Enkele honderden klimaatactivisten blokkeren A12 in Den Haag
DEN HAAG (ANP) - Voor de zesde dag op rij hebben klimaatactivisten verkeer op de A12 in Den Haag geblokkeerd. Enkele honderden aanhangers van Extinction Rebellion gingen de weg op aan de kant van het Malieveld. Het verkeer kon dus via de A12 niet de stad uit, de stad in kon nog wel. De weg is nu weer open.
De politie riep de actievoerders na enige tijd op om te vertrekken. Sommigen gingen aan de rand van de weg staan, de meesten bleven op de A12. Inmiddels zijn alle demonstranten aangehouden als zij niet wilden vertrekken. Een agent telde daarbij ruim 160 aanhoudingen.
Extinction Rebellion had in de ochtend aangekondigd de demonstranten op te roepen helemaal niet meer mee te werken aan arrestaties. Dat houdt in dat mensen zich slap houden of hun armen in elkaar haken, zodat het voor de politie lastiger is om ze mee te nemen. Wel benadrukte XR dat alles "vreedzaam blijft verlopen". Donderdag was bij de demonstratie te merken dat veel mensen zich volledig slap hielden bij de arrestatie.
'Honeymoon'
Een arrestant is geboeid meegenomen in een politiebusje. Volgens agenten schopte de betoger. Terwijl hij het busje ingedragen werd, riep hij zelf: "Ik probeerde echt niet iemand te schoppen."
De demonstranten begonnen met de blokkade om ongeveer 12.30 uur. Voor 14.00 uur waren alle demonstranten meegenomen in bussen. Sommige van hen hadden bordjes bij zich met concrete adviezen, zoals 'btw heffen op kerosine'. Ook zongen ze "Fight for climate justice". Een pasgetrouwd stel op de weg, gekleed in een trouwjurk en pak, vertelde dat dit hun "honeymoon" was. Ze vrezen dat de toekomst voor hun kinderen "niet zeker is".
Dagelijks blokkade
Extinction Rebellion zegt elke dag de A12 te blokkeren, net zo lang tot de overheid alle financiële regelingen voor de fossiele industrie stopzet. Zaterdag begon de dagelijkse blokkade. Toen werden ruim 2400 mensen aangehouden, op zondag ruim vijfhonderd mensen. De afgelopen dagen zijn elke dag een paar honderd mensen meegenomen door de politie.
Tot nu toe zijn de gegevens van de meegenomen activisten over het algemeen niet opgeschreven. Het Openbaar Ministerie zegt dat alsnog te willen gaan doen. Wel zegt een woordvoerder dat de politie pas zal vragen om personalia als ze een demonstrant herkennen van eerdere blokkades. Ook is het mogelijk dat het OM hierbij beeldmateriaal in gaat zetten. Vervolgens moet het OM zelf nog de afweging maken of de demonstrant wordt vervolgd.
Meer uit Binnenland
AMSTERDAM (ANP) - Een belangrijk knooppunt voor internetverkeer in Amsterdam heeft een recordhoeveelheid data verwerkt. Door de systemen van de Amsterdam Internet Exchange stroomde voor het eerst 15 terabit per seconde.
1 uur geledenEINDHOVEN (ANP) - Op het Stratumseind in de binnenstad van Eindhoven is een man met meerdere steekwonden aangetroffen. Dat meldt de politie op X. De politie vond de man na een melding van een vechtpartij aan de Kanaaldijk-Zuid.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Net als reisorganisaties eerder dit jaar, merkt ook de ANWB op dat Nederlanders hun vakantieplannen aanpassen door "onrust in de wereld". ANWB baseert zich op de resultaten van de vakantiemonitor, waarin Nederlanders is gevraagd naar hun plannen voor de april- en meivakantie. Vooral Europese bestemmingen zijn populair: 94 procent van de vakantiegangers blijven op het eigen continent. Verre reizen, met name naar Amerika, verliezen hun aantrekkingskracht.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Cannabis en amfetamine zijn de meest aangetroffen drugs in het verkeer, blijkt uit onderzoek van het Nederlands Forensisch Instituut (NFI). Een chemicus en een toxicoloog van het NFI onderzochten ruim 64.000 door de politie ingestuurde bloedmonsters. Uit de analyse van de monsters die positief testten op verdovende middelen blijkt dat THC (cannabis) de meest voorkomende drug is (71 procent), gevolgd door amfetamines zoals speed en xtc (30 procent), cocaïne (15 procent) en GHB (6,8 procent).
6 uur geledenRUCPHEN (ANP) - De PVV gaat mogelijk ook in de Brabantse gemeente Rucphen meebesturen. De partij zegt in gesprek te zijn over deelname aan een nieuw college van burgemeester en wethouders en dat "als een belangrijke stap én als waardering voor onze inspanningen" te beschouwen.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Meerdere revalidatiecentra laten donderdag weten getroffen te zijn door de hack bij softwareleverancier ChipSoft. Ook de Van der Hoeven Kliniek, een centrum voor klinische forensische psychiatrie, geeft aan dat er patiëntgegevens zijn gestolen. "We staan continu in contact met ChipSoft. Zodra er meer informatie is, horen we dit direct van hen", aldus de tbs-kliniek.
9 uur geledenUTRECHT (ANP) - Zo'n honderd mensen lopen donderdagavond een mars van Utrecht Centraal naar het Domplein voor de slachtoffers van de Israëlische aanvallen op Libanon. Op het Domplein wordt een wake gehouden.
15 uur geleden