Eneco verwacht minder vraag naar energie en let op kosten
ROTTERDAM (ANP) - Energieconcern Eneco moet extra op de uitgaven letten. De leverancier van gas, warmte en elektriciteit aan ongeveer 5,2 miljoen klanten behaalde het afgelopen boekjaar nog wel een hogere winst, maar de komende jaren zal het energieverbruik lager zijn terwijl de kosten zullen stijgen. Het bedrijf huurt daarom minder externe arbeidskrachten in en kijkt kritischer naar welke investeringen aantrekkelijk genoeg zijn.
"We hebben een tijd van enorme inflatie achter de rug. Je kunt dat niet allemaal doorprijzen naar de markt, dus nu is het moment aangekomen dat we ook op onze kosten moeten letten", zegt topman As Tempelman in een toelichting op de jaarcijfers. Hij benadrukte ook dat de energieprijzen weliswaar zijn gedaald, maar nog altijd een stuk hoger liggen dan voor de extreme stijging in 2022. Energiearmoede blijft daardoor een probleem.
Naast het minder vaak inhuren van externe krachten, moet ook het niet vervangen van afzwaaiende medewerkers de kosten drukken. "Maar ik kan niet uitsluiten dat we verder moeten reduceren", zei Tempelman. Later op dinsdag houdt Eneco ook een bijeenkomst voor medewerkers over het verhogen van de productiviteit. Daarbij moet verdere automatisering ook helpen.
Kostenstijgingen
Financieel topvrouw Jeanine Tijhaar zei zich "best zorgen" te maken over de kosten bij Eneco, die het afgelopen gebroken boekjaar met 100 miljoen euro stegen in vergelijking met een jaar eerder. Tegelijkertijd daalde de omzet uit de verkoop van energie en energiediensten in een jaar tijd met 2,6 miljard euro tot 8,2 miljard euro. Dat komt vooral doordat huishoudens en bedrijven sinds de energiecrisis structureel minder gas verbruiken en tarieven ook zijn gedaald.
Dat Eneco toch een ongeveer 35 procent hogere winst boekte van 368 miljoen, had voor een groot deel te maken met een eenmalige meevaller. Het energieconcern verdiende namelijk 81 miljoen euro aan de verkoop van een belang in het windpark Hollandse Kust West. Maar de volgende jaren verwacht Eneco een lagere winst. Dat komt onder andere doordat het bedrijf tijdens de energiecrisis nog veel geld verdiende met zijn handelstak, maar dat is de komende jaren waarschijnlijk minder.
Warmtenetten
Eneco kreeg ook tegenvallers te verwerken bij zijn warmtenetten. Klanten met zo'n aansluiting verbruikten 14 procent minder stadswarmte. Tegelijkertijd maakte Eneco kosten in Rotterdam doordat een brand een afvalverwerkingsinstallatie, die een belangrijke warmtebron was, een tijdlang stillegde.
Meer uit Financieel
MILAAN (ANP/BLOOMBERG) - Sportwagenfabrikant Ferrari was donderdag een stevige winnaar op de beurs in Milaan na geruststellende woorden van topman Benedetto Vigna. Hij verklaarde dat er al bestellingen binnen zijn voor het eerste volledig elektrische model van het Italiaanse bedrijf. Eerder deze week kreeg de beurskoers nog een knauw na een golf aan kritiek op de gepresenteerde Ferrari Luce die 550.000 euro kost.
15 minuten geledenGENÈVE (ANP) - De oorlog in het Midden-Oosten heeft ervoor gezorgd dat het aantal vliegtuigpassagiers wereldwijd vorige maand is gedaald. Volgens de internationale luchtvaartbrancheorganisatie IATA vlogen mensen in april 3,4 procent minder dan in dezelfde maand in 2025.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Warenhuisketen de Bijenkorf heeft veel last van zuinige consumenten. De klantbestedingen zijn afgelopen jaar op vergelijkbare basis met meer dan 8 procent gedaald. De Bijenkorf merkte ook dat zijn webshop minder bezoekers kreeg dan een jaar eerder.
2 uur geledenNEW YORK (ANP) - Snowflake ging donderdag hard omhoog op de beurzen in New York. De clouddienstverlener en softwareontwikkelaar verhoogde de omzetverwachting voor het hele jaar na beter dan verwachte kwartaalresultaten. Ook tekende het bedrijf een meerjarige overeenkomst van 6 miljard dollar met Amazon voor het gebruik van de clouddiensten en chips van Amazon Web Services, de clouddivisie van het tech- en webwinkelconcern. Het aandeel Snowflake werd bijna 34 procent meer waard.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Consumentenbond is kritisch op prijsverhogingen die telecomaanbieders KPN en Ziggo hebben aangekondigd. De belangenbehartiger betwijfelt of die rechtmatig zijn en wil beide bedrijven erover spreken.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Grootverbruikers van gas, zoals regionale netbeheerders, elektriciteitscentrales en grote industriële afnemers, betalen volgend jaar iets hogere tarieven voor het landelijke gastransport. Dat meldt de Autoriteit Consument & Markt (ACM), die de maximale tarieven van Gasunie Transport Services (GTS) heeft vastgesteld.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - PostNL gaat extra geld vragen voor rouwpost die nabestaanden met spoed willen versturen. Vanaf 12 juli kost dat per brief 3,25 euro, bevestigt de post- en pakketbezorger. Wie dat extra geld niet wil of kan betalen, moet rouwkaarten via de normale post versturen waar PostNL door een versoepeling van de regels langer over mag doen.
4 uur geleden