Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Energiebedrijf Eneco: nog steeds veel onzekerheid in de markt

Energiebedrijf Eneco: nog steeds veel onzekerheid in de markt

ROTTERDAM (ANP) - Er blijft veel onzekerheid op de energiemarkt ondanks de sterk gedaalde prijzen. Die zijn het gevolg van een milde winter, besparingen door huishoudens en bedrijven en toegenomen import van vloeibaar gemaakt aardgas (lng) om zo de weggevallen gasleveringen uit Rusland te compenseren. Dat schrijft energieleverancier Eneco in zijn jaarverslag. Topman As Tempelman spreekt daarin van een "uitzonderlijk roerig jaar" en een enorme impact op de samenleving door de energiecrisis.

Al met al zijn de marktprijzen op dit moment "enigszins tot bedaren gekomen", stelt de onderneming uit Rotterdam. Eneco heeft ook merken als Oxxio en is verder actief in België, Duitsland en het Verenigd Koninkrijk. Vanwege de oorlog in Oekraïne en de sterk geslonken gasleveringen van Rusland aan Europa schoten de energieprijzen vorig jaar hard omhoog en waren er zelfs zorgen over gastekorten. Volgens het bedrijf steeg de gemiddelde maandelijkse rekening van Eneco-klanten van 119 naar 208 euro.

Verder groeide de energiearmoede onder huishoudens met lage inkomens en hoge energierekeningen in Nederland. Ook bedrijven werden geraakt en moesten daardoor soms activiteiten reduceren of stoppen. Maar Eneco stelt dat de situatie veel slechter had kunnen zijn als de overheid niet met steunmaatregelen was gekomen, zoals de verlaging van de energiebelasting en het prijsplafond.

'Turbulente tijden'

Volgens Eneco zijn er wel risico's op de markt omdat steeds meer energie wordt opgewekt met wind en zon. Dat zorgt voor meer afhankelijkheid van die duurzame bronnen en grotere kans op prijsschommelingen, waardoor de financiële risico's toenemen. Om die het hoofd te bieden beschikt Eneco over windparken en centrales die kunnen af- of bijschakelen als dat nodig is. Ook wordt geïnvesteerd in batterijoplossingen en zijn er plannen voor waterstofinstallaties om vraag en aanbod beter in balans brengen.

Verder zijn er ook nog grote prijsschommelingen op de gasmarkt. Volgens Tempelman zal die onrustige dynamiek op de gasmarkt voorlopig blijven.

In het verslag blikt Eneco terug op de periode van 1 januari 2022 tot en met eind maart dit jaar. Eneco stapt over op een boekjaar van 1 april tot en met 31 maart dat grootaandeelhouder, het Japanse Mitsubishi, hanteert. In die periode van vijftien maanden werd een omzet behaald van 13,2 miljard euro, met een winst na belastingen van 380 miljoen euro. Eneco spreekt hier van "stabiele resultaten in turbulente tijden".

Meer uit Financieel

Netflix lager op Wall Street na megaovername Warner Bros.

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met kleine winsten gesloten. Netflix stond echter bij de verliezers op Wall Street. De streamingdienst neemt de film- en tv-studio's en het streamingplatform HBO Max over van Warner Bros. Discovery. Netflix krijgt daarmee een van de oudste en bekendste studio's van Hollywood in handen.

1 uur geleden
WSJ: waardering ruimtevaartbedrijf SpaceX naar 800 miljard dollar

NEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - SpaceX, het commerciële ruimtevaartbedrijf van Elon Musk, voert gesprekken over een aandelenverkoop door insiders waarbij de onderneming gewaardeerd zou worden op 800 miljard dollar. Dat meldt zakenkrant The Wall Street Journal op basis van bronnen.

2 uur geleden
Topman BASF ziet geen de-industrialisatie in Duitsland

LUDWIGSHAFEN (ANP/DPA) - De topman van het Duitse chemieconcern BASF ziet geen tekenen van de-industrialisatie van Duitsland ondanks de moeilijke marktomstandigheden voor veel Duitse industriebedrijven. Dat zei bestuursvoorzitter Markus Kamieth van het grootste chemiebedrijf ter wereld in een interview met zakenkrant Handelsblatt. Eerder deze week zei de invloedrijke lobbygroep BDI nog dat de neergang van de industrie structureel begint te worden.

4 uur geleden
Amsterdamse AEX sluit vrijwel onveranderd, Philips koploper

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is vrijdag vrijwel onveranderd het weekend ingegaan. Zorgtechnologiebedrijf Philips was koploper in de hoofdindex na het flinke koersverlies een dag eerder. Shell stond juist bij de grootste dalers na een adviesverlaging voor het olie- en gasconcern.

5 uur geleden
Concurrentiewaakhond VS: X krijgt Europese boete voor 'succes'

WASHINGTON (ANP/RTR) - De boete van 120 miljoen euro van de Europese Commissie voor socialemediaplatform X is opgelegd omdat het bedrijf van Elon Musk "succesvol" is. Dat zei voorzitter Brendan Carr van de Amerikaanse concurrentiewaakhond Federal Communications Commission (FCC).

6 uur geleden
Positieve reacties uit EU op boete voor X

BRUSSEL (ANP) - Vanuit de EU klinken positieve geluiden dat de Europese Commissie X een boete geeft voor het niet naleven van regels van de Digital Services Act (DSA). Het is voor het eerst dat de EU een boete geeft voor het niet naleven van deze wet. X krijgt de boete onder meer vanwege misleiding over blauwe vinkjes.

7 uur geleden
Netflix zakt in New York na overname Warner-studios en HBO Max

NEW YORK (ANP) - Netflix stond vrijdag bij de verliezers op de beurzen in New York. De streamingdienst neemt de film- en tv-studio's en het streamingplatform HBO Max over van Warner Bros. Discovery. Netflix krijgt daarmee een van de oudste en bekendste studio's van Hollywood in handen. De overname, die in contanten en aandelen wordt betaald, waardeert Warner Bros. Discovery op 82,7 miljard dollar, inclusief schulden. Het aandeel Netflix zakte 2,6 procent en Warner Bros. Discovery steeg 2,8 procent.

7 uur geleden