandse ASML aan te schaffen. Het bedrijf wil hiermee wachten tot in 2029 om kosten te besparen, heeft een hoge leidinggevende bij TSMC tegen verslaggevers gezegd.
4 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen op Wall Street in New York zijn woensdag met winsten de handel uitgegaan, nadat de Amerikaanse president Donald Trump aankondigde de wapenstilstand met Iran te verlengen. De brede S&P 500-index en techbeurs Nasdaq sloten op een recordstand. De Straat van Hormuz is nog altijd gesloten en de olieprijzen stegen daardoor opnieuw.
4 uur geledenSUNNYVALE (ANP) - Dan Shapero is de nieuwe topman van socialmediaplatform LinkedIn, onderdeel van Microsoft. De nieuwe topman werkt al ruim achttien jaar bij LinkedIn, waarvan de afgelopen vijf jaar als operationeel topman.
6 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - Rusland stopt vanaf 1 mei met de levering van Kazachse ruwe olie via de Droezjba-pijpleiding aan Duitsland. Dat meldde de Russische vicepremier Aleksander Novak woensdag. De maatregel vergroot de zorgen over de brandstofvoorziening in Duitsland die de Iranoorlog heeft veroorzaakt.
6 uur geledenLISSABON (ANP/BLOOMBERG) - Portugal wil doorgaan met de verkoop van een minderheidsbelang in de Portugese luchtvaartmaatschappij TAP. Ingewijden melden aan persbureau Bloomberg dat zowel Air France-KLM als Lufthansa wordt gevraagd een definitief bod uit te brengen. Beide luchtvaartmaatschappijen deden begin april een eerste bod en krijgen nu allebei drie maanden de tijd om een definitief bod uit te brengen.
7 uur geleden