
Energietekorten en Evergrande vertragen groei Chinese economie
BEIJING (ANP/BLOOMBERG) - De groei van de Chinese economie is in het derde kwartaal flink teruggevallen. Dat komt onder meer door tekorten aan energie, waardoor fabrieken vorige maand gedeeltelijk stillagen, en problemen op de vastgoedmarkt. De Chinese overheid hanteert daar strenge regels, waardoor er minder wordt gebouwd. Ook het dreigende omvallen van vastgoedreus Evergrande zit snellere economische groei in de weg.
De groei kwam afgelopen kwartaal uit op een kleine 5 procent vergeleken met een jaar eerder, meldt het Chinese statistiekbureau. In het tweede kwartaal van dit jaar bedroeg de groei nog bijna 8 procent. Behalve de beperkt werkende fabrieken en de onrust op de vastgoedmarkt had de Chinese economie afgelopen kwartaal ook te lijden onder de soms strenge coronabeperkingen, die lokaal werden ingevoerd na virusuitbraken. Dit leidde ertoe dat consumenten nog altijd minder snel hun geld uitgaven.
Economen hadden voor het afgelopen kwartaal al rekening gehouden met een mindere groei. De Chinese economie kende tijdens het derde kwartaal vorig jaar, waarmee de resultaten van de afgelopen drie maanden worden vergeleken, nog een opleving na het steeds verder loslaten van strenge lockdowns in het land. Toch vielen de nu gepubliceerde cijfers in doorsnee tegen bij de verwachtingen van economen. Veel kenners moeten daarom hun prognose voor de rest van het jaar naar beneden bijstellen.
Problemen
De problemen in de energiesector lijken nog niet voorbij. De voorraden van de belangrijke brandstof steenkool zijn nog niet op volledige capaciteit, terwijl het koude seizoen al eerder is begonnen dan normaal. Het eerder nodig hebben van de verwarming kan zo de energiecrisis in het land verzwaren. Tekorten aan steenkool, hoge brandstofprijzen en de grote vraag vanuit de industrie die weer is opgeleefd uit de crisis hebben geleid tot wijdverspreide stroomtekorten. Daardoor lagen fabrieken in veel regio's tijdelijk stil. De regering neemt wel al maatregelen en heeft herhaaldelijk gezegd dat de energievoorziening voor deze winter is veiliggesteld.
De problemen rond Evergrande zijn volgens de Chinese centrale bank "een beetje zorgelijk". Op een bijeenkomst zondag zei een bestuurder wel dat de risico’s van het omvallen van de vastgoedreus kunnen worden ingeperkt. Ingewijden hebben tegen persbureau Bloomberg gezegd dat bij een paar van de grootste banken de regels voor hypotheken zullen worden versoepeld.
Meer uit Financieel
DEN HAAG (ANP) - De werkloosheid is in augustus licht gestegen ten opzichte van een maand eerder, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Afgelopen maand zat 3,9 procent van de beroepsbevolking zonder betaald werk. In juli was dat 3,8 procent. Gemiddeld nam het aantal werklozen in de afgelopen drie maanden met 5000 per maand toe.
49 minuten geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York hebben gemengd gereageerd op het rentebesluit van de Federal Reserve. Die verlaagde de leenkosten zoals verwacht met een kwart procentpunt en liet doorschemeren dat er dit jaar nog twee renteverlagingen aankomen. Volgens de Fed zijn de risico's op een afzwakkende arbeidsmarkt groter geworden.
9 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Federal Reserve blijft zich volledig inzetten voor het behoud van zijn onafhankelijkheid. Dat zei Fed-voorzitter Jerome Powell in een persconferentie over het rentebesluit van de Amerikaanse koepel van centrale banken.
10 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Federal Reserve heeft de rente in de Verenigde Staten met een kwart procentpunt verlaagd. Dat is de uitkomst van een van de meest politiek beladen rentevergaderingen van de Fed van de afgelopen jaren. De Amerikaanse president Donald Trump probeerde de afgelopen maanden de Fed onder druk te zetten om de leenkosten snel te verlagen.
11 uur geledenBEIJING (ANP) - Europese bedrijven moeten nog altijd lang wachten op exportvergunningen voor zeldzame aardmetalen uit China. Dat zegt de voorzitter van de Kamer van Koophandel van de EU in China (EUCCC) tegen zakenkrant Financial Times (FT). De aardmetalen zijn cruciaal voor onder andere defensiematerieel, computers, windmolens en elektrische auto's.
12 uur geledenKOPENHAGEN (ANP/DPA) - De bouw van de tunnel tussen het Duitse eiland Fehmarn en het Deense eiland Lolland loopt opnieuw vertraging op, meldt de projectontwikkelaar. Het miljarden euro's kostende project moest in 2029 klaar zijn, maar dat verwacht de ontwikkelaar niet meer te halen.
13 uur geledenPARIJS (ANP/RTR) - Luxeconcern Kering heeft bij zijn bekende modemerk Gucci een vervanger aangesteld voor topman Stefano Cantino, die nog geen jaar geleden was aangetreden. De Italiaanse Francesca Bellettini volgt hem op als hoogste baas bij het merk.
13 uur geleden