Energiebedrijf Tokyo Electric Power onderuit op Japanse beurs
TOKIO (ANP) - Tokyo Electric Power, het op drie na grootste energiebedrijf ter wereld, ging woensdag hard onderuit op de Japanse beurs. Beleggers schrokken van het nieuws dat toezichthouders veiligheidsproblemen hebben gevonden bij de kernenergiecentrale Kashiwazaki Kariwa van het bedrijf. De Aziatische aandelenmarkten lieten eveneens overwegend verliezen zien. Beleggers namen geen risico in afwachting van de uitkomsten van de tweedaagse beleidsvergadering van de Amerikaanse Federal Reserve (Fed), die later op de dag bekend worden gemaakt.
De toonaangevende Nikkei in Tokio eindigde uiteindelijk een fractie lager op 29.914,33 punten. Tokyo Electric Power, ook wel bekend als TEPCO, raakte 10 procent kwijt. Het bedrijf moest zijn kerncentrale Kashiwazaki Kariwa in 2007 al een keer sluiten na een aardbeving. TEPCO is ook eigenaar van de kerncentrale Fukushima, die in 2011 werd getroffen door de zeebeving en tsunami.
Honda zakte 1,5 procent. De Japanse automaker staakt de productie bij het overgrote deel van zijn fabrieken in de VS en Canada voor een week vanwege problemen met de toevoer van onderdelen. De autosector kampt al maanden met een tekort aan chips.
In Sydney sloot de All Ordinaries 0,5 procent in de min onder aanvoering van de grote mijnbouwbedrijven BHP en Rio Tinto. De hoofdindex in Shanghai noteerde tussentijds 0,1 procent lager en de Hang Seng-index in Hongkong daalde ook 0,1 procent. Het Chinese internetconcern Tencent verloor 0,7 procent in Hongkong. De Chinese president Xi Jinping waarschuwde grote technologiebedrijven dat Peking strenger gaat optreden tegen misbruik van sterke marktposities en dat er meer toezicht op de sector komt.
Meer uit Financieel
LONDEN (ANP/DPA) - De wereldwijde scheepvaart had vorig jaar te maken met meer aanvallen op schepen door piraten. Volgens het in Londen gevestigde International Maritime Bureau (IMB) waren er 137 aanvallen en pogingen tot kaping van schepen. Dat waren er 116 een jaar eerder.
49 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Een recordaantal cao-onderhandelingen is vorig jaar vastgelopen, stelt werkgeversvereniging AWVN. Bijna vier op de tien cao-onderhandelingen kwamen uit bij een eindbod. AWVN stelt dat er uiteindelijk weinig ruimte overblijft om afspraken per sector of branche aan te passen.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse AEX-index is donderdag voor het eerst boven de historische grens van 1000 punten gesloten. Vooral de chipfondsen ASML, Besi en ASMI waren in trek na sterke cijfers van het Taiwanese chipconcern TSMC dat afgelopen kwartaal een recordwinst boekte.
1 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - De inkomsten voor de Russische staat uit de verkoop van olie en gas zijn vorig jaar met bijna een kwart gedaald naar het laagste niveau sinds 2020. Volgens het Russische ministerie van Financiën bedroegen de inkomsten 8,5 biljoen roebel, omgerekend ruim 93 miljard euro. Dat was nog ruim 11 biljoen roebel in 2024.
2 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - Het aantal windmolenparken op land in Duitsland is vorig jaar een stuk harder gegroeid. In totaal werden 958 nieuwe windturbines aan land in gebruik genomen, die samen goed zijn voor 5,2 gigawatt. Dat is 50 procent meer dan wat er een jaar eerder aan capaciteit bijkwam, meldden de brancheorganisaties Bundesverband WindEnergie en VDMA Power Systems.
3 uur geledenNEW YORK (ANP) - De Amerikaanse chiptoeleveranciers behoorden donderdag tot de grote winnaars op de beurzen in New York. Bedrijven als Applied Materials, Lam Research en KLA stegen tot meer dan 7 procent na sterke resultaten van de Taiwanese chipmaker TSMC. TSMC, dat chips maakt voor grote Amerikaanse klanten als Nvidia en Apple, is ook positief over dit jaar en gaat flink meer investeren om aan de sterke vraag naar chips voor kunstmatige intelligentie (AI) te kunnen voldoen.
4 uur geledenLONDEN (ANP/AFP) - De Londense burgemeester Sadiq Khan vreest dat er massaontslagen kunnen plaatsvinden in de Britse hoofdstad doordat kunstmatige intelligentie (AI) veel werk gaat overnemen van mensen. Londen heeft bijvoorbeeld een grote financiële sector, waar veel werkzaamheden overgenomen kunnen worden door AI.
4 uur geleden