Energiemonitor: minder groei in energiecoöperaties van burgers
UTRECHT (ANP) - De groei in energiecoöperaties neemt af. Afgelopen jaar telde Nederland 702 van zulke burgercollectieven, 1 procent meer dan het jaar daarvoor, komt naar voren in de jaarlijkse Lokale Energiemonitor van klimaatstichting Hier. Er lijkt een verzadigingspunt bereikt, aldus Hier.
In bijna 86 procent van de gemeenten in Nederland is inmiddels een energiecoöperatie actief. Daardoor kunnen nieuwe deelnemers makkelijker aanhaken, ziet de klimaatstichting. Naar schatting komt het aantal leden of deelnemers neer op zo'n 120.000 mensen. Dat is een stijging van 8 procent ten opzichte van een jaar eerder.
De energiecoöperaties houden zich bezig met energieopwekking, -besparing, -opslag en -handel. Meer dan twee derde van de coöperaties werkt aan zonne-energieprojecten. Zo'n 12 procent (87 coöperaties) werkt actief aan windprojecten. Verder ontwikkelen 78 coöperaties een collectief warmteproject.
Wind- en zonneprojecten
Voor wind- en zonneprojecten is voldoende financiering te vinden, concludeert Hier. De coöperaties kunnen genoeg mensen en bedrijven vinden die bereid zijn om te investeren in de projecten. De klimaatstichting denkt dat burgers inmiddels zo'n 140 miljoen euro hebben geïnvesteerd in wind- en zonneprojecten. Financiering voor de warmteprojecten lijkt wat moeilijker te vinden.
Door de onzekerheid op de energiemarkt afgelopen jaar zijn sommige ontwikkelingen "in een stroomversnelling" terechtgekomen, schrijft Hier. Met de coöperaties willen de burgers hun zeggenschap behouden. "Ze willen huishoudens en bedrijven beschermen tegen grillige stroomprijzen én de eigen opgewekte stroom tegen voorspelbare en eerlijke tarieven kunnen leveren."
Meer uit Financieel
DAVOS (ANP/AFP/RTR) - De 56e editie van het World Economic Forum in Davos is maandagavond geopend met een openingsconcert dat bijna een uur duurde. Het thema dit jaar is 'A Spirit of Dialogue'.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Kunstmestproducent OCI mag voorlopig niet fuseren met het Egyptische bouwbedrijf Orascom. De ondernemingskamer van het gerechtshof Amsterdam heeft maandag bepaald dat hierover niet mag worden gestemd op de aandeelhoudersvergadering van OCI donderdag.
4 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De ministers van Financiën van de eurolanden dragen de Kroaat Boris Vujčić voor als vicepresident van de ECB. Dat hebben zij maandag tijdens een vergadering in Brussel besloten, melden EU-bronnen. Er waren zes kandidaten om de huidige vicepresident Luis de Guindos op te volgen. Zijn mandaat loopt eind mei af.
5 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De bouwsector in de Europese Unie zal de komende jaren weer groeien, verwacht ING. De bank denkt dat de productie dit jaar met 1,5 procent toeneemt en in 2027 met 2 procent. Voor Nederland voorziet ING kleinere stijgingen.
5 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Het Tsjechische defensiebedrijf Czechoslovak Group (CSG) wil nog deze week debuteren op het Damrak. De in Praag gevestigde wapenproducent hoopt volgens bronnen van persbureau Bloomberg donderdag de laatste formaliteiten af te ronden, waarna vrijdag de handel moet beginnen. Dat zou uitzonderlijk snel zijn voor een beursgang van het formaat van CSG.
6 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is maandag flink lager gesloten. Beleggers reageerden geschrokken op de dreiging van de Amerikaanse president Donald Trump om per 1 februari een extra importheffing van 10 procent op te leggen aan landen die militairen naar Groenland hebben gestuurd, waaronder Nederland. Ook wil Trump de heffing op 1 juni verhogen naar 25 procent als een deal over Groenland uitblijft.
6 uur geledenDAVOS (ANP/AFP) - De Amerikaanse minister van Financiën Scott Bessent noemt eventuele tegenheffingen van Europese landen "heel onverstandig". De Duitse vicekanselier Lars Klingbeil pleitte voor tegenmaatregelen als reactie op de aangekondigde 10 procent-heffing van Donald Trump om Groenland.
7 uur geleden