Emissieautoriteit: industriële bedrijven nauwelijks duurzamer
DEN HAAG (ANP) - Honderden grote Nederlandse industriële bedrijven zijn in de afgelopen vier jaar nauwelijks duurzamer gaan produceren, meldt de Nederlandse Emissieautoriteit (NEa) na onderzoek.
"We hebben niet de indruk dat de Nederlandse industrie het gemiddeld genomen slechter doet dan de industrie in andere Europese landen, maar afgezet tegen de eigen nationale klimaatdoelen en de wens tot de top van Europa te behoren, is er echt nog veel werk aan de winkel", stelt Mark Bressers, directeur bij de NEa.
Het gaat om bedrijven die onder het Europese emissiehandelssysteem, Emission Trade System (ETS) vallen. Via emissierechten van dit handelssysteem betalen bedrijven geld voor de CO2 die ze uitstoten.
Staalindustrie
De concerns worden vergeleken met een ijkpunt van de 10 procent meest CO2-efficiënt producerende bedrijven in Europa. Zo wordt er bijvoorbeeld bij Europese staalproducenten gekeken hoeveel CO2 zij uitstoten per ton staal. De gemiddelde efficiëntie van de 10 procent schoonste staalproducenten is dan de basis voor de nieuwe zogeheten benchmark voor staal.
"Als de Nederlandse industrie zou presteren op het niveau van de benchmark zou er 6,1 miljoen ton CO2 minder uitgestoten kunnen worden bij gelijke productie. Dat is bijna 15 procent van de totale uitstoot van de grote industrie", aldus Bressers. De sectoren waar de meeste CO2 wordt uitgestoten, zijn de olieraffinage, chemische industrie en metaalsector. De tien grootste industriële uitstoters zijn samen verantwoordelijk voor verreweg het grootste deel van de totale uitstoot.
Meer uit Financieel
DEN HAAG (ANP) - De Inspectie Leefomgeving en Transport (ILT) legt een dwangsom op aan Tata Steel. De staalfabrikant moet een specifieke soort staalslak voortaan als gevaarlijk classificeren, waarschuwt de inspectie.
7 minuten geledenROTTERDAM (ANP) - Zeker vijf tankers die onderweg waren naar Rotterdam, hebben na de sluiting van de Straat van Hormuz hun koers verlegd naar Azië. Dat meldt Havenbedrijf Rotterdam. De schepen konden hun olie daar op dat moment voor hogere prijzen verkopen.
15 minuten geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - De waarde van bitcoin wordt nauwelijks geraakt door de oorlog in het Midden-Oosten. Waar de traditioneel veilige belegging van goud bijvoorbeeld fors in waarde zakte sinds eind februari, steeg de koers van de bitcoin flink in dezelfde periode.
50 minuten geledenVELDHOVEN (ANP) - ASML is van plan met andere Europese technologiebedrijven te lobbyen voor een sterkere techsector in de Europese Unie. Volgens de top van de chipmachinemaker is het een "enorme rode vlag" dat slechts 1 procent van alle apparatuur die ASML verkoopt naar Europese klanten gaat.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP/BLOOMBERG) - De Europese Commissie gaat de productie, export, import en voorraden van brandstoffen in de Europese Unie nauwer in de gaten houden. Daarvoor wordt een nieuw zogenoemd brandstofobservatorium opgericht. Dat maakte het dagelijks EU-bestuur woensdag bekend bij de presentatie van een reeks maatregelen om de impact van de Iranoorlog voor de energiemarkten in de regio te beperken.
2 uur geledenKAATSHEUVEL (ANP) - De Efteling heeft vorig jaar bijna 5 miljoen unieke bezoekers verwelkomd. Dat zijn er iets meer dan een jaar eerder. Dat meldt de Efteling in het jaarverslag over 2025.
2 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De haven van Rotterdam heeft in het eerste kwartaal van dit jaar nog weinig last gehad van de oorlog in het Midden-Oosten. De goederenoverslag daalde licht, met 0,7 procent tot 103 miljoen ton, maar de overslag van onder meer ruwe olie, minerale olie, lng en containers nam toe.
2 uur geleden