Enquête: deel politiemedewerkers wil niet werken met oud en nieuw
UTRECHT (ANP) - Bijna vier op de tien politiemedewerkers willen tijdens oud en nieuw "liever niet" meer worden ingezet, omdat ze de gezondheidsrisico's te groot vinden. Dat meldt de Nederlandse Politiebond (NPB) na een enquête onder 3400 van de 33.000 leden. Bijna een vijfde van de respondenten zegt af te wachten wat het kabinet aan vuurwerkmaatregelen neemt voordat ze hierover een keuze maken.
Volgens de NPB vinden veel agenten het op veel plekken "ondoenlijk" om het vuurwerkvandalisme onder controle te krijgen. Dat komt volgens de bond door het huidige vuurwerkbeleid in combinatie met de personeelstekorten bij de politie. "Mede daardoor is het risico dat hulpverleners lopen op gezondheidsschade enorm gestegen", aldus de bond.
Ongeveer 60 procent van de deelnemers aan de enquête zegt dat de politie daarom "bij excessief geweld en onvoldoende beschermingsmiddelen" voor de eigen veiligheid een stapje terug zou moeten doen. "Tegen sommige vormen van geweld zijn wij in de basispolitiezorg niet opgewassen", zegt een respondent daarover. "Wanneer bij jou een cobra in je kraag belandt, dan is het gewoon afgelopen."
Vuurwerkverbod
Tijdens de afgelopen jaarwisseling werden 295 politiemensen slachtoffer van fysiek en/of verbaal geweld. Zoals ieder jaar is daarna de discussie over een landelijk vuurwerkverbod weer opgelaaid. Onder anderen hulpverleners en veel burgemeesters pleiten daar al jaren voor en er ligt opnieuw een wetsvoorstel met dit doel klaar van GroenLinks-PvdA en de Partij voor de Dieren. Vermoedelijk zet de Tweede Kamer het debat daarover volgende maand voort.
Volgens NPB-voorzitter Nine Kooiman voelen veel politiemensen "onvoldoende rugdekking" vanuit Den Haag en is het "hoog tijd dat de politiek zijn verantwoordelijkheid als overheidswerkgever onder ogen ziet". De enquête van de bond is volgens Kooiman een representatieve afspiegeling van de NPB-leden. Alle leden hebben een persoonlijke uitnodiging gehad om deel te nemen.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Het ministerie van Buitenlandse Zaken (BuZa) heeft bevestigd dat twee Nederlandse opvarenden van een kleinschalig cruiseschip zijn overleden. Volgens een woordvoerder werd een Nederlander ziek aan boord en overleed de persoon medio april tijdens een reis van Argentinië naar Kaapverdië. De tweede Nederlander, die ook ziek werd, is nog overgebracht naar Zuid-Afrika, waar de persoon overleed.
1 uur geledenWEERT/BUDEL (ANP) - De brand die dagenlang heeft gewoed in het natuurgebied bij Weert en Budel is onder controle. De brandweer meldde zondag even voor 21.30 uur dat het sein 'brand meester' is gegeven.
2 uur geledenJOHANNESBURG (ANP) - Een Nederlands stel is overleden na een virusuitbraak op een cruiseschip in de Atlantische Oceaan. Dat meldt het internationale persbureau AFP op basis van een anonieme bron. De Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) meldt dat er drie doden zijn op de cruise, van wie er zeker een positief testte op het hantavirus.
3 uur geledenOLDENZAAL (ANP) - Bij een brand in een woning in het Twentse Oldenzaal is zondagmiddag iemand om het leven gekomen. Dat laat de brandweer weten. Ook zijn er familieleden die rook hebben ingeademd. Volgens een brandweerwoordvoerder zijn twee personen naar het ziekenhuis gebracht.
6 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - Twee van de Nederlandse opvarenden van de burgervloot Global Sumud Flotilla zijn iets na 17.00 uur vanuit Istanbul geland op Schiphol. De twee activisten, Osman Tastan en Anas Mohamad, werden daar onder luid applaus en gejoel verwelkomd door zeker dertig medestanders. Zij hadden onder meer Palestijnse vlaggen bij zich en riepen 'Viva Palestina' toen het tweetal de aankomsthal binnenkwam. Eerder scandeerden ze al leuzen als 'Free Palestine', 'Osman we are proud of you' en 'Anas we are proud of you'.
6 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Rapper Sef heeft zondag een oproep gedaan aan Nederland om op 4 mei stil te zijn voor de slachtoffers van oorlogen, maar om zich de rest van het jaar wel uit te spreken over alle internationale conflicten en oorlogsslachtoffers. Hij deed de oproep op Instagram. De rapper meldde twee maanden geleden dat het Nationaal Comité 4 en 5 mei hem had geschrapt als ambassadeur voor de vrijheid. Volgens Sef had dat te maken met zijn uitlatingen over de oorlog in Gaza.
6 uur geledenIJSSELSTEIN (ANP) - Bij de ongeregeldheden in IJsselstein zijn zaterdagnacht politieagenten belaagd en met vuurwerk bestookt. Een agent raakte gewond doordat het vuurwerk bij zijn hoofd ontplofte. Hij hoefde niet naar het ziekenhuis, meldt de politie.
8 uur geleden