
Energiecrisis raakt export bloemen en planten
ZOETERMEER (ANP) - De energiecrisis raakt de export van bloemen en planten. Volgens de Vereniging van Groothandelaren in Bloemkwekerijproducten (VGB) is er vooral de laatste maanden sprake van krimp, meldt de brancheorganisatie op basis van statistieken van Floridata. De daling komt onder andere doordat kwekers vanwege de hoge prijzen noodgedwongen hun kas deels of geheel leeg laten.
De maand september was goed voor 527 miljoen euro aan exportwaarde. Dat is 7 procent minder in vergelijking met dezelfde maand een jaar eerder. De exportwaarde van bloemen daalde met 5 procent. Bij planten was sprake van een min van 9 procent. Volgens Matthijs Mesken, directeur van de VGB, gaat de energiecrisis er in de sierteeltsector "enorm inhakken". Veel kwekers hebben volgens hem problemen met de energievoorziening. "Zij krijgen hun gascontracten niet meer rond en moeten soms noodgedwongen stoppen met hun teelt of met het verwarmen van delen van hun kas. Dat gaat ten koste van de beschikbaarheid van producten."
Mesken legt uit dat de hele keten daar last van zal gaan krijgen. Dus naast kwekers gaat het dan in eerste instantie om exporteurs en uiteindelijk ook de tuincentra. Volgens hem zou de sierteeltsector hulp moeten krijgen van de overheid. Hij voorziet een "spannende winter".
Tot en met het derde kwartaal daalde de exportwaarde van bloemen en planten met 2 procent tot 5,6 miljard euro. Bij de belangrijke exportlanden Duitsland en het Verenigd Koninkrijk is de krimp dit jaar relatief bescheiden met minnen van respectievelijk 1,4 en 0,9 procent. Naar Frankrijk daalde de exportwaarde van bloemen en planten in de eerste drie kwartalen van het jaar met bijna 8 procent. Naar Polen en Italië werd wel iets meer verscheept.
Meer uit Financieel
GOUDA (ANP) - De netwerkproblemen waarmee Odido-klanten in de omgeving van Gouda en Zoetermeer sinds zaterdagochtend kampten, zijn verholpen. Dat laat een woordvoerder van de telecomprovider weten. De storing had te maken met de problemen van vrijdag bij Odido, toen landelijk duizenden storingsmeldingen werden gedaan.
3 uur geledenISTANBUL (ANP/DPA/AFP) - Turkije is zaterdag begonnen met de levering van aardgas uit Azerbeidzjan aan buurland Syrië. De infrastructuur in Syrië is zwaar beschadigd door de jarenlange burgeroorlog en met de leveringen moet worden voorzien in de energiebehoefte van het land, melden Turkse staatsmedia.
4 uur geledenGOUDA (ANP) - Odido-klanten in de omgeving van Gouda en Zoetermeer kunnen zaterdag problemen ervaren op het netwerk van de telecomprovider. Dat is "een staartje" van de problemen waar het bedrijf vrijdag mee kampte, laat een woordvoerder weten.
5 uur geledenMILAAN (ANP/RTR) - Kering, het moederbedrijf van onder meer het luxe Italiaanse modemerk Gucci, voert gesprekken met Qatar over de verkoop van een gebouw in een populaire winkelstraat in Milaan. Dat schrijft de Italiaanse krant Corriere della Sera, die stelt dat de onderhandelingen worden gevoerd met een lid van de Qatarese koninklijke familie.
5 uur geledenDELFT (ANP) - De IKEA in Delft is zaterdagochtend dicht door een stroomstoring bij netbeheerder Stedin. Buiten de winkel heeft zich een rij klanten gevormd, laat een woordvoerster van de Zweedse woonwarenhuisketen weten. Naar verwachting is de storing bij de netbeheerder binnen enkele uren opgelost en dan kan de winkel weer open.
7 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - Een Duitse consumentenorganisatie heeft juridische stappen ondernomen tegen verschillende budgetluchtvaartmaatschappijen, zoals Ryanair en EasyJet. De organisatie stelt dat de airlines onterecht kosten vragen voor het meenemen van handbagage op een vlucht.
9 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - Federal Reserve-bestuurder Adriana Kugler stapt op. Dat heeft de Amerikaanse centrale bank vrijdagavond bekendgemaakt. Daarmee komt eerder dan verwacht een mogelijkheid voor president Donald Trump om een nieuwe beleidsmaker aan te stellen die aansluit bij zijn visie op de rentetarieven.
10 uur geleden