Energiebureau IEA ziet ruim aanbod op oliemarkt in 2025
PARIJS (ANP/RTR) - Het Internationaal Energie Agentschap (IEA) ziet volgend jaar een ruim aanbod op de wereldwijde oliemarkt, ondanks het besluit van oliekartel OPEC+ om een productieverhoging langer uit te stellen. Het IEA wijst daarbij onder meer op een grotere olieproductie van landen buiten de OPEC+ zoals de Verenigde Staten, Guyana, Canada en Brazilië.
Het bureau denkt dat het aanbod volgend jaar 1,4 miljoen vaten per dag groter zal zijn dan de wereldwijde olievraag als de OPEC+ doorzet met de plannen om vanaf april de productie weer geleidelijk te gaan verhogen. Als die productieverhoging helemaal van tafel zou gaan, is er een overaanbod van 950.000 vaten per dag (van 159 liter), aldus de denktank in Parijs.
Het IEA stelde wel zijn verwachting voor de groei van de wereldwijde olievraag voor volgend jaar iets naar boven bij tot 1,1 miljoen vaten per dag. Dat heeft volgens het agentschap vooral te maken met een aantrekkende olievraag uit China door de omvangrijke steunmaatregelen die de Chinese overheid heeft aangekondigd om de kwakkelende economie te stimuleren. China is de grootste importeur van ruwe olie ter wereld. Voor dit jaar werd de verwachting voor de groei van de olievraag juist licht naar beneden bijgesteld, naar 840.000 vaten per dag.
De OPEC, geleid door Saudi-Arabië, stelde woensdag de groeiverwachting voor de olievraag voor dit jaar voor de vijfde maand op rij naar beneden bij. Ook voor volgend jaar werd die prognose verder verlaagd. De groeivoorspellingen van de OPEC liggen nog wel een stuk hoger dan die van het IEA. Dat zou vooral te maken hebben met meningsverschillen over de Chinese olievraag en de impact op de vraag door de overgang naar elektrisch rijden. Bij de OPEC+ zijn ook landen als Rusland en Kazachstan betrokken.
Meer uit Financieel
DEN HAAG (ANP) - De Nederlandse landbouwexport is vorig jaar gestegen met 8,4 procent, melden Wageningen Social & Economic Research en het Centraal Bureau voor de Statistiek. Zuivel en eieren bleven de belangrijkste exportproducten, gevolgd door vlees en sierteelt.
4 minuten geledenCANBERRA (ANP/RTR) - Ruim een maand nadat in Australië het verbod op sociale media voor jongeren onder de 16 jaar is ingegaan, zijn ongeveer 4,7 miljoen accounts van Australische tieners gedeactiveerd. Dat meldde de Australische internettoezichthouder vrijdag.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Taiwan wil een strategische partner van de Verenigde Staten worden op het gebied van kunstmatige intelligentie. Dat zei de Taiwanese vicepremier Cheng Li-chiun vrijdag bij een persconferentie in Washington na afloop van onderhandelingen over een handelsakkoord.
2 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn donderdag met winst gesloten, waarmee enig herstel werd getoond van de twee voorgaande verliesbeurten. De chipfondsen op Wall Street stonden bij de stijgers dankzij sterke kwartaalresultaten en vooruitzichten van het Taiwanese chipbedrijf TSMC. Ook waren er weer cijfers van grote Amerikaanse banken.
10 uur geledenKYIV (ANP/RTR) - Het Internationaal Monetair Fonds (IMF) staat klaar om Venezuela financieel te steunen. Dat heeft IMF-topvrouw Kristalina Georgieva gezegd in een interview met persbureau Reuters tijdens een bezoek aan Oekraïne. "Als er een mogelijkheid is om de mensen van Venezuela te steunen, dan kun je er zeker van zijn dat het IMF er is."
10 uur geledenLOS GATOS (ANP) - Netflix heeft een overeenkomst gesloten over de wereldwijde streamingrechten van films van Sony Pictures Entertainment. Dat maakten de bedrijven donderdag bekend. De nieuwe regeling wordt geleidelijk ingevoerd en is in 2029 voltooid. Hoeveel geld gemoeid is met de deal, is niet bekendgemaakt.
11 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Verenigde Staten hebben een handelsdeal gesloten met Taiwan. Volgens het Amerikaanse ministerie van Handel dalen de importheffingen op goederen uit Taiwan en gaan Taiwanese bedrijven honderden miljarden investeren in chipproductie in de VS.
11 uur geleden