Energie steeds duurzamer, maar nog niet alle doelen binnen bereik
DEN HAAG (ANP) - Van alle energie die in Nederland wordt gebruikt, komt in 2030 tussen de 32 en 42 procent uit hernieuwbare bronnen, verwacht het Planbureau voor de Leefomgeving (PBL). Daarmee ziet het ernaar uit dat Nederland zijn bijdrage aan de Europese doelen kan leveren, als het meezit. Op een aantal terreinen ziet het PBL echter ook achterstanden. Zo schiet het met verwarming uit hernieuwbare bronnen nog steeds niet genoeg op. De doelen voor energiebesparing worden ook nog niet allemaal gehaald.
Het PBL geeft een uitgebreid overzicht van de voortgang in de donderdag verschenen Klimaat- en Energieverkenning (KEV). Het rapport geeft een gemengd beeld. Sectorhoofd Jaco Stremler ziet "zowel goede kanten als uitdagingen". Het uitgebreide klimaatpakket dat het inmiddels demissionaire kabinet afgelopen voorjaar presenteerde kan veel opleveren qua verduurzaming, ziet het PBL.
Het voorjaarspakket bevat tal van voorstellen, van strengere normen voor de industrie tot het stimuleren van waterstofgebruik en van het isoleren van tochtige huizen tot nieuwe subsidies op tweedehands elektrische auto's. In hoeverre dat pakket na de verkiezingen intact wordt gehouden, hangt af van de volgende coalitie die het land gaat besturen.
2030
In EU-verband is onlangs nog vastgelegd dat in 2030 zeker 42,5 procent van alle energie uit hernieuwbare bron moet komen. Daaronder vallen onder meer windmolens, zonnepanelen en biobrandstoffen. Het doel voor Nederland ligt nog niet helemaal vast, maar komt volgens het PBL waarschijnlijk uit op 38 procent. Dat valt binnen de bandbreedte van 32 tot 42 procent die het PBL heeft berekend. Als het tegenvalt, wordt het doel echter nog niet gehaald.
De aangescherpte Europese doelstelling voor energiebesparing is nog iets moeilijker te halen. Dan moet echt álles meezitten, bijvoorbeeld ook het weer. Wanneer ook wordt gekeken naar het verbruik van de energiesector zelf, dan is het besparingsdoel nog buiten bereik. Het PBL legt uit dat de vraag naar elektriciteit sneller groeit dan windmolens en zonnepanelen kunnen bijbenen. Voorlopig zal daardoor nog veel aardgas voor de opwekking nodig zijn en daarbij gaat een deel van de energie verloren.
55 procent minder uitstoot
Het PBL publiceerde met Prinsjesdag al het eerste deel van de KEV. Voor het eerst zag het planbureau toen het klimaatdoel voor 2030 in zicht komen: 55 procent minder uitstoot dan in 1990. Ook dat lukt alleen als alles meezit en al het voorgenomen beleid wordt uitgevoerd.
Meer uit Binnenland
ROERMOND (ANP) - De politie heeft een foto vrijgegeven van Daniel B. De Duits-Poolse man zit vast voor het doden van de 66-jarige Paul Vossen in het Limburgse Herkenbosch. Politie en justitie vermoeden dat hij ook betrokken is bij de vermissing van zijn moeder. Met het vrijgeven van zijn foto hopen ze dat mensen zich melden met meer informatie over wat er met haar is gebeurd.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De overheid heeft een pauze ingevoerd in het maken van beslissingen over asielaanvragen van Iraniërs. Dat zegt een woordvoerder van het ministerie van Justitie en Veiligheid. Het stilleggen van besluiten betekent dat Iraanse vluchtelingen niet gedwongen worden teruggestuurd naar Iran.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het reisadvies voor Cyprus is geel geworden. Daarmee maakt het Nederlandse ministerie van Buitenlandse Zaken duidelijk dat er risico's zijn voor mensen die naar het land afreizen.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Advocaten mogen weer een laptop en een mobiele telefoon meenemen als ze cliënten in de gevangenis opzoeken. Dat meldt de Nederlandse Orde van Advocaten (NOvA) na overleg met de Dienst Justitiële Inrichtingen (DJI). Het nieuwe toegangsbeleid treedt naar verwachting na de zomer in werking.
8 uur geledenALMERE (ANP) - Gemeenteraadsleden uit Almere zijn geschokt door de verdenking tegen hun 66-jarige oud-collega Jan B. Maandagochtend werd bekend dat hij ervan wordt verdacht twee kinderen, van 2 en 13 jaar, onzedelijk te hebben betast. Het 2-jarige kind zou hij hebben betast op de eerste dag dat hij als invalkracht op een Amsterdams kinderdagverblijf werkte.
11 uur geledenALMERE (ANP) - De 66-jarige verdachte van het onzedelijk betasten van twee kinderen was van 2022 tot februari 2025 gemeenteraadslid voor 50PLUS in Almere. Dat bevestigen ingewijden. Eerder, van 2006 tot 2010, was hij daar raadslid voor de SP.
12 uur geledenANTWERPEN (ANP) - De Nederlandse sterrenchef Nick Bril had te veel alcohol in zijn bloed toen hij hulpkok Joe Claridge overreed. Uit deskundige berekeningen op verzoek van de rechtbank van Antwerpen blijkt dat hij tussen 1,52 en 1,91 promille alcohol in zijn bloed had. Dat meldt persbureau Belga maandag in een verslag van de rechtszaak. De wettelijk toegestane limiet is 0,5 promille. De advocaten van Bril blijven erbij dat hij niet dronken was.
12 uur geleden