Eneco verwacht minder vraag naar energie en let op kosten
ROTTERDAM (ANP) - Energieconcern Eneco moet extra op de uitgaven letten. De leverancier van gas, warmte en elektriciteit aan ongeveer 5,2 miljoen klanten behaalde het afgelopen boekjaar nog wel een hogere winst, maar de komende jaren zal het energieverbruik lager zijn terwijl de kosten zullen stijgen. Het bedrijf huurt daarom minder externe arbeidskrachten in en kijkt kritischer naar welke investeringen aantrekkelijk genoeg zijn.
"We hebben een tijd van enorme inflatie achter de rug. Je kunt dat niet allemaal doorprijzen naar de markt, dus nu is het moment aangekomen dat we ook op onze kosten moeten letten", zegt topman As Tempelman in een toelichting op de jaarcijfers. Hij benadrukte ook dat de energieprijzen weliswaar zijn gedaald, maar nog altijd een stuk hoger liggen dan voor de extreme stijging in 2022. Energiearmoede blijft daardoor een probleem.
Naast het minder vaak inhuren van externe krachten, moet ook het niet vervangen van afzwaaiende medewerkers de kosten drukken. "Maar ik kan niet uitsluiten dat we verder moeten reduceren", zei Tempelman. Later op dinsdag houdt Eneco ook een bijeenkomst voor medewerkers over het verhogen van de productiviteit. Daarbij moet verdere automatisering ook helpen.
Kostenstijgingen
Financieel topvrouw Jeanine Tijhaar zei zich "best zorgen" te maken over de kosten bij Eneco, die het afgelopen gebroken boekjaar met 100 miljoen euro stegen in vergelijking met een jaar eerder. Tegelijkertijd daalde de omzet uit de verkoop van energie en energiediensten in een jaar tijd met 2,6 miljard euro tot 8,2 miljard euro. Dat komt vooral doordat huishoudens en bedrijven sinds de energiecrisis structureel minder gas verbruiken en tarieven ook zijn gedaald.
Dat Eneco toch een ongeveer 35 procent hogere winst boekte van 368 miljoen, had voor een groot deel te maken met een eenmalige meevaller. Het energieconcern verdiende namelijk 81 miljoen euro aan de verkoop van een belang in het windpark Hollandse Kust West. Maar de volgende jaren verwacht Eneco een lagere winst. Dat komt onder andere doordat het bedrijf tijdens de energiecrisis nog veel geld verdiende met zijn handelstak, maar dat is de komende jaren waarschijnlijk minder.
Warmtenetten
Eneco kreeg ook tegenvallers te verwerken bij zijn warmtenetten. Klanten met zo'n aansluiting verbruikten 14 procent minder stadswarmte. Tegelijkertijd maakte Eneco kosten in Rotterdam doordat een brand een afvalverwerkingsinstallatie, die een belangrijke warmtebron was, een tijdlang stillegde.
Meer uit Financieel
WENEN (ANP) - Landen van oliekartel OPEC+ gaan de olieproductie in juni verhogen, werd zondag bekendgemaakt. De stap van de groep olielanden is de eerste sinds de Verenigde Arabische Emiraten (VAE) deze week aankondigden zich terug te trekken uit het oliekartel.
18 minuten geledenBERLIJN (ANP/DPA) - De voorzitter van het Duitse onderzoeksinstituut Ifo heeft gewaarschuwd voor aanzienlijke risico's voor de Duitse economie door de dreiging van hogere Amerikaanse importheffingen. "Als dit uitmondt in een nieuwe handelsoorlog, dan staat Duitsland in 2026 een recessie te wachten", zei voorzitter Clemens Fuest van het Ifo-instituut zondag in de krant Bild.
3 uur geledenESSEN (ANP) - Thyssenkrupp en zijn Indiase branchegenoot Jindal Steel hebben gesprekken over een mogelijke overname van de Europese staaldivisie van het Duitse industrieconcern tijdelijk stopgezet. "De oorspronkelijke uitgangspunten en voorwaarden voor een mogelijke verkoop van Thyssenkrupp Steel zijn de afgelopen maanden aanzienlijk veranderd", stelde Thyssenkrupp in een verklaring.
4 uur geledenWENEN (ANP/DPA) - In Oostenrijk is een verdachte opgepakt in de zaak rond de poging tot afpersing van fabrikant HiPP. De afgelopen tijd werden gemanipuleerde potjes babyvoeding van het merk gevonden waaraan rattengif was toegevoegd.
19 uur geledenGENÈVE (ANP) - De grote rederij voor containerschepen MSC heeft een nieuwe dienst aangekondigd richting de Perzische Golf die de Straat van Hormuz mijdt. Die zeestraat wordt zo goed als geblokkeerd door Iran sinds de Verenigde Staten en Israël een oorlog begonnen tegen het land. Daardoor is vrachtvervoer per schip naar landen aan de Perzische Golf ernstig bemoeilijkt.
22 uur geledenZOETERMEER (ANP) - Hogere Amerikaanse importheffingen voor auto's en vrachtwagens uit de Europese Unie kunnen ook Nederland raken, waarschuwt ondernemersorganisatie voor de technologische industrie FME. Als autofabrikanten minder kunnen exporteren naar de Verenigde Staten raakt dat toeleveranciers, waaronder Nederlandse bedrijven.
23 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Klanten van ING en Triodos hebben zaterdagochtend moeilijker kunnen pinnen. Volgens ING lag het probleem bij een externe partij die pintransacties afhandelt, maar is de storing nu voorbij.
1 dag geleden