Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Emiraten willen miljarden investeren in schone energie Afrika

Emiraten willen miljarden investeren in schone energie Afrika

NAIROBI (ANP/RTR/AFP) - De Verenigde Arabische Emiraten (VAE) zijn van plan 4,5 miljard dollar te investeren in het ontwikkelen van duurzame energie in Afrika. Minister Sultan Ahmed al-Jaber, die dit najaar ook de voorzitter is van de VN-klimaattop in Dubai, kondigde het voornemen dinsdag aan in Nairobi. In de hoofdstad van Kenia is de eerste Afrikaanse klimaattop gaande.

Afrikaanse landen willen een belangrijke rol gaan spelen in de wereldwijde energietransitie. Ze zien veel potentie in het ontwikkelen van zonne- en windenergie en beschikken ook nog over veel grondstoffen die nodig zijn om batterijen te produceren. Investeringen vanuit het buitenland zijn daarbij cruciaal.

Tegelijkertijd is Afrika het continent dat volgens de VN veruit het hardst wordt getroffen door de gevolgen van klimaatverandering, zoals toenemende hitte, droogte en extreem weer. Afrikaanse leiders benadrukken regelmatig dat hun landen amper hebben bijgedragen aan de CO2-uitstoot die de drijvende kracht is achter de opwarming van de aarde. Daarom willen ze hulp van rijkere landen om de gevolgen het hoofd te bieden.

Verschillende rollen

VN-chef António Guterres riep op de tweede dag van de top wereldleiders op om Afrika te helpen een "supermacht" te worden op het gebied van hernieuwbare energie. "Hernieuwbare energie zou het Afrikaanse wonder kunnen worden, maar we moeten het wel waarmaken." Guterres hoopt onder meer op steun van de G20, de club van twintig grote economieën. Leiders van de G20 ontmoeten elkaar komend weekend in India.

Volgens ontwikkelingsorganisatie Oxfam schiet de klimaatfinanciering nog hopeloos tekort. De organisatie becijferde aan het begin van de top in Nairobi dat landen in Oost-Afrika nu minder dan 5 procent van de financiering ontvangen die ze nodig hebben om te verduurzamen en zich weerbaarder te maken tegen klimaatverandering. Alleen al Kenia, Ethiopië, Somalië en Zuid-Soedan denken daar in totaal bijna 50 miljard euro per jaar voor nodig te hebben. Ze ontvingen in 2021 zo'n 2,2 miljard, waarvan de helft uit leningen bestond.

De VAE zijn dit jaar het gastland van de VN-klimaattop, de COP28. Het land heeft zijn rijkdom vergaard met olie en gas en wordt mede daarom kritisch bekeken door klimaatactivisten. Al-Jaber speelt ook verschillende rollen: hij is zowel klimaatgezant van de VAE als de bestuursvoorzitter van het nationale olie- en gasbedrijf. Verder geeft hij leiding aan een duurzaam energiebedrijf.

Meer uit Buitenland

Mogelijk zwaarste Iraanse raketaanvallen op Israël sinds februari

TEL AVIV (ANP/DPA) - Israëlische media hebben woensdag melding gemaakt van de zwaarste Iraanse raketaanvallen op het land sinds het begin van de Israëlisch-Amerikaanse aanvallen op Iran, eind februari. Het leger (IDF) beaamt dit volgens The Times of Israel.

1 uur geleden
Buitenlandministers 'Hormuz-coalitie' overleggen voor het eerst

DEN HAAG/BRUSSEL (ANP) - De buitenlandministers van 35 landen die willen helpen een einde te maken aan de Iraanse blokkade van de Straat van Hormuz spreken elkaar voor het eerst over wat zij kunnen doen. Minister Tom Berendsen en zijn collega's houden donderdag een videovergadering.

1 uur geleden
Vicepresident Vance spreekt met bemiddelaars over Iran

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse vicepresident JD Vance heeft gesproken met bemiddelaars over het einde van de oorlog in Iran, zegt een ingewijde tegen persbureau Reuters. Vance zou hebben doorgegeven dat president Donald Trump openstaat voor een staakt-het-vuren, zolang de Iraniërs aan bepaalde Amerikaanse eisen voldoen.

2 uur geleden
Gestrande walvis voor Duitse kust opgegeven

WISMAR (ANP/DPA) - De Duitse autoriteiten geven een herhaaldelijk voor de Oostzeekust van het land gestrande bultrug op. Er worden geen pogingen meer ondernomen om te proberen het dier naar dieper water te loodsen. Het dier is opnieuw vastgelopen.

2 uur geleden
Trump brengt historisch bezoek aan Hooggerechtshof VS

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft een historisch bezoek gebracht aan het Hooggerechtshof. Hij is persoonlijk aanwezig geweest bij de zaak over zijn presidentieel decreet over burgerschap op basis van geboorteplaats. Het was volgens historici de eerste keer dat een zittende president pleidooien in een zaak van het Hooggerechtshof bijwoonde.

2 uur geleden
Frankrijk, Duitsland en Polen stoïcijns na dreigement Trump

ARIJS/WARSCHAU (ANP/RTR/AFP) - Europese landen reageren vooralsnog onderkoeld op het nieuwe dreigement van de Amerikaanse president Donald Trump dat de VS nadenken over het verlaten van de NAVO. Trump verwijt hen dat ze de VS niet genoeg helpen bij de oorlog met Iran. De Finse president Alexander Stubb heeft naar eigen zeggen inmiddels met Trump gebeld en dat zou "constructief" zijn geweest.

3 uur geleden
Trump claimt dat Iraanse leider om wapenstilstand vroeg

WASHINGTON/TEHERAN/MOSKOU (ANP/RTR/DPA) - De Amerikaanse president Donald Trump claimt op zijn sociaal medium Truth Social dat "de president van het nieuwe regime" in Iran de Verenigde Staten om een wapenstilstand heeft gevraagd. Volgens Trump is de door hem bedoelde leider "veel minder geradicaliseerd en intelligenter dan zijn voorgangers".

4 uur geleden