Energieprijzen onder nul door storm
DEN HAAG (ANP/BLOOMBERG) - Door de harde wind zijn de stroomprijzen voor zaterdag tot onder nul gezakt. Naast Nederland gaat het ook om de termijnmarkt in België, Duitsland en Denemarken. De stroom die door windmolens is opgewekt, zorgt samen met de andere energie-opwekkers voor een overaanbod op de netten en daarmee voor negatieve prijzen.
Dit fenomeen is niet uniek. In België zijn er in de politiek wel vragen gesteld omdat daar windparken op zee stilgelegd moesten worden om de piek te verlagen. De Belgische minister van Energie noemde dit de wereld op zijn kop. België is voor een groot deel van zijn stroom afhankelijk van kernenergie die minder eenvoudig uit te zetten is. Energieleverancier Eneco vindt dat hernieuwbare energie juist voorrang moet krijgen op het net.
Ook in Nederland gebeurt het wel eens dat er te veel stroom wordt aangeleverd, bijvoorbeeld op heel zonnige dagen of bij veel wind. Volgens netbeheerder TenneT wordt op die momenten als eerste beslist om conventionele stroomopwekkers als kolen- en biomassacentrales uit te zetten.
"Vaak zien uitbaters van de centrales een dergelijke piek vooraf al aankomen, waarop ze de centrale op voorhand al uitzetten", legt een woordvoerder van TenneT uit. Het laten draaien van de centrales op dit soort momenten is namelijk niet rendabel.
Volgens TenneT ontstaan met onder andere het uitfaseren van kolencentrales een reeks nieuwe uitdagingen om het stroomnet betrouwbaar te houden. Dit omdat er niet zomaar even kan worden bijgestookt op het moment dat er een tekort is aan wind of zon. Ook heeft Nederland geen waterkrachtcentrales die even aangezet kunnen worden. Een deel van de oplossing zit in het beter bufferen van energie. Daarnaast heeft ook de ontwikkeling van waterstof de aandacht, aldus TenneT.
Meer uit Financieel
SAN FRANCISCO (ANP/BLOOMBERG) - ChatGPT voor tieners, de variant van OpenAI voor jongeren, is te riskant voor de doelgroep. Dat concludeert Common Sense Media, een Amerikaanse non-profitorganisatie die ouders, kinderen en scholen adviseert over media en technologie. Het rapport roept OpenAI op om tieners tussen 13 en 17 geen toegang te geven tot ChatGPT totdat het een veilige ervaring kan bieden.
26 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Vakbond FNV voelt geen opgave om een bepaald bedrag aan bezuinigingen te halen in de onderhandelingen met het kabinet over de sociale zekerheid, zei voorzitter Hans Spekman na afloop van een gesprek op het Catshuis. Hij wil praten over verbeteringen van de uitkeringen voor werkloosheid (WW) of arbeidsongeschiktheid (WIA) en sluit niet uit dat dit geld gaat opleveren. "Maar wij hoeven niet aan een opdracht te voldoen."
1 uur geledenSINGAPORE (ANP/RTR) - De wereldeconomie wordt bedreigd door aanhoudende hoge energieprijzen en recordstaatsschulden. Daarvoor waarschuwt directeur van het Internationaal Monetair Fonds (IMF) Kristalina Georgieva in een toespraak vooruitlopend op de jaarvergaderingen van het IMF en de Wereldbank.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De voorzitter van vakbond FNV, Hans Spekman, voelt geen druk om snel tot een sociaal akkoord te komen. Dat zei hij voorafgaand aan een gesprek tussen het kabinet, werkgevers- en werknemersorganisaties in het Catshuis over hervormingen in de sociale zekerheid.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De verplichte overstap op een hybride warmtepomp mag huiseigenaren niet op onoverkomelijke kosten jagen. Die belofte doet woonminister Elanor Boekholt-O'Sullivan (D66) in een Kamerbrief. Daarin schrijft zij ook dat deze aanscherping vanaf 2029 echt nodig is, omdat huishoudens niet snel genoeg afscheid nemen van hun volledig gasgestookte cv-ketels.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - ABN AMRO stond woensdagochtend bij de verliezers op de aandelenbeurs in Amsterdam na de bekendmaking dat de Nederlandse staat zijn belang in de bank verder gaat verminderen. De AEX-index ging licht omlaag na het nieuwe slotrecord op dinsdag.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Nederlandse staat gaat zijn belang in ABN AMRO verder afbouwen naar 10,5 procent, van de huidige 20,7 procent. Dat meldt NLFI, de stichting die namens de Staat de overheidsbelangen in financiële instellingen beheert.
5 uur geleden