Energiecrisis raakt export bloemen en planten
ZOETERMEER (ANP) - De energiecrisis raakt de export van bloemen en planten. Volgens de Vereniging van Groothandelaren in Bloemkwekerijproducten (VGB) is er vooral de laatste maanden sprake van krimp, meldt de brancheorganisatie op basis van statistieken van Floridata. De daling komt onder andere doordat kwekers vanwege de hoge prijzen noodgedwongen hun kas deels of geheel leeg laten.
De maand september was goed voor 527 miljoen euro aan exportwaarde. Dat is 7 procent minder in vergelijking met dezelfde maand een jaar eerder. De exportwaarde van bloemen daalde met 5 procent. Bij planten was sprake van een min van 9 procent. Volgens Matthijs Mesken, directeur van de VGB, gaat de energiecrisis er in de sierteeltsector "enorm inhakken". Veel kwekers hebben volgens hem problemen met de energievoorziening. "Zij krijgen hun gascontracten niet meer rond en moeten soms noodgedwongen stoppen met hun teelt of met het verwarmen van delen van hun kas. Dat gaat ten koste van de beschikbaarheid van producten."
Mesken legt uit dat de hele keten daar last van zal gaan krijgen. Dus naast kwekers gaat het dan in eerste instantie om exporteurs en uiteindelijk ook de tuincentra. Volgens hem zou de sierteeltsector hulp moeten krijgen van de overheid. Hij voorziet een "spannende winter".
Tot en met het derde kwartaal daalde de exportwaarde van bloemen en planten met 2 procent tot 5,6 miljard euro. Bij de belangrijke exportlanden Duitsland en het Verenigd Koninkrijk is de krimp dit jaar relatief bescheiden met minnen van respectievelijk 1,4 en 0,9 procent. Naar Frankrijk daalde de exportwaarde van bloemen en planten in de eerste drie kwartalen van het jaar met bijna 8 procent. Naar Polen en Italië werd wel iets meer verscheept.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - Bijna de helft van alle auto's in Nederland is inmiddels een automaat, een verdubbeling vergeleken met bijna tien jaar geleden. Die verschuiving komt vooral door de sterke opmars van elektrische en hybride auto's. Deze auto's zijn standaard uitgerust met een automatisch versnellingssysteem.
1 uur geledenLONDEN (ANP) - De olieprijzen zijn maandag flink gedaald nadat de Verenigde Staten dit weekend hun luchtaanvallen op Iran pauzeerden. Brentolie, de belangrijkste indicator voor olie uit het Midden-Oosten, daalde met ongeveer 6 procent tot rond de 91 dollar per vat. Vorige week kwam de prijs van Brentolie kort boven de 100 dollar per vat uit.
4 uur geledenHORLEY (ANP/AFP) - De Londense luchthaven Gatwick kampt zondag midden in de drukke zomerperiode met een storing in de watervoorziening. Naar verluidt werken toiletten niet en zijn restaurants gesloten op de op een na drukste luchthaven van Groot-Brittannië.
15 uur geledenMILAAN (ANP/BLOOMBERG) - De topman van het Italiaanse UniCredit heeft gezegd dat hij ruimte ziet voor een akkoord over de overname van het Duitse Commerzbank, waar de bank op aanstuurt. Daarmee toont hij zich optimistisch dat de gesprekken met de Duitse regering en andere betrokken partijen kunnen leiden tot een deal, nu de besprekingen worden hervat.
16 uur geledenNEW DELHI (ANP/BLOOMBERG) - India stelt dat handelsoverleg met de Verenigde Staten ervoor heeft gezorgd dat het land in de "onderste categorie" is geplaatst wat betreft de nieuwste importheffingen van de regering-Trump. Hierdoor behoudt het land een voordeel voor belangrijke exportproducten.
18 uur geledenFARNBOROUGH (ANP) - De grootste defensiebedrijven van de wereld hebben dit jaar een recordbedrag geïnvesteerd in militaire start-ups, in een poging zich aan te passen aan het snel veranderende karakter van moderne oorlogsvoering. Dat schrijft de Financial Times (FT) op basis van gegevens van bedrijfsanalysebureau Dealroom.
20 uur geledenCANBERRA (ANP/BLOOMBERG) - De Australische premier Anthony Albanese heeft gezegd dat hij direct een beroep zal doen op de Amerikaanse president Donald Trump vanwege de nieuwe importheffingen die vanuit Washington zijn aangekondigd. Hij noemde deze tarieven onterecht.
21 uur geleden