Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Energie steeds duurzamer, maar nog niet alle doelen binnen bereik

Energie steeds duurzamer, maar nog niet alle doelen binnen bereik

DEN HAAG (ANP) - Van alle energie die in Nederland wordt gebruikt, komt in 2030 tussen de 32 en 42 procent uit hernieuwbare bronnen, verwacht het Planbureau voor de Leefomgeving (PBL). Daarmee ziet het ernaar uit dat Nederland zijn bijdrage aan de Europese doelen kan leveren, als het meezit. Op een aantal terreinen ziet het PBL echter ook achterstanden. Zo schiet het met verwarming uit hernieuwbare bronnen nog steeds niet genoeg op. De doelen voor energiebesparing worden ook nog niet allemaal gehaald.

Het PBL geeft een uitgebreid overzicht van de voortgang in de donderdag verschenen Klimaat- en Energieverkenning (KEV). Het rapport geeft een gemengd beeld. Sectorhoofd Jaco Stremler ziet "zowel goede kanten als uitdagingen". Het uitgebreide klimaatpakket dat het inmiddels demissionaire kabinet afgelopen voorjaar presenteerde kan veel opleveren qua verduurzaming, ziet het PBL.

Het voorjaarspakket bevat tal van voorstellen, van strengere normen voor de industrie tot het stimuleren van waterstofgebruik en van het isoleren van tochtige huizen tot nieuwe subsidies op tweedehands elektrische auto's. In hoeverre dat pakket na de verkiezingen intact wordt gehouden, hangt af van de volgende coalitie die het land gaat besturen.

2030

In EU-verband is onlangs nog vastgelegd dat in 2030 zeker 42,5 procent van alle energie uit hernieuwbare bron moet komen. Daaronder vallen onder meer windmolens, zonnepanelen en biobrandstoffen. Het doel voor Nederland ligt nog niet helemaal vast, maar komt volgens het PBL waarschijnlijk uit op 38 procent. Dat valt binnen de bandbreedte van 32 tot 42 procent die het PBL heeft berekend. Als het tegenvalt, wordt het doel echter nog niet gehaald.

De aangescherpte Europese doelstelling voor energiebesparing is nog iets moeilijker te halen. Dan moet echt álles meezitten, bijvoorbeeld ook het weer. Wanneer ook wordt gekeken naar het verbruik van de energiesector zelf, dan is het besparingsdoel nog buiten bereik. Het PBL legt uit dat de vraag naar elektriciteit sneller groeit dan windmolens en zonnepanelen kunnen bijbenen. Voorlopig zal daardoor nog veel aardgas voor de opwekking nodig zijn en daarbij gaat een deel van de energie verloren.

55 procent minder uitstoot

Het PBL publiceerde met Prinsjesdag al het eerste deel van de KEV. Voor het eerst zag het planbureau toen het klimaatdoel voor 2030 in zicht komen: 55 procent minder uitstoot dan in 1990. Ook dat lukt alleen als alles meezit en al het voorgenomen beleid wordt uitgevoerd.

Meer uit Binnenland

Haaksbergse raad stemt in met criteria asielopvang na referendum

HAAKSBERGEN (ANP) - Een meerderheid van de Haaksbergse gemeenteraad heeft er vertrouwen in dat het asielreferendum in de Twentse gemeente rechtmatig is verlopen en stemt in met een lijst criteria die gaat gelden bij de locatiekeuze voor asielopvang.

2 uur geleden
Ook in Roermond gedetineerde ontsnapt, is nog voortvluchtig

ROERMOND (ANP) - In Roermond is afgelopen vrijdag een gedetineerde ontsnapt aan zijn begeleiders na een ziekenhuisbezoek. Dat bevestigt een woordvoerder van de Dienst Justitiële Inrichtingen (DJI) na berichtgeving door het AD. De man is nog voortvluchtig.

3 uur geleden
Niet heel Gorinchem hoeft bij eventuele herstemming naar stembus

DEN HAAG (ANP) - Als de gemeenteraad van Gorinchem besluit tot een herstemming vanwege mogelijke stemfraude, dan hoeft dat niet voor de hele gemeente opnieuw. Volgens de Kiesraad kan dit beperkt blijven tot een of enkele stembureaus. In dat geval worden alleen de personen opgeroepen die tijdens de verkiezingsdag hun stem zelf of via een volmacht hebben uitgebracht op de betreffende locatie, laat de Kiesraad weten.

7 uur geleden
Vijfde verdachte explosie synagoge ook vast voor terrorisme

ROTTERDAM (ANP) - De vijfde verdachte die donderdag werd aangehouden voor betrokkenheid bij de explosie bij de synagoge in Rotterdam, wordt net als de andere vier verdacht van terrorisme. De 19-jarige man uit Tilburg werd woensdag voorgeleid aan de rechter-commissaris en die besloot dat hij nog in ieder geval veertien dagen blijft vastzitten.

7 uur geleden
COA krijgt eerste dwangsom voor asielopvang Hardenberg

HARDENBERG (ANP) - Het asielzoekerscentrum in Hardenberg is ook woensdag in gebruik, en daarom krijgt opvangorgaan COA de eerste dwangsom van de gemeente. Die bedraagt 55.000 euro per dag. Het gebouw had dicht moeten zijn, de overeenkomst van het COA en Hardenberg is verlopen.

7 uur geleden
Vijf jaar cel en tbs voor verkrachting en bedreigen ex-partners

DEN HAAG (ANP) - De rechtbank in Den Haag heeft Govinda B. (34) veroordeeld tot vijf jaar cel en tbs met dwangverpleging voor het bedreigen en mishandelen van vijf vrouwen met wie hij een relatie had. Dat gebeurde vanaf 2022 tot zijn aanhouding in oktober 2024. Volgens de rechtbank heeft de man uit Delft meermalen de vrouwen gedreigd te zullen verkrachten. Ook maakte hij seksvideo's en verspreidde hij die. In een aantal gevallen waren de slachtoffers buiten bewustzijn.

9 uur geleden
Twee verdachten opgepakt voor grootschalige bankhelpdeskfraude

DEN HAAG (ANP) - In Den Haag zijn maandag twee mannen aangehouden op verdenking van betrokkenheid bij grootschalige oplichting. Volgens de politie gaat het om meerdere gevallen van fraude in heel Nederland, waarbij slachtoffers grote sommen geld verloren. De oplichters zouden zich telefonisch hebben voorgedaan als medewerkers van de helpdesk van een bank en zo in totaal enkele honderdduizenden euro's hebben buitgemaakt.

9 uur geleden