Energieverspilling door vol Duits stroomnet, zegt netbeheerder
HAMBURG (ANP/DPA) - Het opwekken van windenergie in de Duitse Noordzee wordt beperkt door de schaarse ruimte op het stroomnet in Duitsland. Dat heeft operationeel topman Tim Meyerjürgens van netbeheerder TenneT zondag gezegd in een interview met persbureau dpa.
Door knelpunten op het elektriciteitsnet in Duitsland is de hoeveelheid getransporteerde windenergie vanaf de Noordzee afgenomen met ruim 19 terawattuur. Dat is ongeveer 9 procent minder dan een jaar eerder en komt overeen met de energievraag van zo'n 6 miljoen huishoudens. De duurzaam opgewekte energie komt daardoor niet in het zuiden van het land terecht, waar deze juist nodig is voor de vele grote industriële bedrijven aldaar.
"Door de aanhoudende talrijke knelpunten in het elektriciteitsnet op het land, moet de (stroom van) grote windmolenparken in de Noordzee in toenemende mate worden teruggeschroefd", aldus Meyerjürgens. Tegelijkertijd merkt de TenneT-topman dat er vrijwel geen conventionele elektriciteitscentrales in het noorden van Duitsland zijn die hun productie terugschroeven.
Meyerjürgens roept dan ook op tot meer haast bij de uitbreiding van het elektriciteitsnet, bijvoorbeeld door het aanleggen van elektriciteitssnelwegen. Duitse economen en bedrijven uit de sector voorspellen dat er de komende jaren miljarden euro's nodig zijn om die plannen te verwezenlijken.
Meer uit Financieel
DEN HAAG (ANP/BLOOMBERG) - Shell heeft in het eerste kwartaal van dit jaar aanzienlijk hogere resultaten geboekt met zijn oliehandel. Dit gebeurde ondanks dat de activiteiten van het concern in het Midden-Oosten zwaar zijn getroffen door de oorlog. Shell meldde in een tussentijdse handelsupdate dat de raffinagemarges in het afgelopen kwartaal stegen tot 17 dollar per vat. In het vierde kwartaal lagen deze nog op 14 dollar.
31 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de Amsterdamse aandelenbeurs is woensdag met flinke winst geopend. Beleggers op het Damrak reageerden positief op de wapenstilstand in het Midden-Oosten van twee weken, waardoor de Straat van Hormuz heropend moet worden. De olieprijzen gingen juist hard omlaag. Shell kelderde daardoor bijna 7 procent.
33 minuten geledenHILVERSUM (ANP) - Universal Music Group (UMG) heeft een overnamebod van Pershing Square Holdings ontvangen en zegt dit te beoordelen. Het bedrijf zal geen verder commentaar geven op het voorstel "totdat de Raad van Bestuur zijn beoordeling heeft afgerond".
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP/BLOOMBERG) - De Europese gasprijs zakte woensdagochtend tot wel 20 procent bij opening van de handel. Handelaren lijken opgelucht te reageren op het staakt-het-vuren tussen Iran en de Verenigde Staten in het Midden-Oosten. Nu is de hoop dat de Straat van Hormuz snel weer wordt opengesteld, waardoor gasleveringen uit de Golfstaten kunnen worden hervat.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De markt voor verpakte leningen in Nederland bestaat steeds meer uit autoleningen en consumentenkredieten. Er worden juist minder woninghypotheken verpakt en verkocht, concludeert De Nederlandsche Bank na onderzoek. Volgens DNB daalde de totale markt van het verkopen en verpakken van leningen in de afgelopen vijf jaar, van 38 miljard euro naar 29,6 miljard.
2 uur geledenNEW YORK (ANP) - Rederijen proberen zo snel mogelijk de details te begrijpen van het staakt-het-vuren tussen de Verenigde Staten en Iran dat de Straat van Hormuz tijdelijk zou kunnen openen voor scheepvaart. Meer dan achthonderd schepen zitten nu vast in de Perzische Golf. Volgens persbureau Bloomberg bestudeert onder meer de Japanse rederijvereniging, een belangrijke brancheorganisatie, het akkoord om leden te kunnen adviseren.
2 uur geledenSINGAPORE (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Ook als Iran de Straat van Hormuz daadwerkelijk heropent, kampt de luchtvaart waarschijnlijk nog maanden met verstoringen van de brandstofvoorziening voor vliegtuigen. Dat heeft topman Willie Walsh van de internationale luchtvaartbrancheorganisatie IATA gezegd op een bijeenkomst in Singapore. Hij houdt er rekening mee dat kerosine voorlopig duurder blijft dan voor de uitbraak van de Iranoorlog, "wat hogere ticketprijzen betekent. Het is onvermijdelijk".
2 uur geleden