Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Energiecrisis drukt op Europese beurzen, DAX zakt dik 2 procent

Energiecrisis drukt op Europese beurzen, DAX zakt dik 2 procent

AMSTERDAM (ANP) - De Europese beurzen lieten maandag flinke verliezen zien. Vooral de DAX in Frankfurt kreeg een forse tik na het besluit van Moskou om een belangrijke gaspijpleiding tussen Rusland en Duitsland langer dan gepland dicht te houden vanwege technische problemen. De grootste economie van de eurozone is sterk afhankelijk van de invoer van Russisch gas en zal bij een volledige stopzetting van de leveringen in een economische recessie belanden.

De al hoge gasprijs schoot verder omhoog door de zorgen dat de energievoorziening in Europa komende winter verder in het gedrang komt. Op de markten wordt nu weer gevreesd dat Rusland de gasleveringen via de zogeheten Nord Stream 1-pijpleiding helemaal niet meer gaat hervatten als vergelding voor de westerse sancties tegen het land vanwege de invasie van Oekraïne.

Vrijdag heerste er aanvankelijk nog opluchting na berichten dat Moskou de gasleveringen zou hervatten na drie dagen van onderhoud. Na het slot van de Europese beurshandel verklaarde het Russische staatsgasbedrijf Gazprom echter de pijpleiding voor onbepaalde tijd dicht te houden.

Euro

De AEX-index op Beursplein 5 noteerde rond het middaguur 1,3 procent in het rood op 669,91 punten. De MidKap verloor 1,5 procent tot 913,70 punten. De beurzen in Parijs en Londen zakten tot 1,6 procent. De Duitse beurs leverde 2,3 procent in. Het noodlijdende energiebedrijf Uniper, de grootste Duitse klant van Gazprom, raakte 10 procent kwijt.

Ook de euro zakte in waarde door de vrees dat de energiecrisis een recessie zal veroorzaken. De eenheidsmunt bereikte een nieuw dieptepunt in twintig jaar en noteerde op 0,9923 dollar, tegen 1,0030 dollar op vrijdag. De olieprijzen gingen omhoog door speculatie dat oliekartel OPEC de productie wil verminderen om de prijzen te stutten. Een vat Amerikaanse olie werd 2,7 procent duurder op 89,22 dollar per vat. Brentolie kostte 2,8 procent meer op 95,61 dollar.

Op het Damrak profiteerde Shell van de hogere olieprijzen. Het olie- en gasconcern behoorde tot de kleine groep stijgers in de AEX, met een plus van 1 procent. Ook zorgtechnologieconcern Philips (plus 0,7 procent) hield het hoofd boven water dankzij een adviesverhoging door de Zwitserse bank UBS. Verfconcern AkzoNobel, maaltijdbezorger Just Eat Takeaway en ING waren de grootste verliezers, met minnen van meer dan 3 procent. Bij de kleinere bedrijven zakte de fabrikant van elektrische bussen Ebusco 8 procent na een verkoopadvies door ABN AMRO.

Meer uit Financieel

Wall Street start november optimistisch na megadeal in AI-sector

NEW YORK (ANP) - De technologiesector op Wall Street is optimistisch aan de nieuwe beursmaand begonnen, aangewakkerd door een grote AI-deal. Amazon en OpenAI sloten maandag een overeenkomst ter waarde van 38 miljard dollar, waarbij de eigenaar van ChatGPT rekenkracht van Amazon Web Services gaat gebruiken. Daarmee krijgt OpenAI toegang tot honderdduizenden geavanceerde Nvidia-processors om de populaire chatbot verder te ontwikkelen. Techconcern Amazon werd hiervoor beloond door beleggers met een 4 procent hogere koers.

7 uur geleden
Maker van nachtkijkers profiteert van torenhoge defensiebudgetten

ATHENE (ANP) - Defensieconcern Theon International, beursgenoteerd in Amsterdam, profiteert flink van de politieke onrust en torenhoge defensiebudgetten in Europa. De in Athene gevestigde fabrikant van nachtkijkers en warmtebeeldsystemen voor de defensiesector ontving in de eerste negen maanden van het jaar voor 232,7 miljoen euro aan nieuwe orders. Dat is bijna een verdubbeling vergeleken met dezelfde periode vorig jaar.

10 uur geleden
Lilly wil onder meer nieuwe afslankpil produceren in Katwijk

DEN HAAG (ANP) - De Amerikaanse farmaceut Eli Lilly wil in Nederland onder meer een nieuwe afslankpil gaan produceren, waarvoor het volgend jaar in zowel Europa als de Verenigde Staten toestemming hoopt te krijgen om die op de markt te brengen. Het bedrijf kondigde maandag aan voor 3 miljard dollar (2,6 miljard euro) een fabriek te bouwen in de gemeente Katwijk, vlakbij Leiden.

10 uur geleden
ABN AMRO stijgt op terughoudend Damrak

AMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse effectenbeurs zag maandag bij het slot de eerder opgelopen winsten verdwijnen, deels door koersverliezen op Wall Street. ABN AMRO (plus 1 procent) eindigde bovenaan bij de hoofdfondsen in Amsterdam. De bank schrapt tientallen banen in zijn duurzaamheidsteam. Bijna zeventig van de vierhonderd duurzaamheidsexperts moeten vertrekken omdat de bank "efficiënter" wil werken.

11 uur geleden
Nederland ontvangt Amerikaanse farmaceut 'met open armen'

DEN HAAG (ANP) - De Nederlandse overheid ontvangt de Amerikaanse farmaceut Eli Lilly "met open armen". Dat zei demissionair minister Jan Anthonie Bruijn (Volksgezondheid) in het Haagse cultuurgebouw Amare, waar Lilly aankondigde een fabriek van 3 miljard dollar (omgerekend 2,6 miljard euro) te willen bouwen in Katwijk voor de productie van medicijnen. Minister Vincent Karremans (Economische Zaken) noemde het "een van de grootste buitenlandse investeringen van de afgelopen jaren".

11 uur geleden
Massaclaim om terugleverkosten zonne-energie

DEN HAAG (ANP) - De terugleverkosten voor te veel opgewekte stroom via zonnepanelen zijn mogelijk tegen de regels. Claimorganisatie Claimer.nl is daar zelfs van overtuigd en is een massaclaim gestart tegen de energiemaatschappijen. Jurist Roelof de Nekker van de organisatie won al drie individuele zaken op dit gebied en vraagt consumenten zich nu te melden voor een gezamenlijke zaak.

12 uur geleden
Amazon en OpenAI sluiten deal van 38 miljard dollar voor ChatGPT

SEATTLE (ANP) - Amazon en OpenAI hebben een zevenjarige overeenkomst gesloten ter waarde van 38 miljard dollar, omgerekend 33 miljard euro. De bedrijven hebben afgesproken dat de eigenaar van ChatGPT rekenkracht van Amazon Web Services (AWS) kan gebruiken. Daarmee krijgt OpenAI toegang tot honderdduizenden geavanceerde Nvidia-processors om de populaire chatbot verder te ontwikkelen.

12 uur geleden