Engeland gaat wegwerpplastic borden en bestek verbieden
LONDEN (ANP/BELGA/BLOOMBERG) - In Engeland zijn plastic wegwerpborden en -bestek vanaf oktober verboden. Dat moet leiden tot minder afval, wat beter is voor het milieu. Eerder namen de regeringen van Wales en Schotland al vergelijkbare beslissingen. In de Europese Unie zijn plastic wegwerpborden en -bestek al sinds zomer 2021 verboden.
Het Engelse verbod betekent dat winkels en afhaalrestaurants geen plastic borden of bestek meer mogen verkopen. Ook plastic bakjes en sommige soorten bakken en bekers van polystyreen mogen niet meer gebruikt worden.
Volgens het Britse ministerie van Milieu, Voedsel en Platteland worden er in het Verenigd Koninkrijk jaarlijks 2,7 miljard stuks plastic wegwerpbestek en 721 miljoen plastic wegwerpborden gebruikt. Daarvan wordt ongeveer 10 procent gerecycled. De rest verdwijnt bij het afval of wordt op straat of in de natuur weggegooid.
Kritiek
Plastic verpakkingen van voedsel dat in de winkel komt te liggen zijn uitgesloten van de regels. Dat leidt tot kritiek van milieubewegingen als Greenpeace, die het "gerommel in de marge" noemt. "Een voor een producten verbieden kan misschien leuke krantenkoppen opleveren voor de regering, maar het zal de duizelingwekkende hoeveelheid plastic die het Verenigd Koninkrijk jaarlijks produceert niet tegenhouden."
Eerder werd in het Verenigd Koninkrijk al het gebruik van plastic rietjes en tasjes aan banden gelegd. Dat gebeurde toen het land nog onderdeel was van de Europese Unie.
Meer uit Financieel
GÖTEBORG (ANP/BLOOMBERG) - Volvo Cars heeft last van een zwakke automarkt in China en de Verenigde Staten. De Zweedse autofabrikant kampte in het derde kwartaal met een daling van de verkopen en trekt nu zijn verwachtingen voor het hele jaar in.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de Amsterdamse aandelenbeurs is vrijdag met kleine winst geopend, na het verlies een dag eerder. De aandacht van beleggers zal vooral uitgaan naar het belangrijke Amerikaanse banenrapport dat later op de dag naar buiten komt.
1 uur geledenBEAVERTON (ANP/BLOOMBERG) - Sportartikelenmerk Nike gaat opnieuw banen schrappen. Dat besluit volgt op tegenvallende verkoopcijfers en een teleurstellende prognose voor 2027. Nike gaat verkoopdivisies samenvoegen, waardoor er volgens een memo aan medewerkers, ingezien door persbureau Bloomberg, op termijn minder functies nodig zijn.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De inflatie in Nederland is in september gestegen naar 3,4 procent. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) in een snelle raming. De stijging komt vooral door de hoge brandstofprijzen. In augustus was de inflatie nog 3,3 procent in vergelijking met een jaar eerder.
4 uur geledenSAN FRANCISCO (ANP/AFP) - De maker van ChatGPT, OpenAI, heeft laten weten drie onderzoekers te hebben ontslagen wegens vermeende onzorgvuldige omgang met "gevoelige informatie" en schending van het bedrijfsbeleid. Het ging onder meer om werk waarbij een externe organisatie betrokken was die modellen voor kunstmatige intelligentie beoordeelt.
9 uur geledenNEW YORK (ANP) - Speelgoedbedrijf Mattel hoorde donderdag bij de winnaars op de aandelenbeurzen in New York, na een bericht dat er belangstelling zou zijn voor een eventuele overname van de Barbie-maker. Mattel heeft onlangs de interesse gewekt van Authentic Brands Group, meldde de Wall Street Journal op basis van ingewijden. Dat is het Amerikaanse bedrijf achter merken als Reebok, Champion, Juicy Couture en Quiksilver.
12 uur geledenSAN FRANCISCO (ANP) - AI-bedrijf Anthropic wil mogelijk al halverwege november naar de beurs, meldt persbureau Bloomberg op basis van anonieme bronnen. Het bedrijf achter chatbot Claude had zijn beursplannen eerder uitgesteld.
14 uur geleden