Energieminister Qatar dreigt lng-levering EU te stoppen
DOHA (ANP) - De energieminister van Qatar heeft gedreigd de levering van vloeibaar gemaakt aardgas (lng) aan de Europese Unie te stoppen als EU-landen een nieuwe wet streng gaan handhaven. Het gaat om de CSDDD, een wet waarbij grotere bedrijven in de EU vanaf 2027 grondig moeten onderzoeken of in hun toeleveringsketen mensenrechten of rechten van werknemers worden geschonden of klimaatschade voorkomt. EU-landen kunnen bedrijven die hier niet aan voldoen een boete opleggen van maximaal 5 procent van de jaarlijkse wereldwijde omzet.
Kaabi, die ook staatsbedrijf QatarEnergy leidt, zei de lng-levering aan het hele landenblok te stoppen als een EU-lid een boete oplegt aan het staatsbedrijf. "Als het zo is dat ik 5 procent van mijn gegenereerde omzet verlies door naar Europa te gaan, dan ga ik niet naar Europa", zei Kaabi zondag tegen de Financial Times. "Vijf procent van de gegenereerde omzet van QatarEnergy betekent 5 procent van de gegenereerde omzet van de staat Qatar."
Hij meldde daarbij geen bestaande contracten te verbreken, maar wel juridische mogelijkheden te zoeken als zijn bedrijf met boetes te maken krijgt.
EU sinds 2022 afhankelijker
Met de nieuwe wet zou QatarEnergy volgens Kaabi 100.000 bedrijven moeten onderzoeken. "Ik heb waarschijnlijk duizend mensen nodig met de grootte die we hebben en de miljarden die we uitgeven, of ik zou miljoenen moeten neerleggen voor een dienst om controles uit te voeren bij elke leverancier."
QatarEnergy is een van de grootste lng-exporteurs ter wereld. Sinds de inval van Rusland in Oekraïne in 2022 is Europa afhankelijker geworden van lng uit Qatar. QatarEnergy levert ook lng aan Nederland.
Meer uit Financieel
SCHIPHOL (ANP) - Vrijwilligers van het Nederlandse Rode Kruis gaan woensdagavond opnieuw naar Schiphol om hulp te bieden aan gestrande reizigers. Volgens een woordvoerster zijn er net als afgelopen nacht weer vier hulpverleners paraat op de luchthaven.
1 minuut geledenVEVEY (ANP/RTR) - Nestlé roept ook babyvoeding terug uit landen in Azië, Zuid-Amerika en Midden-Amerika. Eerder deze week riep het bedrijf al partijen terug uit verschillende Europese landen uit angst voor aanwezigheid van de bacterie Bacillus cereus, die mogelijk voor ernstig braken en diarree zorgt.
13 minuten geledenSCHIPHOL (ANP) - Schiphol verwacht donderdag geen vluchten te moeten annuleren, omdat de weersomstandigheden "er gunstig genoeg uitzien". Wel houdt de luchthaven de "situatie nauwlettend in de gaten", aldus een woordvoerster. De afgelopen dagen werden er dagelijks honderden vluchten van en naar Schiphol geschrapt door winters weer.
29 minuten geledenSCHIPHOL (ANP) - KLM zet woensdag een extra vlucht in om passagiers naar Londen Heathrow te brengen. De vlucht is bedoeld om 318 op Schiphol gestrande reizigers naar hun eindbestemming te brengen. Daarna vliegt het toestel terug met reizigers die naar Amsterdam moeten.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse regering is van plan de verkoop van Venezolaanse olie over te nemen. Met het geld wil de VS de economie van het Zuid-Amerikaanse land heropbouwen, stelt minister van Energie Chris Wright.
1 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn woensdag met kleine koersuitslagen geopend. Beleggers op Wall Street deden het even rustig aan nadat de Dow-Jonesindex en S&P 500 een dag eerder nieuwe recordstanden hadden bereikt.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Venezuela blijft voor onbepaalde tijd olie leveren aan de Verenigde Staten en Amerikaanse sancties tegen het Zuid-Amerikaanse land worden afgebouwd. Dat meldt de Amerikaanse zakenzender CNBC op basis van ingewijden in regeringskringen.
1 uur geleden