Energiebureau IEA: OPEC+ moet beter voldoen aan productiedoelen
RIYAD (ANP/RTR) - Oliekartel OPEC en zijn bondgenoten zoals Rusland moeten meer doen om het gat tussen hun productiedoelstellingen en de daadwerkelijke olieproductie te verkleinen. Dat zei directeur Fatih Birol van het Internationaal Energie Agentschap (IEA) op een conferentie in Saudi-Arabië. Birol stelt dat hierdoor de olieprijzen nog altijd hoog blijven.
De OPEC+, zoals die alliantie wordt genoemd, is bezig elke maand de productie met 400.000 vaten per dag te verhogen, maar de daadwerkelijke productie blijft achter omdat landen moeite hebben om steeds meer olie op te pompen. Birol spreekt hier van een significant verschil. "Het is belangrijk voor de OPEC+ om dit gat te verkleinen en hopelijk meer volumes op de markt te brengen." Ook zegt hij dat extra olieproductie in de Verenigde Staten en Brazilië kan helpen bij het drukken van de prijzen.
Birol geeft verder aan dat olie en gas nog jaren nodig zullen blijven als energiebronnen. Ook zorgen de hoge gasprijzen voor tegenwind voor de Europese economie, aldus Birol. Daarnaast ziet de IEA-directeur een comeback van kernenergie als belangrijke energiebron.
De olieprijzen zijn gestegen naar de hoogste niveaus in ongeveer zeven jaar, door de sterke vraag en het beperkte aanbod op de markt. Ook de spanningen rond Oekraïne hebben de olieprijzen aangejaagd. Dinsdag zakten de prijzen wel hard, door de hoop voor een diplomatieke oplossing voor het conflict.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is vrijdag met winst gesloten, na het verlies een dag eerder. Betalingsverwerker Adyen en chiptoeleverancier Besi waren in trek bij beleggers op het Damrak.
1 uur geledenANN ARBOR (ANP/BLOOMBERG) - Het vertrouwen van Amerikaanse consumenten in de economie is deze maand gezakt naar het laagste niveau ooit door zorgen over een sterk stijgende inflatie als gevolg van de oorlog in het Midden-Oosten. Dat meldt de Universiteit van Michigan op basis van definitieve cijfers. Door de oorlog zijn de brandstofprijzen flink gestegen en dat raakt de koopkracht van huishoudens in de Verenigde Staten.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Justitie in de Verenigde Staten sluit het onderzoek naar de Federal Reserve, maakte aanklaagster Jeanine Pirro bekend via X. Formeel ging dat onderzoek over kostenoverschrijdingen bij een verbouwing van het kantoor van de centrale bank. Maar Fed-voorzitter Jerome Powell zei begin dit jaar dat de regering van president Donald Trump via een strafrechtelijk onderzoek druk wilde uitoefenen op het rentebeleid van de Amerikaanse centrale bank.
2 uur geledenNEW YORK (ANP) - Intel ging vrijdag hard omhoog op de beurzen in New York. De chipfabrikant presteerde afgelopen kwartaal veel beter dan verwacht en gaf ook een sterke omzetverwachting af voor het huidige kwartaal. Het concern profiteerde van de sterke vraag naar processors (CPU's) die nodig zijn om geavanceerde AI-modellen te laten draaien.
4 uur geledenCINCINNATI (ANP/BLOOMBERG) - Procter & Gamble heeft de verkoop afgelopen kwartaal zien toenemen. Vooral de schoonheidstak van het bedrijf achter Gillette, Head & Shoulders en Oral-B deed het beter dan in dezelfde periode een jaar geleden. Het bedrijf verwacht wel dat de grondstofkosten dit jaar flink oplopen.
5 uur geledenBRUSSEL (ANP/BELGA) - Winkels in België mogen binnenkort langer openblijven, staat in een nieuw wetsvoorstel van de regering in Brussel. Als dat wordt aangenomen, mogen winkeliers hun zaak elke dag tot 21.00 uur openhouden. Ook vervalt de verplichte wekelijkse rustdag. De ruimere openingstijden moeten winkels in staat stellen om beter te concurreren met webshops en winkeliers over de grens.
5 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP/RTR) - Het internationale vliegverkeer vanaf de Imam Khomeini-luchthaven in Teheran wordt zaterdag hervat. Volgens het Iraanse persbureau ISNA gaan de eerste vluchten naar het Turkse Istanbul en Muscat in Oman.
5 uur geleden