Energierekening ook in 2035 nog hoog, verwacht Essent
DEN BOSCH (ANP) - Door stijgende netbeheerkosten, energieprijzen en belasting op gas zal de energierekening voor veel huishoudens in 2035 nog altijd hoog zijn. Dat verwacht Essent op basis van een eigen studie en een onderzoek dat de energieleverancier heeft laten uitvoeren door onderzoeksbureau Berenschot. Bovendien voorspelt Essent dat er grote verschillen zullen zijn tussen energierekeningen.
Dat komt door de mate waarin woningen zijn verduurzaamd en de manier waarop huizen zijn verwarmd. Vooral huishoudens met een laag inkomen kunnen daardoor gedupeerd worden, verwacht Essent, bijvoorbeeld als zij wonen in een oude rijtjeswoning of huurhuis. "Als verduurzamen van de woning financieel onmogelijk is en er nog steeds aardgas wordt gebruikt, worden vooral kwetsbare huishoudens komende jaren geconfronteerd met een blijvend hoge energierekening", stelt het energiebedrijf.
Berenschot onderzocht welke factoren tot 2035 van invloed zijn op de energierekening. Uit de resultaten komt onder meer naar voren dat de consumentenprijs van gas en stroom naar verwachting boven het niveau blijft van voor de energiecrisis. Ook het vaste deel van de energierekening, waar bijvoorbeeld netbeheerkosten onder vallen, zal duurder worden. Berenschot gaat uit van een vermoedelijke stijging van tussen de 5 en 15 procent.
Verduurzamen
Huishoudens met een warmtepomp en zonnepanelen zijn daarentegen relatief voordelig uit. Door de lagere belasting op elektriciteit profiteren zij, terwijl huishoudens met een cv-ketel lijden onder de hogere belasting op gas. Huishoudens met alleen een cv-ketel hebben volgens Essent de hoogste energierekening.
Volgens topvrouw Resi Becker van Essent moeten er "scherpe keuzes worden gemaakt tussen de kosten van de energietransitie en een betaalbare energierekening". Zij pleit er onder andere voor de stijging van de belasting op gas en de netbeheerkosten in te perken. "Dat zorgt er ook voor dat het blijft lonen om het huis te verduurzamen en huishoudens maximaal grip hebben op het kunnen verlagen van de energierekening."
Meer uit Financieel
DEN HAAG (ANP) - Werkgeversorganisatie VNO-NCW noemt de snelle stijging van de energieprijzen "natuurlijk zorgelijk". Een woordvoerder van de ondernemersorganisatie laat weten dat er "nauw overleg" is met het kabinet en de leden.
8 minuten geledenSTRAATSBURG (ANP) - Kleine kernreactoren zouden weleens voor een "industriële doorbraak" kunnen zorgen in Europa, zo staat in een strategie van de Europese Commissie. Deze kleine modulaire kernreactoren, ook wel SMR's genoemd, zouden al begin 2030 in de lidstaten moeten verrijzen, schrijft de Commissie. Daar is wel genoeg geld, mankracht, een sterke toeleveringsketen en snelle afgifte van vergunningen voor nodig, aldus de Commissie.
30 minuten geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York gingen dinsdag weer omlaag, na de koerswinsten een dag eerder. De hoop dat het einde van de oorlog in het Midden-Oosten in zicht is, zorgde maandag nog voor een positieve draai op Wall Street nadat president Donald Trump had gezegd dat de oorlog met Iran "snel voorbij" zal zijn. De olieprijzen, die door de oorlog flink zijn gestegen, gingen daardoor omlaag. Dat wakkerde de hoop aan dat de impact van de hogere energieprijzen op de inflatie mogelijk tijdelijk zal zijn.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Koninklijk Nederlands Vervoer (KNV) maakt zich zorgen over de door de Iranoorlog gestegen brandstofprijzen. Volgens de brancheorganisatie voor zorgvervoer, touringcar- en taxibedrijven komt de winstmarge bij vervoerders onder druk te staan omdat ze de hogere kosten vaak niet kunnen doorrekenen aan klanten.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Meta Platforms moet dwangsommen tot maximaal 10 miljoen euro betalen voor het uitvoeren van aanpassingen bij Facebook en Instagram. Dat heeft het gerechtshof in Amsterdam bepaald.
1 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - Luchtvaartmaatschappij KLM gaat de scherp gestegen kerosineprijs doorberekenen in zijn ticketprijzen. Hoeveel duurder vliegtickets worden, kon een woordvoerster niet zeggen.
1 uur geledenDORDRECHT (ANP) - Binnenvaartschepen tanken deze week minder brandstof door de flink gestegen dieselprijs, merken de zogeheten bunkerstations. Deze stations, waar binnenvaartschepen brandstof inslaan, hadden het een week eerder juist veel drukker dan normaal.
1 uur geleden