Energiebedrijf Welkom Energie bezwijkt onder gestegen gasprijzen
DEN HAAG (ANP) - Energiebedrijf Welkom Energie is door de hoge gasprijzen zodanig in de problemen gekomen dat het de levering van stroom en gas niet meer kan voortzetten. De leveringsvergunning van Welkom Energie wordt daarom ingetrokken door de Autoriteit Consument & Markt (ACM). Het gaat om het eerste energiebedrijf dat bezwijkt onder de huidige moeilijke marktomstandigheden. Alle circa 90.000 klanten van deze relatief kleine speler op de energiemarkt worden overgenomen door Eneco.
Voor Welkom Energie was duidelijk dat aankomende winter de leveringszekerheid niet meer kon worden gegarandeerd, laat Eneco weten. Daarbij speelt volgens het te hulp schietende concern mee dat de vorige winter kouder was dan normaal waardoor Welkom Energie meer verbruik heeft moeten voorfinancieren dan gepland. Vervolgens was de onderneming niet meer in staat om de onverwachte explosieve stijging van de gasprijzen financieel het hoofd te bieden.
Mensen hoeven volgens toezichthouder ACM niet bang te zijn dat zij geen stroom of gas meer ontvangen. Maar de verandering kan wel financiële gevolgen hebben, want klanten krijgen van Eneco een nieuw contract op basis van de huidige hoge energieprijzen. En wie nog geld tegoed heeft van Welkom Energie, bijvoorbeeld een welkomstbonus of omdat er een hoog termijnbedrag vooruit is betaald, ziet dit geld mogelijk niet terug. Welkom Energie heeft wel toegezegd dat alle klanten een eindafrekening krijgen van het bedrijf.
Contracten
Het nieuwe contract bij Eneco zal op 1 november ingaan. Dan geldt er tot 1 december een overgangsperiode waarin de klanten hun contract even niet kunnen stoppen of opzeggen. Daarna staat het mensen vrij om, als ze dat willen, over te stappen naar een andere energieleverancier.
Meer energiebedrijven hebben het momenteel moeilijk. Eerder zegden DGB Energie en Enstroga al contracten met klanten eenzijdig op omdat de afgesproken tarieven de steeds hogere gas- en elektriciteitsprijzen niet konden dekken. Dit mag volgens de ACM niet. Enstroga dreigde eerder deze maand zelfs te stoppen met het leveren van gas en elektriciteit aan klanten die niet akkoord gingen met een fikse tariefsverhoging. Na ingrijpen van de ACM bond het in Maastricht gevestigde bedrijf in. Enstroga vraagt klanten nu vrijwillig te vertrekken naar een andere energieleverancier.
Meer uit Financieel
EINDHOVEN (ANP) - Eurocommissaris Wopke Hoekstra (Klimaat en Groene Groei) heeft maandag op de High Tech Campus in Eindhoven het startsein gegeven voor de bouw van een testfaciliteit voor een nieuwe compacte kernreactor. Die zogeheten gesmoltenzoutreactor kan kernafval als nucleaire brandstof gebruiken en is sneller te bouwen dan traditionele reactoren. De Thorizon One moet de eerste commerciële gesmoltenzoutreactor van Europa worden en een belangrijke rol spelen in de Europese energie-onafhankelijkheid.
35 minuten geledenPARIJS (ANP/RTR/AFP) - Bedrijven hebben in totaal 93 miljard euro aan investeringen in Frankrijk toegezegd tijdens de jaarlijkse Choose France-top, zei de Franse president Emmanuel Macron maandag. Een groot deel daarvan steekt de Japanse techinvesteerder SoftBank in drie datacenters in Frankrijk.
36 minuten geledenLONDEN (ANP/RTR) - De groei van de industrie van de eurozone is in mei vertraagd na een sterke opleving in april, meldt marktonderzoeker S&P Global. De nieuwe orders van fabrieken stagneerden vorige maand. In april namen de nieuwe fabrieksorders nog sterk toe doordat klanten aankopen naar voren haalden door de angst voor verstoringen in de toeleveringsketen door de oorlog in het Midden-Oosten.
51 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Heineken is nog altijd op zoek naar een nieuwe bestuursvoorzitter na het aftreden van topman Dolf van den Brink. De ambtstermijn van Van den Brink als topman en voorzitter van de raad van bestuur is op 31 mei beëindigd en de bierbrouwer heeft nog geen opvolger bekendgemaakt.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Werknemers kunnen meerdere fietsen leasen tegen een lager bijtellingstarief. Daarvoor heeft de Belastingdienst de regels aangepast, bevestigt de dienst na berichtgeving van leasefietsbedrijf Lease a Bike. Daarmee wordt het voor werknemers financieel aantrekkelijker een tweede fiets van de zaak te nemen.
1 uur geledenMOSKOU (ANP/BLOOMBERG) - Rusland stopt met de export van vliegtuigbrandstof om tekorten te voorkomen na hevigere aanvallen van Oekraïne op Russische raffinaderijen. De olieverwerkingscapaciteit van Rusland zit daardoor op het laagste niveau in meer dan zestien jaar.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR/DPA) - De Verenigde Staten hebben een mogelijke maas in de exportbeperkingen van geavanceerde chips naar China na ongeveer een jaar gedicht. Bedrijven konden ondanks die restricties mogelijk alsnog 's werelds geavanceerdste chips van bijvoorbeeld Nvidia of AMD uitvoeren naar Chinese entiteiten buiten dat land.
3 uur geleden