Energiebureau IEA vreest schok op oliemarkt door oorlog Oekraïne
PARIJS (ANP) - De harde westerse sancties tegen Rusland vanwege de oorlog in Oekraïne kunnen zorgen voor een "schok" op de wereldwijde oliemarkt door het wegvallen van veel Russische olieproductie. Dat stelt het Internationaal Energie Agentschap (IEA) in zijn maandelijkse rapport. Volgens het IEA kan vanaf april de Russische productie met wel 3 miljoen vaten per dag gaan dalen omdat kopers olie uit Rusland mijden.
Het energiebureau zegt dat de wereld geconfronteerd wordt met de grootste energiecrisis in decennia door de Russische invasie van Oekraïne en dat die crisis kan leiden tot permanente veranderingen op de energiemarkten. Door zorgen over de Russische leveringen zijn de olieprijzen naar de hoogste niveaus in jaren gestegen. Ook de Europese gasprijzen hebben records bereikt door de vrees dat Rusland de toevoer naar Europa kan stopzetten.
Volgens het IEA exporteert Rusland ongeveer 8 miljoen vaten per dag ruwe olie en andere petroleumproducten naar de rest van de wereld. Daarvan kunnen dus 3 miljoen vaten gaan wegvallen omdat landen geen Russische olieproducten meer willen kopen vanwege de oorlog. Zo hebben de Verenigde Staten al gezegd per direct te stoppen met de import van fossiele brandstoffen uit Rusland. Ook het Verenigd Koninkrijk gaat stoppen met de invoer van Russische olie.
Het IEA zegt wel dat de OPEC-landen Saudi-Arabië en de Verenigde Arabische Emiraten voldoende reservecapaciteit hebben om dat gat op te vullen, maar dat zij tot dusver nog niet bereid zijn geweest om de olieproductie nog sterker te verhogen.
Door de oorlog en de hoge inflatie door de sterk gestegen grondstoffenprijzen wordt ook de groei van de wereldeconomie ondermijnd, geeft het IEA verder aan. Dat zal ertoe leiden dat de wereldwijde olievraag dit jaar minder sterk zal toenemen dan eerder gedacht. Het agentschap rekent nu op een groei van die vraag met 2,1 miljoen vaten per dag. Dat zijn er bijna 1 miljoen minder dan eerder werd voorzien.
Meer uit Financieel
PARIJS (ANP/BLOOMBERG) - Het Internationaal Energie Agentschap (IEA) heeft de schattingen voor een wereldwijd olieoverschot dit jaar en volgend jaar voor het eerst in enkele maanden naar beneden bijgesteld. Dat komt volgens het agentschap doordat de vraag naar olie toeneemt en de productiegroei afneemt.
13 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - Een verhoging van de EU-meerjarenbegroting met 10 procent, geen bezuinigingen op de budgetten voor landbouw en achterstandsbeleid en meer eigen middelen om nieuwe prioriteiten te financieren. Dat is de inzet van de onderhandelaars die namens het Europees Parlement met de EU-lidstaten tot overeenstemming moeten komen over de meerjarenbegroting 2028-2034.
56 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse AEX-index is donderdag lager begonnen. Beleggers verwerkten het besluit van de Federal Reserve om de rente voor de derde keer op rij te verlagen. Met de lagere leenkosten wil de centrale bank de kwakkelende arbeidsmarkt stimuleren. De beleidsmakers van de Fed waren wel verdeeld over het rentebesluit en voorzien voor het komende jaar nog maar één renteverlaging. Ook gaf voorzitter Jerome Powell aan dat de Fed bij de komende rentevergadering waarschijnlijk in de pauzestand gaat.
1 uur geledenLONDEN (ANP/AFP) - Overlevenden van de tyfoon Rai op de Filipijnen hebben Shell aangeklaagd. Ze willen geld zien omdat ze vinden dat het energiebedrijf heeft bijgedragen aan de tyfoon en de schade die daardoor is ontstaan. Drie klimaatorganisaties steunen de overlevenden in de rechtszaak, die in Groot-Brittannië plaatsvindt.
1 uur geledenAUSTIN (ANP/RTR) - Elon Musk heeft een hint gegeven voor een beursgang van SpaceX, nadat verschillende media de afgelopen dagen al hadden gemeld dat het commerciële ruimtevaartbedrijf naar de aandelenmarkt wil. Een ruimtevaartjournalist had in een artikel geschreven dat die beursgangplannen zijn bevestigd en Musk schreef vervolgens op X dat die journalist gelijk heeft.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Woningen werden in 2025 sneller verkocht dan een jaar eerder, meldt huizenwebsite Funda. Ook het woningaanbod op Funda groeide dit jaar. Door de aanhoudende krapte op de woningmarkt nam de vraagprijs van huizen eveneens toe.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De schade door beleggingsfraude bedraagt vermoedelijk honderden miljoenen euro's per jaar en kan zelfs oplopen tot 750 miljoen euro, meldt de Autoriteit Financiële Markten (AFM) na onderzoek. De beurswaakhond spreekt van een snelgroeiend en ernstig maatschappelijk probleem waarvan de omvang wordt onderschat.
3 uur geleden