Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Energiebedrijven gedagvaard voor massaclaim over prijsverhogingen

Energiebedrijven gedagvaard voor massaclaim over prijsverhogingen

AMSTERDAM (ANP) - Energiebedrijven Vattenfall, Eneco, Essent, Greenchoice, Energiedirect en Budget Thuis worden gedagvaard om prijsverhogingen bij variabele energiecontracten. Dat heeft de Stichting Eerlijke Handelspraktijken laten weten. Volgens claimorganisatie gaat haar eerder aangekondigde massaclaim tegen de energiesector daarmee officieel van start.

Eerder dit jaar stelde het gerechtshof in Amsterdam dat Vattenfall onterecht tussentijds de prijzen veranderde in de genoemde contracten. Het hof oordeelde dat het zogeheten prijswijzigingsbeding, dat die wijzigingen mogelijk maakt, in strijd is met het consumentenrecht. De zaak draaide daarmee om voorwaarden in een contract waarop een prijswijziging steunt.

Volgens de stichting betekent dit dat miljoenen consumenten ten onrechte te veel hebben betaald voor hun energie en hiervoor gecompenseerd moeten worden. Het zou gaan om enkele honderden tot zelfs duizenden euro's per huishouden, afhankelijk van het verbruik en de duur van het contract.

In verzet

De Friese jurist Roelof de Nekker kondigde eerder ook al een massaclaim aan over deze kwestie.

Het laatste woord over de conclusies van het hof lijkt echter nog niet gezegd. Vattenfall kondigde aan bij de Hoge Raad tegen het oordeel in verzet te gaan. Het bedrijf stelde dat het de prijzen verhoogde omdat de oorlog in Oekraïne in 2022 een enorme stijging van de gas- en elektriciteitsprijzen op de groothandelsmarkt veroorzaakte, waar leveranciers zelf inkopen. Daardoor was Vattenfall "genoodzaakt" de prijzen aan te passen.

Essent won in mei bovendien een rechtszaak van een klant die tussentijdse prijswijzigingen oneerlijk vond. De rechter stelde dat de mogelijkheid om de tarieven te wijzigen juist de essentie is van een variabel contract.

Meer uit Financieel

Oud-topman Volksbank wordt directeur Groningse AI-fabriek

GRONINGEN (ANP) - Voormalig topman van de Volksbank Martijn Gribnau wordt de algemeen directeur van de Nederlandse AI-fabriek in Groningen. De AI-fabriek is momenteel in opbouw en de eigen supercomputer moet begin 2028 operationeel zijn. Het Rijk, de regio en een Europees samenwerkingsverband voor supercomputers investeren samen 200 miljoen euro.

51 minuten geleden
Flinke winsten op Wall Street na verkiezingszege Democraten

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn woensdag fors gestegen, omdat de ruime overwinning van de Democraten bij de tussentijdse verkiezingen in de Verenigde Staten de hoop voedt bij beleggers dat de oorlog met Iran snel kan eindigen. Daardoor daalden ook de olieprijzen fors.

8 uur geleden
Rheinmetall verlaagt omzetprognose voor tweede keer in korte tijd

DÜSSELDORF (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Het Duitse defensieconcern Rheinmetall heeft voor de tweede keer in enkele maanden zijn omzetverwachting verlaagd, vanwege een verwachte vertraging bij een groot project. Het betekent wederom een tegenslag voor de Europese fabrikant van onder meer munitie en pantservoertuigen.

8 uur geleden
ANWB naar rechter om aangekondigde staking bij Wegenwacht

DEN HAAG (ANP) - De ANWB stapt vrijdag naar de kortgedingrechter in Utrecht om een staking die de vakbonden voor maandag hebben aangekondigd bij onder meer de Wegenwacht-dienst. De verkeersorganisatie wil voorkomen dat automobilisten met pech straks hulpeloos langs de weg komen te staan, omdat rondrijdende ANWB-medewerkers het werk hebben neergelegd.

9 uur geleden
Onderzoek: stikstofplannen kabinet leiden tot krimp veehouderij

WAGENINGEN (ANP) - De stikstofplannen van het kabinet leiden waarschijnlijk tot stevige krimp van het aantal veehouderijen in Nederland, voorzien onderzoekers van de Wageningse universiteit. Ze denken dat op termijn 10 tot 30 procent van de veehouders zal kiezen voor bedrijfsbeëindiging, door het in juni aangekondigde maatregelenpakket.

9 uur geleden
ECB moet waakzaam blijven voor inflatieschokken, zegt Knot

DEN HAAG (ANP) - De Europese Centrale Bank (ECB) moet waarschijnlijk "een havikachtige koers" blijven volgen en op de hoede zijn voor inflatieschokken. Dat heeft Klaas Knot gezegd volgens persbureau Bloomberg. De Nederlandse kandidaat om ECB-president Christine Lagarde op te volgen, is eerder door economen vaak beschouwd als een zogeheten havik, een duidelijke voorstander van renteverhogingen om de inflatie in te dammen.

11 uur geleden
Brentolie kost weer minder dan 100 dollar per vat

LONDEN (ANP/BLOOMBERG/AFP) - De olie- en gasprijzen zijn woensdag fors gedaald. Dat gebeurde nadat Donald Trump heeft gezegd dat de kans op aanvallen op Iran kleiner wordt. Een vat ruwe Brentolie kost daardoor voor het eerst sinds begin oktober weer minder dan 100 dollar per vat.

12 uur geleden