Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Emiraten willen miljarden investeren in schone energie Afrika

Emiraten willen miljarden investeren in schone energie Afrika

NAIROBI (ANP/RTR/AFP) - De Verenigde Arabische Emiraten (VAE) zijn van plan 4,5 miljard dollar te investeren in het ontwikkelen van duurzame energie in Afrika. Minister Sultan Ahmed al-Jaber, die dit najaar ook de voorzitter is van de VN-klimaattop in Dubai, kondigde het voornemen dinsdag aan in Nairobi. In de hoofdstad van Kenia is de eerste Afrikaanse klimaattop gaande.

Afrikaanse landen willen een belangrijke rol gaan spelen in de wereldwijde energietransitie. Ze zien veel potentie in het ontwikkelen van zonne- en windenergie en beschikken ook nog over veel grondstoffen die nodig zijn om batterijen te produceren. Investeringen vanuit het buitenland zijn daarbij cruciaal.

Tegelijkertijd is Afrika het continent dat volgens de VN veruit het hardst wordt getroffen door de gevolgen van klimaatverandering, zoals toenemende hitte, droogte en extreem weer. Afrikaanse leiders benadrukken regelmatig dat hun landen amper hebben bijgedragen aan de CO2-uitstoot die de drijvende kracht is achter de opwarming van de aarde. Daarom willen ze hulp van rijkere landen om de gevolgen het hoofd te bieden.

Verschillende rollen

VN-chef António Guterres riep op de tweede dag van de top wereldleiders op om Afrika te helpen een "supermacht" te worden op het gebied van hernieuwbare energie. "Hernieuwbare energie zou het Afrikaanse wonder kunnen worden, maar we moeten het wel waarmaken." Guterres hoopt onder meer op steun van de G20, de club van twintig grote economieën. Leiders van de G20 ontmoeten elkaar komend weekend in India.

Volgens ontwikkelingsorganisatie Oxfam schiet de klimaatfinanciering nog hopeloos tekort. De organisatie becijferde aan het begin van de top in Nairobi dat landen in Oost-Afrika nu minder dan 5 procent van de financiering ontvangen die ze nodig hebben om te verduurzamen en zich weerbaarder te maken tegen klimaatverandering. Alleen al Kenia, Ethiopië, Somalië en Zuid-Soedan denken daar in totaal bijna 50 miljard euro per jaar voor nodig te hebben. Ze ontvingen in 2021 zo'n 2,2 miljard, waarvan de helft uit leningen bestond.

De VAE zijn dit jaar het gastland van de VN-klimaattop, de COP28. Het land heeft zijn rijkdom vergaard met olie en gas en wordt mede daarom kritisch bekeken door klimaatactivisten. Al-Jaber speelt ook verschillende rollen: hij is zowel klimaatgezant van de VAE als de bestuursvoorzitter van het nationale olie- en gasbedrijf. Verder geeft hij leiding aan een duurzaam energiebedrijf.

Meer uit Buitenland

VS blijven azen op Groenland ondanks Europese militairen

WASHINGTON (ANP) - Het Witte Huis is duidelijk geweest over zijn intenties om Groenland te verwerven. De inzet van Europese militairen op Groenland doet daar niets aan af. Dat zegt woordvoerder Karoline Leavitt in reactie op vragen van journalisten.

23 minuten geleden
Witte Huis: Iran schort 800 executies op onder druk van Trump

WASHINGTON (ANP/AFP) - Iran heeft onder druk van de Amerikaanse president Donald Trump 800 executies opgeschort, meldt het Witte Huis. Trump waarschuwde Iran eerder voor "ernstige gevolgen" als het regime zou doorgaan met het doden van demonstranten.

37 minuten geleden
NY Times: Israël ontmoedigde Amerikaanse aanval op Iran

WASHINGTON (ANP) - De Israëlische premier Benjamin Netanyahu heeft de Amerikaanse president Donald Trump gevraagd eventuele plannen voor een Amerikaanse aanval op Iran uit te stellen. Dat bericht de krant The New York Times, die zich baseert op informatie van een hooggeplaatste Amerikaanse regeringsfunctionaris.

41 minuten geleden
Trump komt met initiatief om zorgkosten burger omlaag te krijgen

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft een initiatief gepresenteerd om premies voor zorgverzekeringen en medicijnprijzen omlaag te krijgen. Het Witte Huis spreekt in een toelichting over een "uitgebreid plan", maar details over de financiering en uitvoering ontbreken nog.

1 uur geleden
Topfiguur Hamas gedood bij Israëlische luchtaanval in Gaza

DEIR AL-BALAH (ANP/RTR) - Door twee Israëlische luchtaanvallen op de stad Deir al-Balah in Gaza zijn volgens gezondheidsfunctionarissen zeven mensen omgekomen. Onder de doden is een hooggeplaatst lid van de gewapende tak van Hamas, meldt een bron binnen de militante beweging.

1 uur geleden
Weer prominent lid Britse conservatieven naar partij Farage

LONDEN (ANP) - Opnieuw is een prominente Britse politicus overgestapt naar de anti-immigratiepartij Reform van Nigel Farage. Robert Jenrick was geschorst door zijn Conservatieve Partij en verscheen later op de dag op een persconferentie met Farage.

2 uur geleden
Vierde motie van wantrouwen tegen Von der Leyen

BRUSSEL (ANP) - Tegen de voorzitter van de Europese Commissie Ursula von der Leyen is opnieuw een motie van wantrouwen ingediend. De uiterst rechtse fractie Patriotten voor Europa diende de motie donderdag in vanwege haar rol rond het vrijhandelsakkoord van de EU met de zogenoemde Mercosur-landen Argentinië, Brazilië, Uruguay en Paraguay.

2 uur geleden