Eneco verwacht minder vraag naar energie en let op kosten
ROTTERDAM (ANP) - Energieconcern Eneco moet extra op de uitgaven letten. De leverancier van gas, warmte en elektriciteit aan ongeveer 5,2 miljoen klanten behaalde het afgelopen boekjaar nog wel een hogere winst, maar de komende jaren zal het energieverbruik lager zijn terwijl de kosten zullen stijgen. Het bedrijf huurt daarom minder externe arbeidskrachten in en kijkt kritischer naar welke investeringen aantrekkelijk genoeg zijn.
"We hebben een tijd van enorme inflatie achter de rug. Je kunt dat niet allemaal doorprijzen naar de markt, dus nu is het moment aangekomen dat we ook op onze kosten moeten letten", zegt topman As Tempelman in een toelichting op de jaarcijfers. Hij benadrukte ook dat de energieprijzen weliswaar zijn gedaald, maar nog altijd een stuk hoger liggen dan voor de extreme stijging in 2022. Energiearmoede blijft daardoor een probleem.
Naast het minder vaak inhuren van externe krachten, moet ook het niet vervangen van afzwaaiende medewerkers de kosten drukken. "Maar ik kan niet uitsluiten dat we verder moeten reduceren", zei Tempelman. Later op dinsdag houdt Eneco ook een bijeenkomst voor medewerkers over het verhogen van de productiviteit. Daarbij moet verdere automatisering ook helpen.
Kostenstijgingen
Financieel topvrouw Jeanine Tijhaar zei zich "best zorgen" te maken over de kosten bij Eneco, die het afgelopen gebroken boekjaar met 100 miljoen euro stegen in vergelijking met een jaar eerder. Tegelijkertijd daalde de omzet uit de verkoop van energie en energiediensten in een jaar tijd met 2,6 miljard euro tot 8,2 miljard euro. Dat komt vooral doordat huishoudens en bedrijven sinds de energiecrisis structureel minder gas verbruiken en tarieven ook zijn gedaald.
Dat Eneco toch een ongeveer 35 procent hogere winst boekte van 368 miljoen, had voor een groot deel te maken met een eenmalige meevaller. Het energieconcern verdiende namelijk 81 miljoen euro aan de verkoop van een belang in het windpark Hollandse Kust West. Maar de volgende jaren verwacht Eneco een lagere winst. Dat komt onder andere doordat het bedrijf tijdens de energiecrisis nog veel geld verdiende met zijn handelstak, maar dat is de komende jaren waarschijnlijk minder.
Warmtenetten
Eneco kreeg ook tegenvallers te verwerken bij zijn warmtenetten. Klanten met zo'n aansluiting verbruikten 14 procent minder stadswarmte. Tegelijkertijd maakte Eneco kosten in Rotterdam doordat een brand een afvalverwerkingsinstallatie, die een belangrijke warmtebron was, een tijdlang stillegde.
Meer uit Financieel
DEN HAAG (ANP) - De helft van de ondernemers in Nederland die met het buitenland handelen, heeft last van het beleid van de Amerikaanse president Donald Trump. Ondernemers ervaren zijn handelsbeleid als hun grootste geopolitieke uitdaging. Dat meldt de Rijksdienst voor Ondernemend Nederland (RVO) in zijn jaarlijkse onderzoek over internationale handel.
3 uur geledenCINCINNATI (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft aangegeven dat hij olie wil vrijgeven uit de strategische reserve die de Verenigde Staten aanhouden. Hij zei te verwachten dat dit de brandstofprijzen omlaag brengt.
5 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn overwegend met verliezen gesloten. De Iran-oorlog en de gevolgen voor de wereldwijde energiemarkten maakten beleggers nerveus. Het Internationaal Energieagentschap kondigde een vrijgave van een recordhoeveelheid aan olie uit noodreserves aan om de prijzen te drukken, maar dat leidde nog niet tot lagere prijzen voor de grondstof.
6 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De overlast door een staking op Brussels Airport is donderdag groter dan voorspeld. Vorige week werd bekend dat alle vertrekkende passagiersvluchten worden geschrapt. Daar komt meer dan de helft van alle aankomende vluchten bovenop, laat de luchthaven weten aan persbureau Belga.
6 uur geledenFRANKFURT (ANP) - De Duitse luchtvaartmaatschappij Lufthansa zegt donderdag en vrijdag meer dan de helft van alle geplande vluchten door te laten gaan, ondanks de tweedaagse staking van piloten. Andere maatschappijen van het moederbedrijf van Lufthansa en partnermaatschappijen nemen een deel van de vluchten op zich.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Een aantal bedrijven sluit kantoren in Dubai of evacueert personeel, meldt persbureau AFP op basis van ingewijden. Onder andere de Amerikaanse bank Citi en consultancykantoren Deloitte en PwC ondernemen actie.
8 uur geledenLONDEN (ANP) - International SOS, een organisatie die bedrijven helpt personeel in veiligheid te brengen, heeft sinds het uitbreken van de Iranoorlog meer dan duizend mensen geëvacueerd uit het Midden-Oosten. Dat gebeurde zowel over land als door de lucht. De organisatie verwacht dat meer evacuaties volgen.
9 uur geleden