Energieprijzen onder nul door storm
DEN HAAG (ANP/BLOOMBERG) - Door de harde wind zijn de stroomprijzen voor zaterdag tot onder nul gezakt. Naast Nederland gaat het ook om de termijnmarkt in België, Duitsland en Denemarken. De stroom die door windmolens is opgewekt, zorgt samen met de andere energie-opwekkers voor een overaanbod op de netten en daarmee voor negatieve prijzen.
Dit fenomeen is niet uniek. In België zijn er in de politiek wel vragen gesteld omdat daar windparken op zee stilgelegd moesten worden om de piek te verlagen. De Belgische minister van Energie noemde dit de wereld op zijn kop. België is voor een groot deel van zijn stroom afhankelijk van kernenergie die minder eenvoudig uit te zetten is. Energieleverancier Eneco vindt dat hernieuwbare energie juist voorrang moet krijgen op het net.
Ook in Nederland gebeurt het wel eens dat er te veel stroom wordt aangeleverd, bijvoorbeeld op heel zonnige dagen of bij veel wind. Volgens netbeheerder TenneT wordt op die momenten als eerste beslist om conventionele stroomopwekkers als kolen- en biomassacentrales uit te zetten.
"Vaak zien uitbaters van de centrales een dergelijke piek vooraf al aankomen, waarop ze de centrale op voorhand al uitzetten", legt een woordvoerder van TenneT uit. Het laten draaien van de centrales op dit soort momenten is namelijk niet rendabel.
Volgens TenneT ontstaan met onder andere het uitfaseren van kolencentrales een reeks nieuwe uitdagingen om het stroomnet betrouwbaar te houden. Dit omdat er niet zomaar even kan worden bijgestookt op het moment dat er een tekort is aan wind of zon. Ook heeft Nederland geen waterkrachtcentrales die even aangezet kunnen worden. Een deel van de oplossing zit in het beter bufferen van energie. Daarnaast heeft ook de ontwikkeling van waterstof de aandacht, aldus TenneT.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - Het Chinese verkoopplatform Temu heeft op verzoek van Nederlandse uitgeverijen tientallen producten van de website verwijderd met afbeeldingen uit populaire Nederlandse kinderboeken. Singel Uitgeverijen, dat onder meer boeken over Jip en Janneke en Woezel & Pip uitgeeft, heeft zaterdag een bericht hierover van De Grote Vriendelijke Podcast bevestigd.
5 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - Anders dan in Nederland verloopt de aanleg van een groot waterstofleidingennetwerk in Duitsland volgens plan. De Duitsers begonnen dit jaar met de bouw van het landelijke netwerk en tot nu toe worden de bouwdeadlines gehaald, meldde de Duitse gasbrancheorganisatie FNB Gas.
8 uur geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - Net als in Nederland is rundvlees in de Verenigde Staten duurder dan ooit. Dit komt doordat het aantal runderen dat klaar is voor de slacht in de VS historisch laag is en de aanvoer onder druk staat.
10 uur geledenDEN HAAG (ANP/BLOOMBERG) - Na de historische prijsstijging van 2024 zijn de cacaoprijzen op de wereldmarkt dit jaar met zo'n 50 procent gekelderd. Dit betekent echter niet dat de prijzen van chocoladerepen en bonbons binnenkort omlaag gaan.
11 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - Schiphol is "volop bezig" met het nasturen van achtergebleven koffers na een storing in een deel van het bagagesysteem, zegt een woordvoerster van de luchthaven zaterdag. Het duurt nog "enkele dagen" voordat iedereen zijn koffer weer terug heeft. "Er wordt hard gewerkt om onze passagiers zo snel mogelijk hun bagage na te leveren", laat ook een woordvoerster van KLM weten.
12 uur geledenROCKY MOUNT (ANP/RTR) - De Amerikaanse economie heeft volgens president Donald Trump de weg omhoog gevonden, nu de inflatie afneemt en de prijsdruk op belangrijke goederen afzwakt.
14 uur geledenCHICAGO (ANP/BLOOMBERG/RTR) - De Amerikaanse vliegtuigbouwer Boeing heeft de Amerikaanse luchtvaartautoriteit FAA gevraagd zijn 777-vrachtvliegtuig tijdelijk vrij te stellen van een uitstootregel die eind 2027 ingaat. Daarbij verwijst Boeing naar een wereldwijd tekort aan dit soort brede vrachttoestellen.
1 dag geleden