Enquête: Duitse ondernemers rekenen nog niet op herstel economie
BERLIJN (ANP/DPA) - Meer dan de helft van de middelgrote bedrijven in Duitsland verwacht volgend jaar een economische neergang. Dit blijkt uit een enquête van de ondernemersvereniging BVMW onder meer dan duizend ondernemers. Directeur Christoph Ahlhaus van de belangenorganisatie stelt dat "oppervlakkige hervormingen niet langer voldoende zijn om Duitsland weer op de rails te krijgen".
Volgens hem rekenen bedrijven erop dat de regering in Berlijn eindelijk de lang beloofde structurele hervormingen en concrete verlichting op gebieden zoals regeldruk, de arbeidsmarkt, belastingen en energiekosten zal doorvoeren. Maar op omslag van de economie die in 2023 en 2024 kromp en dit jaar waarschijnlijk minimaal opkrabbelt, wordt niet gerekend.
Uit de enquête blijkt dat 54 procent van de bedrijven volgend jaar een economische vertraging verwacht, terwijl slechts 22 procent een opleving van de economie voorziet. Daarnaast gaf 42 procent van de respondenten aan van plan te zijn in 2026 minder te investeren.
Digitalisering en nieuwe technologie
Ook bij de grootste vakbond van Duitsland, IG Metall, leven zorgen. De bond riep de politiek en het bedrijfsleven onlangs op tot gezamenlijke actie om een industriële crisis te voorkomen. "Het exportmodel staat op het spel", stelde vakbondsleider Christiane Benner, met verwijzing naar Amerikaanse importheffingen, China's technologische inhaalrace en hoge energieprijzen.
Benner pleitte onder meer voor investeringen in digitalisering en nieuwe technologie. Bedrijven zouden daarnaast keuzes moeten maken en strategieën moeten formuleren. Daar ontbreekt het volgens haar nu vaak aan. "Er staat veel op het spel", aldus Benner. "Zonder industrie is Duitsland een arm land. En als de welvaart verdwijnt, brengen we onze democratie in gevaar."
Meer uit Financieel
SANTA CLARA (ANP/RTR) - Nvidia, de belangrijkste chipverkoper ter wereld voor kunstmatige intelligentie, is in gesprek met Anthropic om in de beursgang van het AI-bedrijf te investeren. Dat vertellen twee ingewijden aan persbureau Reuters over wat mogelijk de grootste beursgang ooit kan worden.
1 uur geledenMILAAN (ANP/RTR) - De Italiaanse premier Giorgia Meloni verwacht dat de economie van het land dit jaar met 1 procent groeit. De politica deed haar voorspelling in een interview met de Italiaanse krant Il Foglio.
2 uur geledenEINDHOVEN (ANP) - Diesel tanken is zaterdag iets duurder geworden in Nederland. Uit cijfers van UnitedConsumers komt naar voren dat de gemiddelde adviesprijs voor een liter diesel is gestegen naar 2,725 euro, bijna 2 cent meer dan vrijdag. De gemiddelde benzineprijs is volgens het consumentenvoordeelplatform ook iets toegenomen tot 2,702 euro.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse president Donald Trump staat ervoor open dat Chinese autofabrikanten elektrische auto's in de Verenigde Staten produceren, mits ze daarvoor Amerikaanse werknemers inzetten. De feitelijke Amerikaanse blokkade op de import van Chinese auto's wil hij wel handhaven.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten hebben tankers die door de Straat van Hormuz varen gevraagd dat alleen op bepaalde tijdstippen te doen, zodat het Amerikaanse leger bescherming kan bieden. De maatregel volgt op een toename van Iraanse aanvallen op schepen die 's nachts door de zeestraat varen, meldt de Financial Times.
5 uur geledenSAN FRANCISCO (ANP/RTR) - AI-systemen van ChatGPT-maker OpenAI hebben al in mei honderden schadelijke softwarepakketten geüpload naar het platform RubyGems. Dat zeggen AI-onderzoekers. Het incident gebeurde twee maanden voordat AI-systemen van OpenAI tijdens veiligheidstests inbraken bij het programmeursplatform Hugging Face.
5 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met winsten de handel uitgegaan. Daarmee werd wat herstel getoond van de vier verliesdagen op rij daarvoor. Het sentiment onder beleggers op Wall Street kreeg steun van een daling van de olieprijzen. Daarnaast ging de aandacht uit naar cijfers over de inflatie in de Verenigde Staten.
14 uur geleden