Enkele honderden Nederlanders gaan naar België voor pausbezoek
BRUSSEL (ANP) - Enkele honderden Nederlanders bereiden zich voor op een reis naar Brussel om daar paus Franciscus te zien. Zo gaat bijvoorbeeld Bisdom Groningen-Leeuwarden met een bus naar België en ook de bisdommen in Roermond en Breda, vertelt een woordvoerster van het Rooms-Katholiek Kerkgenootschap.
Ook Jong Katholiek heeft een busreis georganiseerd. Zo'n vijftig jongeren hebben zich ingeschreven. Ze gaan onder meer naar het jongerenfestival Hope Happening, met muziek, debatten en conferenties. In totaal komen hier zo'n 4000 jongeren tussen de 12 en 30 jaar op af. "De busreis zit helemaal vol", zegt de woordvoerster. "Ze zijn heel enthousiast. Iedereen wilde de kans benutten nu de paus heel dichtbij komt."
Het is lang geleden dat een paus naar België kwam. Paus Johannes Paulus II was er voor het laatst in 1995. In 1985 kwam hij bij zijn reis ook langs Nederland.
Reis naar Brussel
Walter Ceyssens heeft een reis georganiseerd voor in totaal 25 jongeren uit België en Nederland die verbonden zijn aan de jezuïeten. Samen doen ze een wandeling waarin het gaat over armoede in de stad en solidariteit. Daarna sluiten zij ook aan bij Hope Happening. Op zondag zijn ze bij viering in het Koning Boudewijnstadion. "Daar worden bijna 40.000 mensen verwacht. Het gaat echt geweldig worden", zegt Ceyssens erover. "Zo'n voetbalstadion is wel erg bijzonder."
Paus Franciscus kwam donderdagochtend aan in Luxemburg en reist na een aantal ceremonies door naar Brussel. Verder ontmoet hij onder meer de Belgische koning en gaat hij naar de Katholieke Universiteit Leuven. Op zondag houdt hij een heilige mis in het Koning Boudewijnstadion.
Misbruikschandalen
Door het bezoek van de paus gaat het in de pers ook veel over misbruikschandalen in de kerk. Paus Franciscus gaat daarom met vijftien Belgische slachtoffers van seksueel misbruik praten, negen mannen en zes vrouwen. Ceyssens zag in de media veel "niet zulke goede vibes" in aanloop naar het bezoek. Hij hoopt daarom dat de positieve kant ook een plaats krijgt tijdens het pausbezoek. "Hij heeft ook wel echt lef, om dit tijdsklimaat te trotseren en hier naartoe te komen. En ons daarbij een boodschap van hoop te brengen."
Meer uit Binnenland
NIJMEGEN (ANP) - Er is een 18-jarige man uit Rotterdam aangehouden voor mogelijke betrokkenheid bij het dodelijke schietincident dinsdagavond nabij de Vierdaagsefeesten in Nijmegen. Dat meldt de politie. De omgeving is woensdagochtend nog steeds afgezet voor forensisch onderzoek.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - In de eerste helft van dit jaar zijn in Nederland voor het eerst minder aanslagen met explosieven geregistreerd, meldt de werkgroep Offensief tegen Explosies. In de eerste zes maanden van 2026 waren er 581 explosies of pogingen daartoe bij huizen, bedrijfspanden en voertuigen. Dat zijn er 124 minder dan dezelfde periode een jaar eerder. Het Offensief ziet voor het eerst sinds de start van het initiatief in 2024 een daling van het aantal gerichte explosies.
2 uur geledenHEERHUGOWAARD (ANP) - De burgemeester van Dijk en Waard heeft dinsdag opdracht gegeven voor de sluiting van een bedrijfspand in Heerhugowaard voor zes maanden. Op 1 juni viel daar een dodelijk slachtoffer door een schiet- en steekpartij. Twee verdachten werden daarvoor aangehouden, meldt de gemeente.
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De afvoer van de Rijn bij de grens met Duitsland is weer wat toegenomen. Rijkswaterstaat geeft in zijn jongste droogtemonitor aan dat dit "wat meer ruimte" geeft in de waterverdeling. Daar staat wel tegenover dat de afvoer van de Maas langzaam verder daalt.
14 uur geledenNIJMEGEN (ANP) - Op de eerste dag van de Nijmeegse Vierdaagse zijn 805 wandelaars niet gestart of onderweg uitgevallen, meldt de organisatie. Dat betekent dat 44.956 deelnemers dinsdag de finish hebben gehaald.
15 uur geledenALTENA (ANP) - De sluiting van de Merwedebrug voor vrachtverkeer heeft grote gevolgen voor lokale ondernemers. Dat zegt het college van Altena, de Noord-Brabantse gemeente aan de zuidelijke kant van de verzwakte brug, in een brief aan minister Vincent Karremans (VVD) van Infrastructuur en Waterstaat. Daarin vragen ze om aanvullende maatregelen.
16 uur geledenNIJMEGEN (ANP) - Op de eerste dag van de Nijmeegse Vierdaagse zijn twaalf wandelaars gediskwalificeerd. Het gaat tot 15.30 uur om twee militairen die minder dan de vereiste 10 kilo bepakking bij zich hadden en tien reguliere deelnemers die voornamelijk sjoemelden met hun afstand. Het aantal kan nog oplopen, zegt marsleider Henny Sackers. In ieder geval een van de gediskwalificeerde lopers is in beroep gegaan.
16 uur geleden