Energie Beheer Nederland: vooral zorgen om betaalbaarheid energie
DEN HAAG (ANP) - Huishoudens maken zich vooral zorgen over de betaalbaarheid van energie als gevolg van de oorlog in Oekraïne en de ingestelde sancties tegen Rusland. Duurzaamheid lijkt daarentegen een stuk minder belangrijk. Dat komt naar voren uit onderzoek in opdracht van Energie Beheer Nederland (EBN) onder ruim duizend Nederlanders.
Ruim de helft van de ondervraagden noemde betaalbaarheid het grootste punt van zorg. Daarnaast was de beschikbaarheid en betrouwbaarheid van energieleveringen een veel genoemd aspect. Dat komt vooral door de perikelen rond de gasleveringen door Rusland aan Europa en de angst dat huishoudens straks misgrijpen. Duurzaamheid bleef ver achter.
Verder komt uit het onderzoek naar voren dat 71 procent van de ondervraagden vindt dat we geen gas meer uit Rusland moeten importeren. Als alternatief werd naar Groningen gewezen waar nog gas in de grond zit. Maar dan moeten de Groningers daarvoor wel ruimhartig worden gecompenseerd.
Een groot deel van de ondervraagden is ook bereid meer te betalen voor gas, als we daarmee onafhankelijk van Rusland kunnen worden. Een kwart van de geënquêteerden is zelfs bereid te accepteren dat er dan op sommige dagen geen aardgas beschikbaar is als we daarmee zonder Russisch gas kunnen.
Meer uit Financieel
BRUSSEL (ANP) - Een groep van ruim twintig multinationals roept de Europese Unie op onmiddellijk meer werk te maken van het verduurzamen van de energievoorziening. Onder meer levensmiddelenconcern Unilever en techbedrijven Amazon, Microsoft en Google vinden dat de EU te afhankelijk is van geïmporteerde energie uit vooral olie en gas, met als gevolg de forse prijsstijgingen door de Iranoorlog. De bedrijven, verenigd in de Corporate Leaders Group Europe, willen dat in 2040 de helft van het energieverbruik elektrisch is.
6 uur geledenUTRECHT (ANP) - Werknemers van DHL Express, dat vooral spoedzendingen van documenten en pakketten bezorgt, gaan maandag bijna de hele dag staken, melden de vakbonden FNV en CNV. De onderhandelingen over een nieuwe cao tussen de vakbonden en DHL zijn vastgelopen. Een woordvoerder van FNV legt uit dat de staking losstaat van de leveringen van DHL aan consumenten, die onder DHL eCommerce vallen.
10 uur geledenPARIJS (ANP/RTR) - Lidstaten van het Internationaal Energieagentschap (IEA) hebben toegezegd 411,9 miljoen vaten olie uit de strategische voorraden vrij te geven. Dat meldt het agentschap zondag in een update, nadat lidstaten implementatieplannen hadden ingediend.
13 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Amerikaanse bedrijven hebben dit weekend voor 56 miljard dollar (ongeveer 49 miljard euro) aan overeenkomsten over energie gesloten met bondgenoten in Azië en Oceanië. Dat stelde de Amerikaanse minister van Binnenlandse Zaken Doug Burgum zondag in een interview met Fox News.
14 uur geledenHILVERSUM (ANP) - ING-hoofdeconoom Marieke Blom maakt zich zorgen over de stijgende olieprijzen door de Iranoorlog. Dat zei ze zondag in het tv-programma Buitenhof.
15 uur geledenMANAMA (ANP/BLOOMBERG) - Aluminium Bahrain, het bedrijf dat naar eigen zeggen de grootste aluminiumsmelterij ter wereld op één locatie beheert, beperkt de productie vanwege verstoringen door de Iranoorlog. Het bedrijf meldt daarmee grondstoffen te willen besparen. Door de Iranoorlog en het grotendeels stilleggen van de scheepvaart in de Straat van Hormuz kampen aluminiumsmelterijen in het Midden-Oosten met verstoringen in de export van metaal en de import van de grondstof aluminiumoxide.
17 uur geledenABU DHABI (ANP/BLOOMBERG) - De werkzaamheden in een belangrijk oliecomplex in de Verenigde Arabische Emiraten zijn weer hervat. Dit melden ingewijden aan persbureau Bloomberg, nadat een drone-aanval en een brand zaterdag de export in het Fujairah-complex hadden stilgelegd.
20 uur geleden