Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Emiraten willen miljarden investeren in schone energie Afrika

Emiraten willen miljarden investeren in schone energie Afrika

NAIROBI (ANP/RTR/AFP) - De Verenigde Arabische Emiraten (VAE) zijn van plan 4,5 miljard dollar te investeren in het ontwikkelen van duurzame energie in Afrika. Minister Sultan Ahmed al-Jaber, die dit najaar ook de voorzitter is van de VN-klimaattop in Dubai, kondigde het voornemen dinsdag aan in Nairobi. In de hoofdstad van Kenia is de eerste Afrikaanse klimaattop gaande.

Afrikaanse landen willen een belangrijke rol gaan spelen in de wereldwijde energietransitie. Ze zien veel potentie in het ontwikkelen van zonne- en windenergie en beschikken ook nog over veel grondstoffen die nodig zijn om batterijen te produceren. Investeringen vanuit het buitenland zijn daarbij cruciaal.

Tegelijkertijd is Afrika het continent dat volgens de VN veruit het hardst wordt getroffen door de gevolgen van klimaatverandering, zoals toenemende hitte, droogte en extreem weer. Afrikaanse leiders benadrukken regelmatig dat hun landen amper hebben bijgedragen aan de CO2-uitstoot die de drijvende kracht is achter de opwarming van de aarde. Daarom willen ze hulp van rijkere landen om de gevolgen het hoofd te bieden.

Verschillende rollen

VN-chef António Guterres riep op de tweede dag van de top wereldleiders op om Afrika te helpen een "supermacht" te worden op het gebied van hernieuwbare energie. "Hernieuwbare energie zou het Afrikaanse wonder kunnen worden, maar we moeten het wel waarmaken." Guterres hoopt onder meer op steun van de G20, de club van twintig grote economieën. Leiders van de G20 ontmoeten elkaar komend weekend in India.

Volgens ontwikkelingsorganisatie Oxfam schiet de klimaatfinanciering nog hopeloos tekort. De organisatie becijferde aan het begin van de top in Nairobi dat landen in Oost-Afrika nu minder dan 5 procent van de financiering ontvangen die ze nodig hebben om te verduurzamen en zich weerbaarder te maken tegen klimaatverandering. Alleen al Kenia, Ethiopië, Somalië en Zuid-Soedan denken daar in totaal bijna 50 miljard euro per jaar voor nodig te hebben. Ze ontvingen in 2021 zo'n 2,2 miljard, waarvan de helft uit leningen bestond.

De VAE zijn dit jaar het gastland van de VN-klimaattop, de COP28. Het land heeft zijn rijkdom vergaard met olie en gas en wordt mede daarom kritisch bekeken door klimaatactivisten. Al-Jaber speelt ook verschillende rollen: hij is zowel klimaatgezant van de VAE als de bestuursvoorzitter van het nationale olie- en gasbedrijf. Verder geeft hij leiding aan een duurzaam energiebedrijf.

Meer uit Buitenland

Tsunamiwaarschuwing Japan na zware beving voor kust

AOMORI (ANP) - Ten oosten van de Japanse stad Aomori, in het Kamikita-district, heeft voor de kust een aardbeving plaatsgevonden met een kracht van circa 7. De beving was aanleiding om direct een tsunamiwaarschuwing uit te vaardigen, meldt het Japanse NHK.

4 minuten geleden
Vierde dode door hoge golven op Tenerife

SANTA CRUZ (ANP/DPA) - Een vierde persoon is overleden door het jongste incident met hoge golven op het Canarische eiland Tenerife. Een vrouw die zondag na een hartstilstand werd opgenomen in een ziekenhuis, stierf daar. Naar een andere vrouw wordt nog gezocht. Eerder waren al drie lichamen geborgen. Onder de doden zijn twee Slovaken.

1 uur geleden
EU-ministers eens over strengere terugkeerregels asielzoekers

BRUSSEL (ANP) - De EU-ministers van Asiel en Migratie hebben maandag ingestemd met nieuwe, strengere terugkeerregels voor asielzoekers die niet in de EU mogen blijven. Een van de onderdelen van het akkoord is dat EU-lidstaten 'terugkeerhubs' in derde landen mogen realiseren voor afgewezen asielzoekers. Nederland wil zo'n centrum in Oeganda opzetten en is daarover al een paar maanden met het Afrikaanse land in gesprek.

1 uur geleden
UNRWA meldt Israëlische inval bij kantoor in Oost-Jeruzalem

JERUZALEM (ANP) - De Israëlische politie heeft een inval gedaan bij het kantoor van de VN-hulporganisatie voor Palestijnse vluchtelingen (UNRWA) in Oost-Jeruzalem, meldt UNRWA-chef Philippe Lazzarini. Hij schrijft op X dat de agenten de VN-vlag hebben neergehaald en vervangen door een Israëlische vlag.

2 uur geleden
Akkoord over herverdelingsregels asielzoekers binnen EU

BRUSSEL (ANP) - De EU-ministers van Asiel en Migratie hebben een politiek akkoord bereikt over de verdeling van asielzoekers over de EU, de zogeheten solidariteitspool. Daarin wordt jaarlijks aangegeven welke landen asielzoekers moeten overnemen van landen die de instroom niet aankunnen. In 2026 moeten 21.000 asielzoekers worden overgenomen, zo is afgesproken. Landen kunnen ook kiezen voor het afkopen ervan, voor 20.000 euro per asielzoeker.

2 uur geleden
Zelensky langs bij Rutte en EU-kopstukken voor overleg vredesplan

BRUSSEL (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky gaat maandag naar Brussel om met NAVO-topman Mark Rutte en EU-kopstukken te overleggen over de nieuwste Amerikaanse vredesplannen. Behalve Rutte spreekt Zelensky de voorzitters van de Europese Commissie en van de raad van EU-regeringsleiders, Ursula von der Leyen en António Costa.

3 uur geleden
Grondgebied grootste struikelblok vredesonderhandelingen Oekraïne

KYIV (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Grondgebied is nog steeds het "meest problematische onderwerp" in de onderhandelingen over vrede in Oekraïne. Dat meldt een ingewijde aan persbureau AFP. Volgens de bron is Rusland nog altijd niet van plan een akkoord te tekenen waarin Oekraïne geen grondgebied inlevert.

3 uur geleden