Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Energieconcern Shell wint op Damrak na kwartaalupdate

Energieconcern Shell wint op Damrak na kwartaalupdate

AMSTERDAM (ANP) - Olie- en gasconcern Shell is donderdag meer waard geworden op de beurs in Amsterdam na een handelsupdate over de prestaties in het eerste kwartaal. Daaruit kwam naar voren dat de verdiensten uit de gashandel ongeveer op hetzelfde niveau liggen als in het voorgaande kwartaal. Ook verzekeraar ASR stond in de belangstelling, na de aankondiging van 500 miljoen euro aan investeringen om biotechnologisch onderzoek in Delft aan te jagen. De blik van beleggers was verder gericht op de gespannen verhouding tussen China en Taiwan en mogelijke signalen van een afkoelende economie.

Shell stond in de openingsminuten 1,8 procent hoger en was daarmee de sterkste stijger in de AEX. Die graadmeter van de belangrijkste fondsen op het Damrak klom 0,2 procent tot 756,91 punten. De MidKap won 0,6 procent tot 930,43 punten. De beurzen in Frankfurt, Parijs en Londen wonnen tot 0,4 procent.

ASR klom 1 procent. Een fonds van de verzekeraar wil over een periode van zo'n twintig jaar een half miljard steken in vastgoed op de Biotech Campus Delft. Dat geld gaat onder andere naar kantoren en laboratoria, maar er moeten ook nieuwe gebouwen verrijzen. De verzekeraar trekt daarbij samen op met speciaalchemiebedrijf DSM (plus 1,3 procent). Muziekconcern Universal Music Group zakte 4,4 procent na een adviesverlaging bij Exane en was de grootste verliezer in de AEX.

Overname IMCD, aandelenwinst Nedap

Chemicaliëndistributeur IMCD kwam met overnamenieuws. Het bedrijf koopt een Indiase leverancier van plastics en polymeren, wat de positie van IMCD in het Aziatische land moet versterken. Beleggers raakten niet erg onder de indruk van het nieuws en zetten het aandeel een fractie lager.

De aandacht ging ook uit naar technologiebedrijf Nedap, dat de omzet in het eerste kwartaal met ruim een vijfde zag groeien. Dat was voor een deel het gevolg van een inhaalslag die het bedrijf maakte met de leveringen van zijn systemen. Het aandeel won 1 procent.

Bouwindustrie, euro- en oliekoers

Advies- en ingenieursbureau Arcadis koerste 0,9 procent hoger na de aankondiging van een nieuwe klus in de Verenigde Staten. Het bedrijf helpt Siemens daar bij de bouw van een nieuwe fabriek voor treinwagons. Ook bouwbedrijf Heijmans (min 0,4 procent) heeft een nieuwe opdracht binnengehaald. Het concern renoveert een onderwijsgebouw op de campus van de Technische Universiteit in Eindhoven. Het project levert Heijmans 33 miljoen euro omzet op.

Amerikaanse olie werd 0,5 procent goedkoper op 80,22 dollar per vat. Brentolie verloor 0,4 procent op 84,35 dollar per vat. De euro stond vrijwel vlak tegenover de dollar en was 1,0909 dollar waard, tegenover 1,0902 een dag eerder.

Meer uit Financieel

Grotere AI-zorgen en nieuw model drukken stemming op Wall Street

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met verliezen het weekend ingegaan. De verkoopgolf onder chipfabrikanten werd vrijdag heviger. Beleggers maken zich steeds meer zorgen dat de enorme uitgaven aan kunstmatige intelligentie (AI) van techbedrijven steeds moeilijker te rechtvaardigen zijn.

6 uur geleden
Bloomberg: Apple spreekt regering over schikking mededingingszaak

CUPERTINO (ANP/BLOOMBERG) - Apple praat met het Amerikaanse ministerie van Justitie over het schikken van een rechtszaak uit 2024 waarin het techbedrijf wordt beschuldigd van het overtreden van de mededingingswetgeving. Dat zeggen ingewijden tegen persbureau Bloomberg.

8 uur geleden
AEX-index sluit weer onder de 1100 punten om AI-zorgen

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is vrijdag lager gesloten tot onder de 1100 punten. Donderdag bereikte de hoofdindex voor het eerst ooit een slotstand boven die grens, nadat de AEX een dag eerder al tussentijds dat aantal aantikte. Maar vrijdag zorgden onder meer de koersverliezen van de chipbedrijven voor een lagere slotstand.

11 uur geleden
Brussel wil regels over omvang banken in de EU

BRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie wil de regels voor EU-banken herzien en standaardiseren. Het gaat onder meer om afspraken over de omvang van de banken in de EU, hun activiteiten en bedrijfsmodellen. "De banken in de Europese Unie zijn niet groot genoeg om te concurreren, zowel internationaal als intern", zei Eurocommissaris Maria Luís Albuquerque (Financiële diensten) vrijdag op een persconferentie.

12 uur geleden
Apple lost Nvidia af als waardevolste bedrijf ter wereld

NEW YORK (ANP) - Techconcern Apple heeft Nvidia ingehaald als waardevolste bedrijf ter wereld. Het Amerikaanse chipbedrijf was sinds bijna een jaar het meest waard op de beurs door de grote vraag naar toepassingen voor kunstmatige intelligentie, maar inmiddels kijken beleggers breder naar de toegevoegde waarde van AI. Nvidia verliest daardoor wat terrein.

12 uur geleden
CNV maakt zich grote zorgen om reorganisatie bij vervoerder Qbuzz

UTRECHT (ANP) - CNV maakt zich grote zorgen over ingrepen bij Qbuzz in het personeelsbestand. De vakbond meldt dat de vervoerder een afdeling in Groningen samenvoegt met een afdeling in Utrecht, waardoor ongeveer twintig mensen hun baan zouden kwijtraken. CNV vreest dat dit het begin is van een grote reorganisatie.

12 uur geleden
Franse kansspelautoriteit blokkeert toegang tot Polymarket

PARIJS (ANP/AFP) - De Franse kansspelautoriteit heeft internetproviders opdracht gegeven de Amerikaanse site Polymarket te blokkeren. Op de site wordt door te wedden op bepaalde vermeende toekomstige gebeurtenissen met cryptocurrency gegokt. De Franse regering ziet dit als een illegale goksite en heeft al in 2024 bepaald dat er in Frankrijk geen financiële transacties mogen zijn via de site.

12 uur geleden