Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Enig overlevende aanslagpleger van Parijs 2015 hoort zijn straf

Enig overlevende aanslagpleger van Parijs 2015 hoort zijn straf

PARIJS (ANP) - Vijf Franse rechters doen woensdag uitspraak in het proces over de aanslagen in Parijs van 13 november 2015. Terroristen vermoordden 130 mensen in concertzaal Bataclan, bij stadion Stade de France en diverse horecazaken. De aanklagers hebben levenslang geëist tegen de enige overlevende aanslagpleger Salah Abdeslam, zonder kans op vroegtijdige vrijlating.

De aanslagen zijn opgeëist door Islamitische Staat (IS). Zeven van de acht aanslagplegers bliezen zichzelf op of werden gedood door de politie. Alleen Abdeslam vluchtte. Eerder werd gezegd dat zijn bomvest niet werkte, maar Abdeslam verklaarde in de rechtszaal dat hij zich had bedacht. Pas toen hij de mensen om zich heen zag in het café waar hij zijn bomgordel had moeten laten afgaan, zou hij besloten hebben het niet te doen. Abdeslam bood ook zijn excuses aan voor "alle slachtoffers".

De geëiste straf van levenslang zonder kans op vervroegde vrijlating wordt in Frankrijk niet vaak opgelegd. Tot levenslang veroordeelden komen in het land vaak na 20 tot 25 jaar vrij. De straf wordt bepaald door vijf rechters van een speciale assisenrechtbank, die zich onder meer bezighoudt met terrorismezaken en georganiseerde drugshandel.

Naast Abdeslam staan nog negentien mensen terecht voor betrokkenheid bij de aanslagen in Parijs. Zij zouden niet direct de aanslagen hebben voorbereid, maar hebben geholpen met bijvoorbeeld het bieden van onderdak of het leveren van wapens. Zes personen worden bij verstek berecht, onder wie vijf vooraanstaande IS-leden die vermoedelijk in Syrië zijn overleden. Tegen twee van hen is ook levenslang geëist.

Meer uit Buitenland

Israël meldt eerste aanvallen op Noord-Iran

TEL AVIV (ANP) - De Israëlische krijgsmacht (IDF) heeft naar eigen zeggen voor het eerst aanvallen uitgevoerd op het noorden van Iran. Welke doelen zijn aangevallen en waar die zich bevonden, is niet bekendgemaakt.

51 seconden geleden
EU 'diep bezorgd' over Israëlische aanvallen op Libanon

BRUSSEL (ANP) - De Europese Unie is "diep bezorgd" over de Israëlische aanvallen op Libanon. Israël moet direct stoppen met de operaties in het buurland, stelt de diplomatieke dienst EEAS. De strijd treft volgens de dienst vooral burgers. Wel krijgt Hezbollah de schuld van de oorlog.

43 minuten geleden
Costa Ricaanse president wil alle communisten uit Amerika's weren

SAN JOSÉ (ANP/RTR) - De Costa Ricaanse president Rodrigo Chaves heeft opgeroepen om alle communisten van Noord- tot Zuid-Amerika te verdrijven. Hij zei de communistische regering in Cuba niet te erkennen en de Costa Ricaanse ambassade in Havana te sluiten.

46 minuten geleden
Israël zegt dat doden van Iraanse kopstukken doorgaat

JERUZALEM (ANP/AFP) - Het Israëlische leger zegt voorlopig niet te stoppen met "de reeks liquidaties" van Iraanse bewindslieden. Israël doodde sinds het begin van de oorlog al meerdere kopstukken, met inlichtingenminister Esmail Khatib als laatste slachtoffer.

1 uur geleden
België zet vaker enkelband in tegen overbevolking gevangenissen

BRUSSEL (ANP/BELGA) - België gaat veel meer mensen een enkelband geven om de druk op de gevangenissen te verlichten. De gevangenissen in het land zitten overvol en de regering was al langere tijd op zoek naar een oplossing. Er zijn nu afspraken gemaakt, meldt het kantoor van justitieminister Annelies Verlinden.

2 uur geleden
EU-leiders zullen Orbán tot orde roepen over veto lening Oekraïne

BRUSSEL (ANP) - De EU-lening van 90 miljard euro aan Oekraïne komt op de top van EU-regeringsleiders donderdag niet rond, verwachten EU-diplomaten. De Hongaarse premier Viktor Orbán zal vrijwel zeker zijn veto niet intrekken. De EU-leiders zullen Orbán in stevige bewoordingen laten weten dat het onacceptabel is dat hij zich niet houdt aan het besluit van alle 27 EU-regeringsleiders van december om die lening te verstrekken.

3 uur geleden
Dodental Libanon door aanvallen Israël opgelopen tot 968

BEIROET (ANP/AFP) - Het aantal doden in Libanon als gevolg van Israëlische aanvallen sinds 2 maart is opgelopen tot 968. Dat meldt het ministerie van Volksgezondheid van dat land. Onder de doden zijn 77 vrouwen, 116 kinderen en 40 hulpverleners. Meer dan 2400 mensen zijn gewond geraakt, aldus het ministerie.

4 uur geleden