Energie-agentschap IEA ziet blijvend hoge methaanuitstoot
PARIJS (ANP) - De wereldwijde uitstoot van het broeikasgas methaan blijft hoog, terwijl een belangrijk deel vermeden kan worden. Dat signaleert het Internationaal Energie Agentschap (IEA) woensdag. Bovendien kunnen de kosten hiervoor zichzelf terugverdienen.
De nieuwe Global Methane Tracker 2025 laat zien hoe hoog de geschatte uitstoot van methaan is. Dit is onder meer gebaseerd op satellietgegevens. Inmiddels zijn er meer dan 25 satellieten die grote methaanlekken kunnen opsporen. In officiële rapporten wordt de uitstoot van methaan op grote schaal ondergerapporteerd, zegt het IEA.
Een derde van de wereldwijde methaanuitstoot is afkomstig van fossiele brandstoffen. Het IEA merkt op dat de sector maar weinig inspanning levert om de uitstoot terug te dringen. Bovendien bereikte de productie van olie, gas en steenkool een recordhoogte.
Extra aanbod aardgas
Ook concludeert het IEA dat een vermindering van methaanuitstoot juist kan leiden tot extra aanbod van aardgas. Dat is goed voor de energiezekerheid, aldus het agentschap. "Wereldwijd wordt jaarlijks nog eens 150 miljard kubieke meter aardgas afgefakkeld, waarvan het grootste deel uitmaakt van routinematige praktijken en kan worden vermeden." Mede door het affakkelen komt er methaan vrij.
Methaangas (CH4) draagt sterk bij aan de opwarming van de aarde. Veel methaanlekken zijn door mensen veroorzaakt, bijvoorbeeld bij olie- en gaswinning, uit kolenmijnen of van vuilnisbelten. Ook vee stoot methaan uit. Methaan houdt meer warmte vast dan dezelfde hoeveelheid CO2, maar het blijft wel minder lang in de atmosfeer dan CO2.
Meer uit Financieel
CARACAS (ANP/BLOOMBERG) - Het Franse olie- en gasconcern TotalEnergies gaat terugkeren naar Venezuela. Het bedrijf heeft dit weekend een overeenkomst getekend met Venezuela voor samenwerking bij energieprojecten.
17 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - De prijs voor diesel aan de Franse pomp is zondag naar een nieuw recordniveau gestegen van gemiddeld 2,41 euro per liter. Dat meldt het Franse persbureau AFP op basis van een analyse van de brandstofprijzen van duizenden tankstations in Frankrijk die worden bijgehouden door het ministerie van Economische Zaken.
19 uur geledenLUXEMBURG (ANP) - De oudste bank van Luxemburg wordt in de verkoop gezet door de Chinese eigenaar. De Chinese investeerder Legend Holdings heeft een belang van 90 procent in Banque Internationale à Luxembourg (BIL) en volgens zakenkrant Financial Times kan met de verkoop daarvan een bedrag van 2,5 miljard euro gemoeid zijn.
20 uur geledenNEW YORK (ANP/RTR) - De Amerikaanse minister van Financiën Scott Bessent gaat zondag in New York praten met de Chinese vicepremier He Lifeng over veiligheid van AI, handel, belangrijke grondstoffen en andere economische onderwerpen. Het overleg vindt plaats op het hoofdkantoor van de grote Amerikaanse bank JPMorgan Chase in Manhattan.
22 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - De overheidsschuld van Frankrijk stijgt naar recordhoogte. Doordat de Franse regering er dit jaar niet in slaagt het begrotingstekort in te dammen, groeit ook de schuldenberg.
1 dag geledenNEW YORK (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Media- en entertainmentconcern Paramount Skydance is dicht bij een akkoord met Californië en andere staten die de overname van concurrent Warner Bros. Discovery wilden tegenhouden. Openbaar aanklagers en het bedrijf sluiten mogelijk binnen enkele dagen een overeenkomst, melden meerdere media.
1 dag geledenVOORBURG (ANP) - De organisatie voor Nederlandse tankstationhouders Drive reageert onaangenaam verrast op de accijnsverlaging die Duitsland heeft aangekondigd. Door het prijsverschil dreigen pomphouders in de grensregio vanaf oktober weer klanten te verliezen. "We zagen klanten langzamerhand terugkomen, maar dat wordt nu tenietgedaan", zegt Drive-voorzitter Martin van Eijk.
1 dag geleden