Energieconcerns zien nog tientallen jaren vraag naar aardgas
WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - Terwijl klimaatactivisten hevig protesteren tegen investeringen in de fossiele industrie, is de boodschap van grote energieconcerns als Shell en Chevron dat er voor de transitie naar een groene toekomst nog veel meer aardgas nodig is. "Verkopers van lng (vloeibaar gemaakt aardgas) hebben er alle vertrouwen in dat de vraag naar gas nog tientallen jaren aanhoudt", zegt Ben Cahill van het Centrum voor Strategische en Internationale Studies (CSIS), een denktank in Washington.
Hij wijst op China, dat volop deals aan het sluiten is om tot na 2050 gas te kopen. Ook Europa maakt haast met het veiligstellen van toekomstige gasvoorraden, nu er nog nauwelijks gas uit Rusland binnenkomt. Tegelijkertijd werken de Verenigde Staten aan energieprojecten om de grootste exporteur van lng ter wereld te worden.
Vorige week tekende China een 27-jarige overeenkomst met Golfstaat Qatar voor een levering van 4 miljoen ton vloeibaar gemaakt aardgas per jaar. Ook Europa hoopt op meer gas van Qatar. Duitsland sloot al een deal om tot 2042 jaarlijks tot 2 miljoen ton lng af te nemen.
Schoner dan steenkool
"Aardgas zal een nog grotere rol spelen in het energiesysteem van de toekomst dan nu het geval is", zei Wael Sawan, topman van Shell, eerder deze maand. Hij wees erop dat lng gemakkelijk kan worden getransporteerd en dat het veel schoner is dan steenkool voor het opwekken van elektriciteit. Shell gaat de investeringen in aardgas dit jaar met ongeveer 25 procent verhogen tot een record van 5 miljard dollar.
Gas is ook de sleutel tot de groeiplannen van het Italiaanse olie- en gasconcern Eni. Vorige week maakte het bedrijf de overname bekend van een groot deel van branchegenoot Neptune Energy, dat actief is met het oppompen van aardgas in het Nederlandse deel van de Noordzee. Met de deal is in totaal 4,9 miljard dollar gemoeid.
Meer uit Financieel
DHAKA (ANP/AFP/RTR) - Bangladesh heeft internationale bedrijven zondag uitgenodigd om biedingen uit te brengen voor de verkenning van olie- en gasreserves. Daarmee probeert het land een brandstoftekort te verminderen dat is ontstaan door de blokkade van de Straat van Hormuz.
4 uur geledenNICOSIA (ANP/BLOOMBERG) - De Europese Centrale Bank (ECB) koerst af op een renteverhoging volgende maand als de Verenigde Staten en Iran geen houdbaar vredesakkoord sluiten. Dat heeft de Oostenrijkse centralebankpresident en ECB-bestuurder Martin Kocher gezegd in de marge van de tweedaagse vergadering van de EU-ministers van Financiƫn op Cyprus.
7 uur geledenABU DHABI (ANP/BLOOMBERG) - Het eerste schip met vloeibaar gemaakt aardgas (lng) voor India is door de nog altijd vrijwel afgesloten Straat van Hormuz gevaren. Dat meldt persbureau Bloomberg op basis van scheepstrackinggegevens. Het is voor India de eerste lng-tanker die de Perzische Golf heeft verlaten sinds het uitbreken van de Iranoorlog eind februari.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Wereldbank maakt zich "grote zorgen" over de gevolgen van de aanhoudende blokkade van de Straat van Hormuz. "De economische effecten houden aan en ze stapelen zich op", stelt Paschal Donohoe, voormalig Eurogroep-voorzitter en sinds november vorig jaar topbestuurder bij 's werelds grootste instituut voor ontwikkelingshulp.
20 uur geledenNEW DELHI (ANP/BLOOMBERG) - De Indiase minister van Handel en Industrie Piyush Goyal gaat komende week naar Canada om te praten met premier Mark Carney over een vrijhandelsakkoord tussen beide landen. Ook wordt gepraat over samenwerking bij belangrijke grondstoffen die India nodig heeft.
1 dag geledenKOPENHAGEN (ANP/BLOOMBERG) - De Deense economie zal dit jaar sterker groeien dan eerder gedacht. De economie wordt daarbij geholpen door goede verkopen van de omvangrijke farmaceutische sector van Denemarken, met bijvoorbeeld de grote producent van afslankmiddelen Novo Nordisk. Dat heeft het Deense ministerie van Economische Zaken zaterdag gezegd.
1 dag geledenNICOSIA (ANP) - Voor de enorme investeringsbehoeften in de Europese Unie, zoals voor defensie en concurrentiekracht, is meer economische groei en meer geld nodig, ook privaat geld, zei Eurocommissaris Valdis Dombrovskis (Economie) zaterdag.
1 dag geleden