Energie-experts: mensen moeten meer doen tegen belasten stroomnet
DEN HAAG (ANP) - Niet alleen bedrijven, maar ook consumenten zouden meer moeten doen om het volle stroomnet minder te belasten en daarmee de energietransitie succesvoller te maken, zeggen twee hoogleraren energie tegen het ANP. Zij vinden dat een nieuw kabinet daarom met extra maatregelen moet komen.
Bijna overal in Nederland is het stroomnet vol. Dat zorgt voor overbelasting op drukke momenten en maakt de energietransitie moeilijker. Netbeheerders investeren komende jaren miljarden om de problemen te verminderen door het net uit te breiden en te verzwaren. Hoogleraar energie-economie Machiel Mulder van de Rijksuniversiteit Groningen en hoogleraar energietechnologie David Smeulders van de TU Eindhoven zien dit als een van de oplossingen tegen de problemen op het net.
Mulder vindt ook dat mensen en bedrijven die het stroomnet extra belasten met bijvoorbeeld een elektrische auto het stroomnet efficiënter moeten kunnen gebruiken met een ander soort energiecontract. "Regel dat partijen iets minder hoeven te betalen voor gebruik en in ruil daarvoor geen toegang tot het netwerk hebben als het overbelast dreigt te raken. Dan zul je zien dat veel partijen bereid zijn om dat te doen en dat geeft veel ruimte op het net." Hij benadrukt dat mensen ook buiten piekmomenten bijvoorbeeld hun elektrische auto op kunnen laden.
Energitransitie
Het volle stroomnet maakt de energietransitie "ontzettend moeilijk", zegt Mulder verder. "De transitie vereist dat we meer elektriciteit gebruiken voor warmtepompen en zonneparken. Het is belangrijk om bottlenecks zo snel mogelijk op te lossen."
Smeulders pleit onder meer voor contracten waarbij consumenten met zonnepanelen moeten betalen om stroom terug te leveren op piekmomenten. "Mensen kunnen dan het net ontlasten door hun eigen elektriciteit te verbruiken. Dan help je al een klein handje mee." Daarbij stelt hij dat slechts 30 procent van de zonnepanelen die consumenten hebben, direct wordt gebruikt voor hun eigen energiebehoefte.
Dit voorstel moet in de plaats komen van de salderingsregeling die het kabinet vanaf 2025 af wil bouwen, vindt Smeulders. Met die regeling krijgen mensen met zonnepanelen relatief veel geld terug voor de stroom die ze leveren. Verder moet een nieuw kabinet wat Smeulders betreft een planbureau oprichten voor de energietransitie. Die organisatie moet met een uitgebreid plan komen waarin zoal staat hoeveel Nederland moet investeren in windparken op zee en wat bij harde wind moet gebeuren met teveel opgewekte stroom.
Meer uit Financieel
MIAMI (ANP) - Het Amerikaanse softwarebedrijf Palantir Technologies heeft in het eerste kwartaal van dit jaar zijn omzet in de Verenigde Staten ruim verdubbeld, grotendeels door opdrachten van de Amerikaanse overheid. De nettowinst nam met ruim de helft toe, werd maandag na het slot van de Amerikaanse beurzen bekend. Het concern verhoogde zijn winst- en omzetverwachting voor heel het jaar.
3 uur geledenBRUSSEL (ANP) - EU-lidstaten moeten voorlopig vasthouden aan tijdelijke, gerichte maatregelen met een beperkte financiële impact in antwoord op de energiecrisis. Dat heeft Eurocommissaris Valdis Dombrovskis (Economie) de ministers van Financiën maandag op het hart gedrukt. Die waren in Brussel bijeen om onder meer over de economische gevolgen van de oorlog in Iran te spreken, waaronder de gestegen energieprijzen.
3 uur geledenNEW YORK (ANP) - De Amerikaanse aandelenmarkten zijn maandag in het rood geëindigd door oplaaiend geweld in het Midden-Oosten. Beleggers deden een stap terug na een explosie op een Zuid-Koreaans schip in de Straat van Hormuz. Daarnaast meldden de Verenigde Arabische Emiraten raketten vanuit Iran te hebben onderschept. Dat dreef de olieprijzen stevig op.
4 uur geledenGRAFSCHAFT (ANP/DPA) - Haribo heeft afgelopen jaar meer snoep verkocht dan ooit. Volgens het Duitse bedrijf komt dat doordat mensen vaker voor andere zoetigheden dan chocolade kiezen door de hoge cacaoprijs. In de Benelux riep Haribo vorig jaar colasnoepjes terug nadat in Nederland in enkele snoepjes cannabis was aangetroffen, maar die gebeurtenis heeft wereldwijd ogenschijnlijk weinig impact gehad.
7 uur geledenPRAAG (ANP) - Het Tsjechische defensiebedrijf CSG, met een beursnotering in Amsterdam, is het "sterk oneens met de gepresenteerde conclusies en beweringen" in een rapport van Hunterbrook. Dit onderzoeksplatform met investeringsactiviteiten maakte maandag bekend dat de defensieleverancier zijn cijfers over verkopen zou hebben verfraaid. Ook zouden er ruzies in de top van het bedrijf spelen.
7 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Het Tsjechische defensiebedrijf CSG, dat in januari naar de Amsterdamse beurs ging, is maandag hard onderuitgegaan op het Damrak. Het aandeel sloot met een verlies van ruim 13 procent, nadat de handel in aandelen CSG eerder op de dag kortstondig werd stilgelegd. Toen stond het aandeel ruim 20 procent lager.
8 uur geledenBRUSSEL (ANP) - EU-landen willen in gesprek blijven met de Verenigde Staten over de handelsdeal, maar zijn ook bereid te kijken naar eventuele maatregelen tegen de verhoogde importtarieven van 25 procent voor auto's. Dat stelden meerdere ministers van Financiën voorafgaand aan een vergadering van de eurolanden in Brussel.
9 uur geleden