Energie-experts: mensen moeten meer doen tegen belasten stroomnet
DEN HAAG (ANP) - Niet alleen bedrijven, maar ook consumenten zouden meer moeten doen om het volle stroomnet minder te belasten en daarmee de energietransitie succesvoller te maken, zeggen twee hoogleraren energie tegen het ANP. Zij vinden dat een nieuw kabinet daarom met extra maatregelen moet komen.
Bijna overal in Nederland is het stroomnet vol. Dat zorgt voor overbelasting op drukke momenten en maakt de energietransitie moeilijker. Netbeheerders investeren komende jaren miljarden om de problemen te verminderen door het net uit te breiden en te verzwaren. Hoogleraar energie-economie Machiel Mulder van de Rijksuniversiteit Groningen en hoogleraar energietechnologie David Smeulders van de TU Eindhoven zien dit als een van de oplossingen tegen de problemen op het net.
Mulder vindt ook dat mensen en bedrijven die het stroomnet extra belasten met bijvoorbeeld een elektrische auto het stroomnet efficiënter moeten kunnen gebruiken met een ander soort energiecontract. "Regel dat partijen iets minder hoeven te betalen voor gebruik en in ruil daarvoor geen toegang tot het netwerk hebben als het overbelast dreigt te raken. Dan zul je zien dat veel partijen bereid zijn om dat te doen en dat geeft veel ruimte op het net." Hij benadrukt dat mensen ook buiten piekmomenten bijvoorbeeld hun elektrische auto op kunnen laden.
Energitransitie
Het volle stroomnet maakt de energietransitie "ontzettend moeilijk", zegt Mulder verder. "De transitie vereist dat we meer elektriciteit gebruiken voor warmtepompen en zonneparken. Het is belangrijk om bottlenecks zo snel mogelijk op te lossen."
Smeulders pleit onder meer voor contracten waarbij consumenten met zonnepanelen moeten betalen om stroom terug te leveren op piekmomenten. "Mensen kunnen dan het net ontlasten door hun eigen elektriciteit te verbruiken. Dan help je al een klein handje mee." Daarbij stelt hij dat slechts 30 procent van de zonnepanelen die consumenten hebben, direct wordt gebruikt voor hun eigen energiebehoefte.
Dit voorstel moet in de plaats komen van de salderingsregeling die het kabinet vanaf 2025 af wil bouwen, vindt Smeulders. Met die regeling krijgen mensen met zonnepanelen relatief veel geld terug voor de stroom die ze leveren. Verder moet een nieuw kabinet wat Smeulders betreft een planbureau oprichten voor de energietransitie. Die organisatie moet met een uitgebreid plan komen waarin zoal staat hoeveel Nederland moet investeren in windparken op zee en wat bij harde wind moet gebeuren met teveel opgewekte stroom.
Meer uit Financieel
GENÈVE (ANP) - De grote rederij voor containerschepen MSC heeft een nieuwe dienst aangekondigd richting de Perzische Golf die de Straat van Hormuz mijdt. Die zeestraat wordt zo goed als geblokkeerd door Iran sinds de Verenigde Staten en Israël een oorlog begonnen tegen het land. Daardoor is vrachtvervoer per schip naar landen aan de Perzische Golf ernstig bemoeilijkt.
32 minuten geledenZOETERMEER (ANP) - Hogere Amerikaanse importheffingen voor auto's en vrachtwagens uit de Europese Unie kunnen ook Nederland raken, waarschuwt ondernemersorganisatie voor de technologische industrie FME. Als autofabrikanten minder kunnen exporteren naar de Verenigde Staten raakt dat toeleveranciers, waaronder Nederlandse bedrijven.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Klanten van ING en Triodos hebben zaterdagochtend moeilijker kunnen pinnen. Volgens ING lag het probleem bij een externe partij die pintransacties afhandelt, maar is de storing nu voorbij.
2 uur geledenDANIA BEACH (ANP) - De Amerikaanse luchtvaartmaatschappij Spirit Airlines staakt per direct alle activiteiten. De budgetvlieger kwam in financiële problemen toen de Iranoorlog een sterke stijging van de brandstofkosten veroorzaakte. Gesprekken met de Amerikaanse regering over noodsteun liepen op niets uit.
7 uur geledenNUENEN (ANP) - Vleesverwerker Esro Vlees uit Nuenen heeft faillissement aangevraagd na een ingreep van de Nederlandse Voedsel- en Warenautoriteit (NVWA). De toezichthouder verdenkt het bedrijf ervan onveilig vlees te verhandelen en heeft de vergunning ingetrokken. De directie van Esro Vlees stelt dat dit "onvermijdelijk" heeft geleid tot het faillissement.
7 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De gesprekken tussen de Amerikaanse regering en luchtvaartmaatschappij Spirit Airlines zijn beëindigd zonder een akkoord om de in moeilijkheden verkerende luchtvaartmaatschappij te redden. Dat melden bronnen die op de hoogte zijn van de gesprekken aan persbureau Bloomberg.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nederlanders blijven voorzichtig met het boeken van hun zomervakantie. Reisbranchevereniging ANVR ziet dat mensen wel op vakantie willen, maar door wat onrust rondom vliegen meer voor zekerheid gaan.
9 uur geleden