Energiebureau IEA ziet ruim aanbod op oliemarkt in 2025
PARIJS (ANP/RTR) - Het Internationaal Energie Agentschap (IEA) ziet volgend jaar een ruim aanbod op de wereldwijde oliemarkt, ondanks het besluit van oliekartel OPEC+ om een productieverhoging langer uit te stellen. Het IEA wijst daarbij onder meer op een grotere olieproductie van landen buiten de OPEC+ zoals de Verenigde Staten, Guyana, Canada en Brazilië.
Het bureau denkt dat het aanbod volgend jaar 1,4 miljoen vaten per dag groter zal zijn dan de wereldwijde olievraag als de OPEC+ doorzet met de plannen om vanaf april de productie weer geleidelijk te gaan verhogen. Als die productieverhoging helemaal van tafel zou gaan, is er een overaanbod van 950.000 vaten per dag (van 159 liter), aldus de denktank in Parijs.
Het IEA stelde wel zijn verwachting voor de groei van de wereldwijde olievraag voor volgend jaar iets naar boven bij tot 1,1 miljoen vaten per dag. Dat heeft volgens het agentschap vooral te maken met een aantrekkende olievraag uit China door de omvangrijke steunmaatregelen die de Chinese overheid heeft aangekondigd om de kwakkelende economie te stimuleren. China is de grootste importeur van ruwe olie ter wereld. Voor dit jaar werd de verwachting voor de groei van de olievraag juist licht naar beneden bijgesteld, naar 840.000 vaten per dag.
De OPEC, geleid door Saudi-Arabië, stelde woensdag de groeiverwachting voor de olievraag voor dit jaar voor de vijfde maand op rij naar beneden bij. Ook voor volgend jaar werd die prognose verder verlaagd. De groeivoorspellingen van de OPEC liggen nog wel een stuk hoger dan die van het IEA. Dat zou vooral te maken hebben met meningsverschillen over de Chinese olievraag en de impact op de vraag door de overgang naar elektrisch rijden. Bij de OPEC+ zijn ook landen als Rusland en Kazachstan betrokken.
Meer uit Financieel
DHAKA (ANP/AFP/RTR) - Bangladesh heeft internationale bedrijven zondag uitgenodigd om biedingen uit te brengen voor de verkenning van olie- en gasreserves. Daarmee probeert het land een brandstoftekort te verminderen dat is ontstaan door de blokkade van de Straat van Hormuz.
8 uur geledenNICOSIA (ANP/BLOOMBERG) - De Europese Centrale Bank (ECB) koerst af op een renteverhoging volgende maand als de Verenigde Staten en Iran geen houdbaar vredesakkoord sluiten. Dat heeft de Oostenrijkse centralebankpresident en ECB-bestuurder Martin Kocher gezegd in de marge van de tweedaagse vergadering van de EU-ministers van Financiën op Cyprus.
10 uur geledenABU DHABI (ANP/BLOOMBERG) - Het eerste schip met vloeibaar gemaakt aardgas (lng) voor India is door de nog altijd vrijwel afgesloten Straat van Hormuz gevaren. Dat meldt persbureau Bloomberg op basis van scheepstrackinggegevens. Het is voor India de eerste lng-tanker die de Perzische Golf heeft verlaten sinds het uitbreken van de Iranoorlog eind februari.
12 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Wereldbank maakt zich "grote zorgen" over de gevolgen van de aanhoudende blokkade van de Straat van Hormuz. "De economische effecten houden aan en ze stapelen zich op", stelt Paschal Donohoe, voormalig Eurogroep-voorzitter en sinds november vorig jaar topbestuurder bij 's werelds grootste instituut voor ontwikkelingshulp.
23 uur geledenNEW DELHI (ANP/BLOOMBERG) - De Indiase minister van Handel en Industrie Piyush Goyal gaat komende week naar Canada om te praten met premier Mark Carney over een vrijhandelsakkoord tussen beide landen. Ook wordt gepraat over samenwerking bij belangrijke grondstoffen die India nodig heeft.
1 dag geledenKOPENHAGEN (ANP/BLOOMBERG) - De Deense economie zal dit jaar sterker groeien dan eerder gedacht. De economie wordt daarbij geholpen door goede verkopen van de omvangrijke farmaceutische sector van Denemarken, met bijvoorbeeld de grote producent van afslankmiddelen Novo Nordisk. Dat heeft het Deense ministerie van Economische Zaken zaterdag gezegd.
1 dag geledenNICOSIA (ANP) - Voor de enorme investeringsbehoeften in de Europese Unie, zoals voor defensie en concurrentiekracht, is meer economische groei en meer geld nodig, ook privaat geld, zei Eurocommissaris Valdis Dombrovskis (Economie) zaterdag.
1 dag geleden