Energie-experts: mensen moeten meer doen tegen belasten stroomnet
DEN HAAG (ANP) - Niet alleen bedrijven, maar ook consumenten zouden meer moeten doen om het volle stroomnet minder te belasten en daarmee de energietransitie succesvoller te maken, zeggen twee hoogleraren energie tegen het ANP. Zij vinden dat een nieuw kabinet daarom met extra maatregelen moet komen.
Bijna overal in Nederland is het stroomnet vol. Dat zorgt voor overbelasting op drukke momenten en maakt de energietransitie moeilijker. Netbeheerders investeren komende jaren miljarden om de problemen te verminderen door het net uit te breiden en te verzwaren. Hoogleraar energie-economie Machiel Mulder van de Rijksuniversiteit Groningen en hoogleraar energietechnologie David Smeulders van de TU Eindhoven zien dit als een van de oplossingen tegen de problemen op het net.
Mulder vindt ook dat mensen en bedrijven die het stroomnet extra belasten met bijvoorbeeld een elektrische auto het stroomnet efficiënter moeten kunnen gebruiken met een ander soort energiecontract. "Regel dat partijen iets minder hoeven te betalen voor gebruik en in ruil daarvoor geen toegang tot het netwerk hebben als het overbelast dreigt te raken. Dan zul je zien dat veel partijen bereid zijn om dat te doen en dat geeft veel ruimte op het net." Hij benadrukt dat mensen ook buiten piekmomenten bijvoorbeeld hun elektrische auto op kunnen laden.
Energitransitie
Het volle stroomnet maakt de energietransitie "ontzettend moeilijk", zegt Mulder verder. "De transitie vereist dat we meer elektriciteit gebruiken voor warmtepompen en zonneparken. Het is belangrijk om bottlenecks zo snel mogelijk op te lossen."
Smeulders pleit onder meer voor contracten waarbij consumenten met zonnepanelen moeten betalen om stroom terug te leveren op piekmomenten. "Mensen kunnen dan het net ontlasten door hun eigen elektriciteit te verbruiken. Dan help je al een klein handje mee." Daarbij stelt hij dat slechts 30 procent van de zonnepanelen die consumenten hebben, direct wordt gebruikt voor hun eigen energiebehoefte.
Dit voorstel moet in de plaats komen van de salderingsregeling die het kabinet vanaf 2025 af wil bouwen, vindt Smeulders. Met die regeling krijgen mensen met zonnepanelen relatief veel geld terug voor de stroom die ze leveren. Verder moet een nieuw kabinet wat Smeulders betreft een planbureau oprichten voor de energietransitie. Die organisatie moet met een uitgebreid plan komen waarin zoal staat hoeveel Nederland moet investeren in windparken op zee en wat bij harde wind moet gebeuren met teveel opgewekte stroom.
Meer uit Financieel
ROME (ANP/AFP) - De oorlog in het Midden-Oosten en de sterk gestegen energieprijzen door het conflict raken de groei van de Italiaanse economie. Dat zegt de Italiaanse centrale bank. Het negatieve effect hangt wel sterk af van de duur en omvang van de oorlog. Als de oorlog snel is afgelopen, zal de impact beperkt blijven. Maar bij een langdurige strijd wordt de economie zeer hard geraakt, aldus de centrale bank.
2 uur geledenIJMUIDEN (ANP) - Tata Steel legt zijn Direct Sheet Plant (DSP), oftewel gietwalsinstallatie, in IJmuiden tijdelijk stil. Volgens Tata Steel hebben recente metingen laten zien dat bij een schoorsteen bij de DSP de uitstoot van chroom-6 hoger is dan de wettelijke norm.
3 uur geledenAMSTELVEEN (ANP) - De beloning van topvrouw Marjan Rintel van KLM is vorig jaar met bijna 32 procent gestegen. De toename valt samen met een besparingsoperatie bij de luchtvaartmaatschappij, bedoeld om de winstgevendheid te verbeteren.
4 uur geledenJERUZALEM (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Israël heeft de productie bij het enorme Leviathan-gasveld voor de Israëlische kust weer hervat. De productie werd aan het begin van de oorlog met Iran stilgelegd uit veiligheidsoverwegingen. Dat gasveld is belangrijk voor de export van Israëlisch gas naar Egypte en Jordanië.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De werkgelegenheid in de Verenigde Staten heeft in maart forse groei laten zien na de sterke krimp een maand eerder. Volgens het maandelijkse banenrapport van de Amerikaanse overheid ging het om een groei met 178.000 arbeidsplaatsen. In februari kromp de arbeidsmarkt in de grootste economie ter wereld nog met een bijgestelde 133.000 banen.
6 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - Luchtvaartmaatschappijen dreigen over zes weken vluchten te moeten gaan annuleren als de Straat van Hormuz afgesloten blijft. Het tekort aan kerosine zal dan ook de vanuit Nederland actieve maatschappijen raken, waarschuwt branchevereniging BARIN. Vooral intercontinentale vluchten zullen dan worden geschrapt om brandstof te besparen, verwacht voorzitter Marnix Fruitema.
8 uur geledenROME (ANP/BLOOMBERG/AFP) - De oorlog in het Midden-Oosten stuwt ook de wereldwijde voedselprijzen. Volgens de Voedsel- en Landbouworganisatie van de Verenigde Naties (FAO) stegen deze in maart voor de tweede maand op rij, gedreven door met name hogere energieprijzen.
9 uur geleden