Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Eneco verwacht minder vraag naar energie en let op kosten

Eneco verwacht minder vraag naar energie en let op kosten

ROTTERDAM (ANP) - Energieconcern Eneco moet extra op de uitgaven letten. De leverancier van gas, warmte en elektriciteit aan ongeveer 5,2 miljoen klanten behaalde het afgelopen boekjaar nog wel een hogere winst, maar de komende jaren zal het energieverbruik lager zijn terwijl de kosten zullen stijgen. Het bedrijf huurt daarom minder externe arbeidskrachten in en kijkt kritischer naar welke investeringen aantrekkelijk genoeg zijn.

"We hebben een tijd van enorme inflatie achter de rug. Je kunt dat niet allemaal doorprijzen naar de markt, dus nu is het moment aangekomen dat we ook op onze kosten moeten letten", zegt topman As Tempelman in een toelichting op de jaarcijfers. Hij benadrukte ook dat de energieprijzen weliswaar zijn gedaald, maar nog altijd een stuk hoger liggen dan voor de extreme stijging in 2022. Energiearmoede blijft daardoor een probleem.

Naast het minder vaak inhuren van externe krachten, moet ook het niet vervangen van afzwaaiende medewerkers de kosten drukken. "Maar ik kan niet uitsluiten dat we verder moeten reduceren", zei Tempelman. Later op dinsdag houdt Eneco ook een bijeenkomst voor medewerkers over het verhogen van de productiviteit. Daarbij moet verdere automatisering ook helpen.

Kostenstijgingen

Financieel topvrouw Jeanine Tijhaar zei zich "best zorgen" te maken over de kosten bij Eneco, die het afgelopen gebroken boekjaar met 100 miljoen euro stegen in vergelijking met een jaar eerder. Tegelijkertijd daalde de omzet uit de verkoop van energie en energiediensten in een jaar tijd met 2,6 miljard euro tot 8,2 miljard euro. Dat komt vooral doordat huishoudens en bedrijven sinds de energiecrisis structureel minder gas verbruiken en tarieven ook zijn gedaald.

Dat Eneco toch een ongeveer 35 procent hogere winst boekte van 368 miljoen, had voor een groot deel te maken met een eenmalige meevaller. Het energieconcern verdiende namelijk 81 miljoen euro aan de verkoop van een belang in het windpark Hollandse Kust West. Maar de volgende jaren verwacht Eneco een lagere winst. Dat komt onder andere doordat het bedrijf tijdens de energiecrisis nog veel geld verdiende met zijn handelstak, maar dat is de komende jaren waarschijnlijk minder.

Warmtenetten

Eneco kreeg ook tegenvallers te verwerken bij zijn warmtenetten. Klanten met zo'n aansluiting verbruikten 14 procent minder stadswarmte. Tegelijkertijd maakte Eneco kosten in Rotterdam doordat een brand een afvalverwerkingsinstallatie, die een belangrijke warmtebron was, een tijdlang stillegde.

Meer uit Financieel

S&P 500 naar recordhoogte in aanloop naar gesprek Trump en Xi

NEW YORK (ANP) - Koerswinsten voor grote techbedrijven hebben voor een record gezorgd op Wall Street. De brede graadmeter S&P 500 eindigde hoger dan ooit in de aanloop naar een topontmoeting tussen de Amerikaanse president Donald Trump en zijn Chinese ambtgenoot Xi Jinping. In Trumps kielzog reisden ook topbestuurders van techbedrijven als Nvidia en Tesla mee naar China.

2 uur geleden
Gasunie waarschuwt: vullen gasopslagen gaat moeizaam

DEN HAAG (ANP) - Het vullen van de gasopslagen in Nederland loopt moeizaam, waarschuwt Gasunie. In de komende weken is ingrijpen nodig om het vuldoel voor de winter te halen, zei algemeen directeur Jeroen Zanting tijdens een technische briefing van Kamerleden over leveringszekerheid. Door de Iranoorlog zijn de gasprijzen hard gestegen, wat het onaantrekkelijk maakt om nu aardgas in te kopen om op te slaan voor de winter.

2 uur geleden
Senaat stemt in met Warsh als voorzitter Federal Reserve

WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse Senaat is akkoord met de benoeming van Kevin Warsh als voorzitter van de Federal Reserve. Hij is daarmee de opvolger van Jerome Powell bij de Amerikaanse centrale bank. Zijn termijn als voorzitter loopt vrijdag af.

3 uur geleden
Netflix biedt vanaf 2027 abonnement met reclame aan in Nederland

NEW YORK (ANP) - Netflix is van plan om vanaf 2027 een abonnement met reclame aan te bieden in Nederland. De streamingdienst biedt deze goedkopere abonnementen al sinds 2022 in verschillende grote landen aan, waaronder de Verenigde Staten, Frankrijk en Duitsland.

3 uur geleden
Moederbedrijf speelgoedmerk Playmobil blijft minder verkopen

ZIRNDORF (ANP) - De fabrikant van speelgoedmerk Playmobil, de Horst Brandstätter Group, blijft fors minder verkopen. Dat blijkt uit de jaarcijfers van het bedrijf. Het bedrijf kampt al enkele jaren met dalende cijfers en schrapte eerder al banen.

4 uur geleden
AI-bedrijf Mistral praat met banken over tegenhanger voor Mythos

PARIJS (ANP) - De Franse start-up voor kunstmatige intelligentie (AI) Mistral is met Europese banken in gesprek over de inzet van zijn alternatief voor Mythos, meldt persbureau Bloomberg op basis van ingewijden. Dat AI-model van het Amerikaanse Anthropic kan razendsnel zwakke punten in de cyberbeveiliging opsporen, wat tot zorgen leidt over de inzet van Mythos door cybercriminelen.

5 uur geleden
AEX eindigt flink hoger, ABN AMRO grote winnaar

AMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse AEX is woensdag met een duidelijke winst de handel uitgegaan. Na een tegenvallende dinsdag was de stemming op het Damrak weer goed. ABN AMRO was daarin de uitblinker. De bank boekte een plus van bijna 9 procent.

6 uur geleden