Energiebureau IEA ziet ruim aanbod op oliemarkt in 2025
PARIJS (ANP/RTR) - Het Internationaal Energie Agentschap (IEA) ziet volgend jaar een ruim aanbod op de wereldwijde oliemarkt, ondanks het besluit van oliekartel OPEC+ om een productieverhoging langer uit te stellen. Het IEA wijst daarbij onder meer op een grotere olieproductie van landen buiten de OPEC+ zoals de Verenigde Staten, Guyana, Canada en Brazilië.
Het bureau denkt dat het aanbod volgend jaar 1,4 miljoen vaten per dag groter zal zijn dan de wereldwijde olievraag als de OPEC+ doorzet met de plannen om vanaf april de productie weer geleidelijk te gaan verhogen. Als die productieverhoging helemaal van tafel zou gaan, is er een overaanbod van 950.000 vaten per dag (van 159 liter), aldus de denktank in Parijs.
Het IEA stelde wel zijn verwachting voor de groei van de wereldwijde olievraag voor volgend jaar iets naar boven bij tot 1,1 miljoen vaten per dag. Dat heeft volgens het agentschap vooral te maken met een aantrekkende olievraag uit China door de omvangrijke steunmaatregelen die de Chinese overheid heeft aangekondigd om de kwakkelende economie te stimuleren. China is de grootste importeur van ruwe olie ter wereld. Voor dit jaar werd de verwachting voor de groei van de olievraag juist licht naar beneden bijgesteld, naar 840.000 vaten per dag.
De OPEC, geleid door Saudi-Arabië, stelde woensdag de groeiverwachting voor de olievraag voor dit jaar voor de vijfde maand op rij naar beneden bij. Ook voor volgend jaar werd die prognose verder verlaagd. De groeivoorspellingen van de OPEC liggen nog wel een stuk hoger dan die van het IEA. Dat zou vooral te maken hebben met meningsverschillen over de Chinese olievraag en de impact op de vraag door de overgang naar elektrisch rijden. Bij de OPEC+ zijn ook landen als Rusland en Kazachstan betrokken.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - Techinvesteerder Prosus wil af van de Europese verplichting om zijn aandeel in de Duitse maaltijdbezorger Delivery Hero te verkopen. Dat stelde de Europese Commissie vorig jaar uit concurrentieoverwegingen als voorwaarde voor de overname van Just Eat Takeaway, het moederbedrijf van Thuisbezorgd.nl. Maar het aan de Amsterdamse beurs genoteerde Prosus wil niet verdergaan met het verkopen van het belang zolang Uber bezig is Delivery Hero over te nemen. Daartoe heeft Prosus een verzoek ingediend bij de EU, melden bronnen aan persbureau Bloomberg.
11 minuten geledenLEIDEN (ANP/DPA) - De grootste vliegtuigfabrikant ter wereld, Airbus, kampt nog steeds met leveringsproblemen. De Australische luchtvaartmaatschappij Qantas krijgt het eerste van de twaalf bestelde aangepaste A350-toestellen nu pas in april 2027, heeft Airbus maandag bekendgemaakt. Qantas had op levering gerekend voor eind 2026.
5 uur geledenFRANKFURT (ANP/BLOOMBERG) - Een miljardenbod van taxi- en maaltijdbezorgapp Uber op de Duitse maaltijdbezorger Delivery Hero zorgt voor speculatie onder beleggers. Uber kwam dit weekend met een bod waarbij het bedrijf wordt gewaardeerd op 10 miljard euro. De beurskoers van Delivery Hero is maandag op de beurs in Frankfurt evenwel voorbij die waarde gegaan, omdat beleggers erop gokken dat er een hogere prijs nodig is om de deal rond te krijgen.
5 uur geledenSHENZHEN (ANP/AFP/RTR/BLOOMBERG) - Het Chinese techconcern Huawei claimt een nieuwe manier ontwikkeld te hebben om halfgeleiders te maken. Daarmee zou het bedrijf over een aantal jaren ook de meest geavanceerde chips kunnen maken, zonder dat het daarvoor de beste machines van chipmachinemaker ASML nodig heeft.
7 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de beurs in Amsterdam is maandagochtend gestegen tot een nieuw recordniveau. Beleggers trekken zich tijdens de dunne handel op tweede pinksterdag op aan berichten over een naderend vredesakkoord tussen de Verenigde Staten en Iran. De hoop is dat daardoor de Straat van Hormuz binnenkort weer helemaal heropent en de verstoringen aan de olie- en gasleveringen afnemen.
8 uur geledenAMSTERDAM (ANP/BLOOMBERG) - Door de hoop op vrede in het Midden-Oosten laten zowel de olie- als de gasprijzen maandagochtend stevige dalingen zien. De Verenigde Staten en Iran lijken na berichten van afgelopen weekend namelijk heel dicht bij een nieuw akkoord.
9 uur geledenDALIAN (ANP/BLOOMBERG) - De Chinese mijnramp van vrijdag jaagt de prijs van kolen op in het Aziatische land. Handelaren maken zich nu zorgen over verstoringen in de kolenaanvoer en andere industrieën door krachtig Chinees overheidsingrijpen.
9 uur geleden