Emiraten willen miljarden investeren in schone energie Afrika
NAIROBI (ANP/RTR/AFP) - De Verenigde Arabische Emiraten (VAE) zijn van plan 4,5 miljard dollar te investeren in het ontwikkelen van duurzame energie in Afrika. Minister Sultan Ahmed al-Jaber, die dit najaar ook de voorzitter is van de VN-klimaattop in Dubai, kondigde het voornemen dinsdag aan in Nairobi. In de hoofdstad van Kenia is de eerste Afrikaanse klimaattop gaande.
Afrikaanse landen willen een belangrijke rol gaan spelen in de wereldwijde energietransitie. Ze zien veel potentie in het ontwikkelen van zonne- en windenergie en beschikken ook nog over veel grondstoffen die nodig zijn om batterijen te produceren. Investeringen vanuit het buitenland zijn daarbij cruciaal.
Tegelijkertijd is Afrika het continent dat volgens de VN veruit het hardst wordt getroffen door de gevolgen van klimaatverandering, zoals toenemende hitte, droogte en extreem weer. Afrikaanse leiders benadrukken regelmatig dat hun landen amper hebben bijgedragen aan de CO2-uitstoot die de drijvende kracht is achter de opwarming van de aarde. Daarom willen ze hulp van rijkere landen om de gevolgen het hoofd te bieden.
Verschillende rollen
VN-chef António Guterres riep op de tweede dag van de top wereldleiders op om Afrika te helpen een "supermacht" te worden op het gebied van hernieuwbare energie. "Hernieuwbare energie zou het Afrikaanse wonder kunnen worden, maar we moeten het wel waarmaken." Guterres hoopt onder meer op steun van de G20, de club van twintig grote economieën. Leiders van de G20 ontmoeten elkaar komend weekend in India.
Volgens ontwikkelingsorganisatie Oxfam schiet de klimaatfinanciering nog hopeloos tekort. De organisatie becijferde aan het begin van de top in Nairobi dat landen in Oost-Afrika nu minder dan 5 procent van de financiering ontvangen die ze nodig hebben om te verduurzamen en zich weerbaarder te maken tegen klimaatverandering. Alleen al Kenia, Ethiopië, Somalië en Zuid-Soedan denken daar in totaal bijna 50 miljard euro per jaar voor nodig te hebben. Ze ontvingen in 2021 zo'n 2,2 miljard, waarvan de helft uit leningen bestond.
De VAE zijn dit jaar het gastland van de VN-klimaattop, de COP28. Het land heeft zijn rijkdom vergaard met olie en gas en wordt mede daarom kritisch bekeken door klimaatactivisten. Al-Jaber speelt ook verschillende rollen: hij is zowel klimaatgezant van de VAE als de bestuursvoorzitter van het nationale olie- en gasbedrijf. Verder geeft hij leiding aan een duurzaam energiebedrijf.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON/OSLO/CARACAS (ANP/AFP/RTR) - President Donald Trump heeft gezegd dat de VS voor de kust van Venezuela een grote olietanker hebben opgebracht. Hij zei dit tegen verslaggevers en voegde eraan toe dat er "meer dingen gebeuren, daar horen jullie later over".
6 uur geledenSOFIA (ANP/AFP) - Tienduizenden Bulgaren hebben in Sofia en andere steden betoogd tegen de regering en tegen corruptie. Begin deze maand waren er ook grote demonstraties van vooral jongeren. Het werd een uiting van Gen Z in Bulgarije genoemd. De coalitieregering trok onder druk van de protestgolf de voorgenomen begrotingsplannen op 3 december in. Volgens Bulgaarse media waren de protesten van woensdag nog groter dan die op 1 december.
6 uur geledenKATHMANDU (ANP/AFP) - Nepal heeft een overeenkomst gesloten met vertegenwoordigers van de Gen Z-protestbeweging. Het gaat om een pakket maatregelen die moeten leiden tot minder corruptie en beter bestuur. Interim-premier Sushila Karki, een voormalige opperrechter, sprak tijdens een plechtigheid in Kathmandu over een "mijlpaal".
9 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - Bij een grote operatie van de Franse politie in heel het land zijn woensdag een twintigtal mensen aangehouden omdat ze worden verdacht van het kopen van illegale sekspoppen die een kinderlijk uiterlijk hebben. Vijf van de verdachten zijn bekend bij de politie wegens pedofiele praktijken.
9 uur geledenREYKJAVIK (ANP) - IJsland gaat in navolging van onder meer Nederland en Spanje volgend jaar niet naar het Eurovisie Songfestival. Dat is woensdag besloten tijdens een bestuursvergadering van de publieke omroep RÚV, maakte de omroep zelf bekend. Vorige week maakte de European Broadcasting Union (EBU), de organisator van het songfestival, bekend dat Israël mee mag doen aan de editie van volgend jaar in Oostenrijk. Hierop besloot een aantal landen het evenement te boycotten.
10 uur geledenPARIJS (ANP) - De leiders van de drie belangrijkste Europese landen hebben de Amerikaanse president Donald Trump gebeld over de jongste Oekraïne-vredesplannen van de Verenigde Staten. Er is druk diplomatiek verkeer tussen de VS, Europa, Oekraïne en Rusland nu de VS mikken op een doorbraak in de dagen voor Kerstmis.
10 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Het Amerikaanse ministerie van Binnenlandse Veiligheid koopt zelf vliegtuigen om deportaties van illegalen soepeler en sneller te laten verlopen. De deportaties verlopen vooralsnog met allerlei chartervliegtuigen. The Washington Post heeft gemeld dat het ministerie 140 miljoen dollar (120 miljoen euro) uittrekt voor zes Boeing-737's. Daarmee heeft het ministerie meer de hand in de uitzetting van ongewenste migranten.
10 uur geleden