Enkele honderden klimaatactivisten blokkeren A12 in Den Haag
DEN HAAG (ANP) - Voor de zesde dag op rij hebben klimaatactivisten verkeer op de A12 in Den Haag geblokkeerd. Enkele honderden aanhangers van Extinction Rebellion gingen de weg op aan de kant van het Malieveld. Het verkeer kon dus via de A12 niet de stad uit, de stad in kon nog wel. De weg is nu weer open.
De politie riep de actievoerders na enige tijd op om te vertrekken. Sommigen gingen aan de rand van de weg staan, de meesten bleven op de A12. Inmiddels zijn alle demonstranten aangehouden als zij niet wilden vertrekken. Een agent telde daarbij ruim 160 aanhoudingen.
Extinction Rebellion had in de ochtend aangekondigd de demonstranten op te roepen helemaal niet meer mee te werken aan arrestaties. Dat houdt in dat mensen zich slap houden of hun armen in elkaar haken, zodat het voor de politie lastiger is om ze mee te nemen. Wel benadrukte XR dat alles "vreedzaam blijft verlopen". Donderdag was bij de demonstratie te merken dat veel mensen zich volledig slap hielden bij de arrestatie.
'Honeymoon'
Een arrestant is geboeid meegenomen in een politiebusje. Volgens agenten schopte de betoger. Terwijl hij het busje ingedragen werd, riep hij zelf: "Ik probeerde echt niet iemand te schoppen."
De demonstranten begonnen met de blokkade om ongeveer 12.30 uur. Voor 14.00 uur waren alle demonstranten meegenomen in bussen. Sommige van hen hadden bordjes bij zich met concrete adviezen, zoals 'btw heffen op kerosine'. Ook zongen ze "Fight for climate justice". Een pasgetrouwd stel op de weg, gekleed in een trouwjurk en pak, vertelde dat dit hun "honeymoon" was. Ze vrezen dat de toekomst voor hun kinderen "niet zeker is".
Dagelijks blokkade
Extinction Rebellion zegt elke dag de A12 te blokkeren, net zo lang tot de overheid alle financiële regelingen voor de fossiele industrie stopzet. Zaterdag begon de dagelijkse blokkade. Toen werden ruim 2400 mensen aangehouden, op zondag ruim vijfhonderd mensen. De afgelopen dagen zijn elke dag een paar honderd mensen meegenomen door de politie.
Tot nu toe zijn de gegevens van de meegenomen activisten over het algemeen niet opgeschreven. Het Openbaar Ministerie zegt dat alsnog te willen gaan doen. Wel zegt een woordvoerder dat de politie pas zal vragen om personalia als ze een demonstrant herkennen van eerdere blokkades. Ook is het mogelijk dat het OM hierbij beeldmateriaal in gaat zetten. Vervolgens moet het OM zelf nog de afweging maken of de demonstrant wordt vervolgd.
Meer uit Binnenland
ROTTERDAM (ANP) - Het is nog te vroeg om uit te sluiten dat er een link is tussen de vier mannen die worden verdacht van een aanslag bij een synagoge in Rotterdam op vrijdag en de mogelijke daders van een aanslag bij een Joodse school in Amsterdam zaterdag. Dat vertelde de minister van Justitie en Veiligheid, David van Weel (VVD), zaterdag tijdens een persmoment bij de Kralingse Plas in Rotterdam.
56 minuten geledenMAASTRICHT (ANP) - De politie heeft twee busjes die de snelweg A2 op probeerden te komen, staande gehouden. Daardoor was de A2 tussen Kruisdonk en Maastricht-Airport in de richting van Eindhoven voor een korte tijd gesloten, meldt de politie op X.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De politie heeft een landelijk team opgezet dat de inzet coördineert als het gaat om de beveiliging van Joodse objecten. Dit team, Nationale Staf Grootschalig Bijzonder Optreden (NSGBO), geeft leiding op strategisch niveau, laat de politie weten. Aanleiding zijn de explosie bij een synagoge in Rotterdam en een aanslag bij een Joodse school in Amsterdam-Buitenveldert.
3 uur geledenASSEN (ANP) - Burgemeesters Anno Hiemstra (Aa en Hunze), Jan Zwiers (Midden-Drenthe) en Marco Out (Assen) uiten collectief hun begrip voor "vragen en zorgen" bij inwoners door de aardbeving die hun gemeenten in de nacht van vrijdag op zaterdag trof.
5 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Het Centrum Informatie en Documentatie Israël (CIDI) is "geschokt, bedroefd en zeer verontrust door de aanslag op een Joodse school in Amsterdam". Dat laat directeur Naomi Mestrum weten. Ze dringt aan op "concrete maatregelen" van bestuurders en politici tegen het toenemende aantal antisemitische incidenten.
7 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Bij een Joodse school aan de Zeelandstraat in Amsterdam-Buitenveldert heeft in de nacht van vrijdag op zaterdag een explosie plaatsgevonden. Politie en brandweer waren er snel bij. De schade is beperkt gebleven, zegt burgemeester Femke Halsema.
10 uur geledenSOEST (ANP) - Aan de Rumpler in Soesterberg is vrijdagavond asbest aangetroffen, meldt de Veiligheidsregio Utrecht. De hulpdiensten waren massaal aanwezig in de wijk waar het asbest werd gevonden, maar er is geen acuut gezondheidsgevaar.
16 uur geleden