Enkele honderden klimaatactivisten blokkeren A12 in Den Haag
DEN HAAG (ANP) - Voor de zesde dag op rij hebben klimaatactivisten verkeer op de A12 in Den Haag geblokkeerd. Enkele honderden aanhangers van Extinction Rebellion gingen de weg op aan de kant van het Malieveld. Het verkeer kon dus via de A12 niet de stad uit, de stad in kon nog wel. De weg is nu weer open.
De politie riep de actievoerders na enige tijd op om te vertrekken. Sommigen gingen aan de rand van de weg staan, de meesten bleven op de A12. Inmiddels zijn alle demonstranten aangehouden als zij niet wilden vertrekken. Een agent telde daarbij ruim 160 aanhoudingen.
Extinction Rebellion had in de ochtend aangekondigd de demonstranten op te roepen helemaal niet meer mee te werken aan arrestaties. Dat houdt in dat mensen zich slap houden of hun armen in elkaar haken, zodat het voor de politie lastiger is om ze mee te nemen. Wel benadrukte XR dat alles "vreedzaam blijft verlopen". Donderdag was bij de demonstratie te merken dat veel mensen zich volledig slap hielden bij de arrestatie.
'Honeymoon'
Een arrestant is geboeid meegenomen in een politiebusje. Volgens agenten schopte de betoger. Terwijl hij het busje ingedragen werd, riep hij zelf: "Ik probeerde echt niet iemand te schoppen."
De demonstranten begonnen met de blokkade om ongeveer 12.30 uur. Voor 14.00 uur waren alle demonstranten meegenomen in bussen. Sommige van hen hadden bordjes bij zich met concrete adviezen, zoals 'btw heffen op kerosine'. Ook zongen ze "Fight for climate justice". Een pasgetrouwd stel op de weg, gekleed in een trouwjurk en pak, vertelde dat dit hun "honeymoon" was. Ze vrezen dat de toekomst voor hun kinderen "niet zeker is".
Dagelijks blokkade
Extinction Rebellion zegt elke dag de A12 te blokkeren, net zo lang tot de overheid alle financiële regelingen voor de fossiele industrie stopzet. Zaterdag begon de dagelijkse blokkade. Toen werden ruim 2400 mensen aangehouden, op zondag ruim vijfhonderd mensen. De afgelopen dagen zijn elke dag een paar honderd mensen meegenomen door de politie.
Tot nu toe zijn de gegevens van de meegenomen activisten over het algemeen niet opgeschreven. Het Openbaar Ministerie zegt dat alsnog te willen gaan doen. Wel zegt een woordvoerder dat de politie pas zal vragen om personalia als ze een demonstrant herkennen van eerdere blokkades. Ook is het mogelijk dat het OM hierbij beeldmateriaal in gaat zetten. Vervolgens moet het OM zelf nog de afweging maken of de demonstrant wordt vervolgd.
Meer uit Binnenland
IJSSELSTEIN (ANP) - In IJsselstein is het protest tegen een tijdelijke noodopvang voor asielzoekers afgelopen, meldt een ANP-verslaggever. Er is nog een kleine groep aanwezig bij het gemeentehuis. Aanleiding voor de demonstratie was de komst van een tijdelijke opvanglocatie op een veld van voetbalvereniging IJFC.
9 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Ex-minister van Asiel en Migratie Marjolein Faber zat fout toen ze de opvang van zestien vreemdelingen in Rotterdam wilde beëindigen. Dat heeft de bestuursrechter in Rotterdam vrijdag bepaald. De vreemdelingen verblijven er onder de zogenoemde bed-bad-broodregeling. Bij vier anderen die eveneens in beroep gingen, mocht Faber wel ingrijpen.
10 uur geledenLOOSDRECHT (ANP) - Het aantal tijdelijke noodopvangplekken voor asielzoekers in Loosdrecht zakt van de beoogde 110 naar 70, meldt de gemeente Wijdemeren vrijdag. De gemeente noemt dit aantal "beter passend bij de lokale situatie". De opvang gaat niet eerder dan 6 mei van start, staat in een verklaring.
13 uur geledenARNHEM (ANP) - Het Openbaar Ministerie gaat in hoger beroep tegen het vonnis in de zaak tegen de 58-jarige Koert H., die vrijdag van de rechtbank in Arnhem vier jaar cel kreeg opgelegd voor brandstichting in de Arnhemse binnenstad. Het OM had tien jaar cel geëist.
14 uur geledenLOOSDRECHT (ANP) - De politierechter heeft tijdens een snelrechtzitting een 30-jarige man uit Hilversum veroordeeld voor ongeregeldheden bij een protest tegen de komst van een noodopvang voor asielzoekers in Loosdrecht dinsdag. Hij kreeg voor poging tot brandstichting dertig dagen cel opgelegd, waarvan 27 voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. Naast de celstraf legde de rechter een taakstraf van honderd uur op.
14 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Oud-premier Mark Rutte vindt het terecht dat Piet Ploeg, voorzitter van de Stichting Vliegramp MH17, vrijdag een koninklijke onderscheiding heeft gekregen. "Als er iemand is die deze onderscheiding verdient dan is het Piet. Ik heb diepe bewondering voor de vasthoudende en tegelijk invoelende wijze waarop hij al jarenlang strijdt voor gerechtigheid voor de nabestaanden van MH17", verklaart Rutte.
14 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Dat de directeur van Pride Amsterdam, Lucien Spee-Castillo Ruiz, vrijdag bij de lintjesregen een koninklijke onderscheiding heeft gekregen, is "een enorme publieke erkenning voor zijn tomeloze inzet". Dat zeggen de grondleggers van het internationale evenement voor lhbti-rechten, Siep de Haan, Peter Kramer en Ernst Verhoeven. Zij hebben hem voorgedragen voor een lintje.
14 uur geleden