Energiebedrijven bezorgd over ACM-plan tarief stroomproducenten
DEN HAAG (ANP) - Energiebedrijven zijn "ernstig bezorgd" over plannen van de Autoriteit Consument & Markt (ACM) voor een zogenoemd invoedingstarief voor grote elektriciteitsproducenten. Daarmee moeten bijvoorbeeld zonneparken, windparken en elektriciteitscentrales meebetalen aan de kosten voor het uitbreiden van het volle stroomnet.
De ACM kondigde donderdag aan verder te gaan met de uitwerking van het tarief. De maatregel moet de producenten stimuleren het net zo efficiënt mogelijk te gebruiken, zodat netbeheerders het net minder hoeven te verzwaren. Die besparingen moeten uiteindelijk leiden tot lagere netkosten voor huishoudens en bedrijven. Momenteel worden de kosten alleen betaald door afnemers van stroom.
Brancheorganisatie Energie-Nederland stelt echter dat het tarief "precies het tegenovergestelde bereikt" en dat het er juist voor zorgt dat afnemers het net minder efficiënt gaan gebruiken. "Terwijl daar het grootste potentieel ligt om het net daadwerkelijk efficiënter te benutten", aldus de koepelorganisatie. "Door de focus te verleggen naar producenten blijven belangrijke mogelijkheden aan de vraagzijde om het net efficiënter te gebruiken te veel onbenut."
Meer onzekerheid
De maatregel leidt volgens Energie-Nederland tot extra kosten en meer onzekerheid voor producenten van en investeerders in duurzaam opgewekte stroom. De brancheorganisatie wil dat de ACM ervan afziet.
Ook de branchevereniging voor bedrijven in de Nederlandse zonne-energiesector, Holland Solar, is niet blij met het tarief. Onduidelijkheid rond de uitwerking zou ertoe leiden dat exploitanten van grote zonnepaneelinstallaties projecten niet meer financieel rond kunnen krijgen.
Duidelijkheid
Holland Solar wil dat de waakhond en de politiek snel met meer duidelijkheid komen over de invoering en uitwerking van het tarief. "Zonder heldere en stabiele regels dreigt een situatie waarin investeringen stilvallen en de energietransitie vertraging oploopt."
De toezichthouder wil het invoedingstarief stapsgewijs invoeren, op zijn vroegst vanaf 1 januari 2032. De ACM meldt zorgen van marktpartijen te hebben ontvangen, na de eerste plannen voor een invoedingstarief. De toezichthouder zegt de zorgen serieus te nemen en ze "een belangrijke plaats te geven in het verdere onderzoek naar een invoedingstarief".
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - SpaceX steeg dinsdag voor de derde dag op rij op de aandelenbeurzen in New York. Het ruimtevaart-, AI- en satellietbedrijf van Elon Musk eindigde de handelsdag 4,8 procent hoger. Dat is een kleinere plus dan de afgelopen dagen. SpaceX werd vrijdag tijdens de grootste beursgang van een bedrijf ooit meer dan 19 procent meer waard en kreeg er maandag weer ruim 19 procent bij.
4 uur geledenÉVIAN (ANP) - De Europese Unie en de Verenigde Staten hebben gesproken over het opzetten van een regeling voor "betrouwbare partners" voor geavanceerde AI-modellen. Dat melden ingewijden aan zakenkrant Financial Times.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Iran mag van de Verenigde Staten direct beginnen met de verkoop van olie en brandstof na het ondertekenen van de vredesdeal. Dat hebben de landen afgesproken, melden ingewijden aan The Wall Street Journal.
7 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De chipbedrijven hoorden dinsdag bij de verliezers op de Amsterdamse aandelenbeurs. Besi, ASMI en ASML zakten tot 4,9 procent. De AEX-index op het Damrak sloot lager, na een kleine verliesbeurt een dag eerder. Beleggers waren vooral in afwachting van details van de deal die de Verenigde Staten met Iran hebben gesloten.
9 uur geledenUTRECHT (ANP) - Medewerkers van drogisterijketens als Etos en Kruidvat dreigen te gaan staken, meldt vakbond FNV Handel. De vakbond is niet tevreden met het loonbod van de werkgevers voor een nieuwe cao en wil dat het plan van de bedrijven om de zondagstoeslag te halveren wordt geschrapt.
9 uur geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - De marktwaarde van SpaceX is kort gestegen boven die van techconcern Microsoft. Daarmee bevindt het ruimtevaartbedrijf van Elon Musk zich in een nek-aan-nekrace met andere waardevolle bedrijven, nadat het eerder op de dag boven de marktwaarde van Amazon steeg.
10 uur geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - SpaceX heeft Amazon ingehaald als het op vier na meest waardevolle beursgenoteerde bedrijf ter wereld. Een aandeel in het ruimtevaartbedrijf ging vlak na de opening van Wall Street ruim 10 procent omhoog, waardoor de marktwaarde van het bedrijf van Elon Musk steeg tot 2,8 biljoen dollar. Het Amerikaanse tech- en webwinkelconcern heeft een marktwaarde van bijna 2,7 biljoen dollar.
11 uur geleden