
Emiraten kopen 80 Franse straaljagers in deal van 17 miljard euro
ABU DHABI (ANP/BLOOMBERG) - De Verenigde Arabische Emiraten hebben een overeenkomst gesloten om tachtig Rafale-straaljagers uit Frankrijk te kopen. De aankoop is onderdeel van een deal met een totale waarde van 17 miljard euro, die vrijdag werd getekend tijdens het bezoek van de Franse president Emmanuel Macron aan de Golfstaat.
Naast de straaljagers die door Dassault Aviation worden gemaakt, kopen de Emiraten ook twaalf militaire Caracal-helikopters van Airbus. Het Mubadala-vermogensfonds van de Emiraten tekende tijdens de ontmoeting tussen Macron en Mohammed bin Zayed Al Nahyan, de kroonprins van Abu Dhabi, ook afzonderlijke deals voor in totaal nog eens 10 miljard euro.
De besprekingen tussen Parijs en Abu Dhabi over de straaljagers sleepten zich al meer dan tien jaar voort. De onderhandelingen kregen echter een nieuwe impuls door de twijfels van de Emiraten over het kopen van meer Amerikaanse F-35-straaljagers. De Emiraten hebben herhaaldelijk gezegd dat ze liever Amerikaanse hardware kopen, maar dat Washington zoveel beperkingen oplegt aan het gebruik ervan dat ze ook andere leveranciers nodig hebben.
De deal zal mogelijk een opsteker zijn voor Macron in aanloop naar de Franse presidentsverkiezingen in april. Het lang uitgestelde akkoord is in ieder geval een opsteker voor Dassault Aviation, dat op de beurs in Parijs ruim 7 procent hoger werd gezet. Thales, dat raketgeleidingssystemen levert, werd bijna 2 procent meer waard.
Meer uit Financieel
WASHINGTON (ANP) - De regering-Trump is van plan nieuwe exportbeperkingen voor AI-chips in te trekken, meldt persbureau Bloomberg op basis van ingewijden. Het gaat om regels rond exportvergunningen die onder Joe Biden, de voorganger van president Donald Trump, zijn aangekondigd. Ze zouden medio mei ingaan.
3 uur geledenNEW YORK (ANP) - Alphabet, het moederbedrijf van Google, heeft woensdag een opvallend koersverlies geleden op de beurs in New York. Beleggers schrokken van opmerkingen van een Apple-directeur die twijfel zaaien over het voortbestaan van een lucratieve overeenkomst tussen de zoekmachinegigant en de iPhone-maker. Ze zetten het aandeel van Alphabet ruim 7 procent lager.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Voorzitter Jerome Powell van de Federal Reserve ziet geen reden om haastig het belangrijkste rentetarief in de Verenigde Staten te veranderen. De Amerikaanse president Donald Trump riep de centralebankbaas de afgelopen weken herhaaldelijk op de rente snel te verlagen, maar Powell benadrukte dat hij dit niet van plan is.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse president Donald Trump wil de importheffingen op Chinese producten niet verlagen om handelsbesprekingen met China op gang te helpen. Op de vraag van een journalist of hij hiertoe bereid was, antwoordde hij met een "nee".
6 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Federal Reserve heeft het belangrijkste rentetarief in de Verenigde Staten zoals verwacht onveranderd gelaten. Beleidsmakers van de Amerikaanse koepel van centrale banken waarschuwen tegelijkertijd dat de risico's op meer werkloosheid en hogere inflatie zijn toegenomen.
6 uur geledenMADRID (ANP) - Triodos heeft van de hoogste rechtbank in Spanje gelijk gekregen in drie rechtszaken die beleggers hadden aangespannen vanwege de affaire rond de certificaten van de bank. Die alternatieve aandelen van de bank werden fors minder waard nadat Triodos de handel erin maandenlang had stilgelegd omdat de coronapandemie in 2020 voor problemen zorgde. De Spaanse certificaathouders wilden compensatie voor hun verliezen, maar het hooggerechtshof van Spanje oordeelde dat de bank niet aansprakelijk was voor hun financiƫle schade.
7 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Amazon-oprichter Jeff Bezos steekt geld in het in Amsterdam gevestigde techbedrijf Toloka, dat zich specialiseert in kunstmatige intelligentie (AI). Met het geld van Bezos' investeringsvehikel wil de onderneming sneller uitbreiden, meldt moederbedrijf Nebius.
8 uur geleden