Energieministers onderhandelen verder over EU-gasprijsplafond
BRUSSEL (ANP) - De Europese ministers van Energie komen zes dagen na hun vorige bijeenkomst opnieuw naar Brussel om te onderhandelen over een prijsplafond voor gas. Ze beginnen om 09.00 uur. Minister Rob Jetten is optimistisch over een deal.
De 27 regeringen kibbelen al weken over de noodzaak van een maximumgasprijs om de energierekening voor bedrijven en huishoudens betaalbaar te houden. Een meerderheid is voor, met bijvoorbeeld Spanje en België als fervente voorstanders. Onder meer Nederland en Duitsland hebben zo hun bedenkingen bij dit marktingrijpen.
Vorige maand legde de Europese Commissie het voorstel op tafel om een marktcorrectiemechanisme voor de gastermijnmarkt in Amsterdam in te voeren. Dat zou automatisch in werking moeten treden als de gasprijs een bepaalde tijd boven een van tevoren vastgesteld plafond komt te liggen.
Leveringszekerheid
Aanvankelijk zou het om een prijsplafond van 275 euro per megawattuur gaan, maar dat vinden de meeste landen veel te hoog. Momenteel gaan prijsplafonds van 200 euro en zelfs 160 euro rond. Achter de schermen wordt volop aan een compromis gewerkt.
Voor Nederland is vooral de leveringszekerheid van groot belang. Bij een prijsplafond bestaat immers het gevaar dat leveranciers hun gas duurder gaan verkopen buiten de EU. Volgens Jetten zijn er nu afspraken gemaakt dat het correctiemechanisme "wordt uitgezet" zodra dat het geval is, zei hij vorige week. Nu moet er volgens hem vooral worden gewerkt aan een akkoord over "wanneer het mechanisme wordt aangezet".
Energiecrisis
Als er een deal komt, worden ook andere maatregelen ingezet die de energiecrisis moeten verlichten. Over de gezamenlijke inkoop van gas en het versnellen van de vergunningen voor hernieuwbare energie waren de ministers het al eens.
Meer uit Financieel
ARLINGTON (ANP/BLOOMBERG) - Boeing heeft in het eerste kwartaal van dit jaar meer verkeersvliegtuigen aan klanten afgeleverd dan een jaar eerder, waardoor de omzet is gestegen. Volgens de vliegtuigmaker ging het om 143 toestellen, tegen 130 die een jaar eerder aan klanten werden overgedragen.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Inspectie Leefomgeving en Transport (ILT) legt een dwangsom op aan Tata Steel. De staalfabrikant moet een specifieke soort staalslak voortaan als gevaarlijk classificeren, waarschuwt de inspectie.
1 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Zeker vijf tankers die onderweg waren naar Rotterdam, hebben na de sluiting van de Straat van Hormuz hun koers verlegd naar Azië. Dat meldt Havenbedrijf Rotterdam. De schepen konden hun olie daar op dat moment voor hogere prijzen verkopen.
1 uur geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - De waarde van bitcoin wordt nauwelijks geraakt door de oorlog in het Midden-Oosten. Waar de traditioneel veilige belegging van goud bijvoorbeeld fors in waarde zakte sinds eind februari, steeg de koers van de bitcoin flink in dezelfde periode.
2 uur geledenVELDHOVEN (ANP) - ASML is van plan met andere Europese technologiebedrijven te lobbyen voor een sterkere techsector in de Europese Unie. Volgens de top van de chipmachinemaker is het een "enorme rode vlag" dat slechts 1 procent van alle apparatuur die ASML verkoopt naar Europese klanten gaat.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP/BLOOMBERG) - De Europese Commissie gaat de productie, export, import en voorraden van brandstoffen in de Europese Unie nauwer in de gaten houden. Daarvoor wordt een nieuw zogenoemd brandstofobservatorium opgericht. Dat maakte het dagelijks EU-bestuur woensdag bekend bij de presentatie van een reeks maatregelen om de impact van de Iranoorlog voor de energiemarkten in de regio te beperken.
3 uur geledenKAATSHEUVEL (ANP) - De Efteling heeft vorig jaar bijna 5 miljoen unieke bezoekers verwelkomd. Dat zijn er iets meer dan een jaar eerder. Dat meldt de Efteling in het jaarverslag over 2025.
3 uur geleden