Energie-Nederland tevreden over investeringsplannen netbeheerders
DEN HAAG (ANP) - Energie-Nederland is tevreden over de plannen van netbeheerders om miljarden te investeren in het energienet. Tot en met 2026 wordt volgens Netbeheer Nederland jaarlijks voor een recordbedrag van ruim 8 miljard euro geïnvesteerd om te helpen bij de energietransitie. Ook willen de netbeheerders zorgen voor snellere uitbreiding, waaronder bij procedures voor vergunningen.
"We zijn blij dat er serieus wordt ingezet op het versnellen van onder andere vergunningsprocedures", zegt voorzitter Cora van Nieuwenhuizen van Energie-Nederland. "Het uitbreiden en verzwaren van de elektriciteitsnetten zijn essentieel voor een succesvolle energietransitie."
De plannen van de netbeheerders zijn gemaakt in overleg met belanghebbende partijen, zoals de Rijksoverheid, provincies, gemeenten en marktpartijen. "Er liggen hele ambitieuze plannen", stelt Hans-Peter Oskam, directeur beleid en energietransitie Netbeheer Nederland. "Maar de vraag naar transportcapaciteit groeit sneller dan het tempo waarin de netbeheerders het elektriciteitsnet kunnen uitbreiden."
Planmatiger te werk
De netbeheerders hebben een voorstel gedaan voor een Nationale Uitvoeringsagenda Regionale Infrastructuur. Daardoor moet planmatiger te werk worden gegaan met uitbreiding. Volgens Netbeheer Nederland moet duidelijk worden welke infrastructuur op korte termijn gerealiseerd kan worden.
De elektriciteitsnetten staan onder druk doordat consumenten steeds vaker elektrisch rijden, verwarmen en koken. Ook grote industriële klanten elektrificeren hun fossiele processen op grote schaal. Op steeds meer plekken is de maximale capaciteit van het net daardoor bereikt of in zicht.
Meer uit Financieel
DEN HAAG (ANP) - De Nederlandse economie is in het eerste kwartaal met 0,1 procent gegroeid ten opzichte van een kwartaal eerder. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) donderdag op basis van een eerste berekening. De Nederlandse economie groeide daarmee aanzienlijk minder sterk dan in voorgaande kwartalen, vooral door een daling van de export. De impact van de Iranoorlog lijkt vooralsnog beperkt.
31 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - The Magnum Ice Cream Company heeft in het eerste kwartaal iets meer ijsjes verkocht. Daarmee kende de van Unilever afgesplitste ijstak volgens topman Peter Ter Kulve "een bemoedigende start van 2026".
37 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - ING behoorde donderdag tot de winnaars op de Amsterdamse beurs. De bank boekte in het eerste kwartaal van 2026 meer winst. Volgens topman Steven van Rijswijk gaat het goed met ING, ondanks de geopolitieke en macro-economische onzekerheid. Om aandeelhouders te belonen, gaat de bank voor 1 miljard euro aan eigen aandelen inkopen. Het aandeel steeg daarop 1,9 procent.
44 minuten geledenLUXEMBURG (ANP/BLOOMBERG) - ArcelorMittal heeft in het eerste kwartaal van 2026 meer winst geboekt dan verwacht. Ook de omzet liet een groei zien. Topman Aditya Mittal van het grootste staalconcern van Europa sprak van "veerkrachtige prestaties, ondanks de onrustige situatie in het Midden-Oosten".
55 minuten geledenLONDEN (ANP) - De Britse verzorgings- en voedingsmiddelenproducent Unilever heeft in het eerste kwartaal van dit jaar meer omzet behaald, vooral door sterke verkopen van huishoudelijke producten en beautymerken zoals Dove en Vaseline. Unilever heeft het in Europa nog wel altijd moeilijk, waar de omzet is gedaald.
1 uur geledenPARIJS (ANP) - De Franse economie is in het eerste kwartaal niet gegroeid, volgt uit cijfers van het Franse statistiekbureau Insee. Het bruto binnenlands product van Frankrijk bleef in de eerste drie maanden van 2026 onveranderd ten opzichte van een kwartaal eerder. Een zwakke binnenlandse vraag en buitenlandse handel drukten op het groeicijfer van Frankrijk.
1 uur geledenSEOUL (ANP/BLOOMBERG) - Samsung Electronics heeft in het eerste kwartaal van 2026 recordresultaten behaald. Vooral de chipdivisie van het Zuid-Koreaanse tech- en elektronicaconcern liet een forse groei zien door de aanhoudende grote vraag naar geheugenchips die de ontwikkeling van kunstmatige intelligentie ondersteunen.
1 uur geleden