Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

EMA maakt weg vrij voor boosterprik met coronavaccin Janssen

EMA maakt weg vrij voor boosterprik met coronavaccin Janssen

AMSTERDAM (ANP) - Een boosterprik met het coronavaccin dat door het Nederlandse Janssen is ontwikkeld, moet wat het Europees Geneesmiddelenbureau (EMA) betreft een optie zijn. De aanvullende prik "kan worden overwogen" voor mensen van 18 jaar en ouder, oordeelt EMA. Tussen de eerste en de tweede prik moet minimaal twee maanden zitten.

EMA kan nog niet beoordelen in hoeverre het risico op zeldzame bijwerkingen aanwezig is. Van het bewuste vaccin is bekend dat het in uitzonderlijke gevallen kan leiden tot trombose en een tekort aan bloedplaatjes, een ernstig ziektebeeld. Voor de boosterprik wordt dit "zorgvuldig gemonitord", meldt de medicijn- en vaccinwaakhond van de EU.

Ook voor mensen die eerder zijn gevaccineerd met de coronavaccins van Pfizer/BioNTech en Moderna is het volgens de Europese experts een optie om als derde prik het vaccin van Janssen te krijgen.

Werking

EMA doet aanbevelingen die zwaar wegen en in de regel worden overgenomen door de Europese Commissie, die de definitieve besluiten neemt over vaccins. In het comité van EMA dat de beoordelingen maakt, zijn de medicijnautoriteiten van alle EU-landen vertegenwoordigd.

Een boosterprik van Janssen geeft net als bij Pfizer het aantal antistoffen tegen het coronavirus een oppepper. Die booster is volgens deskundigen nodig, omdat na verloop van tijd de antistoffen afnemen. Het immuunsysteem beschikt overigens ook nog over andere mechanismen, zoals zogeheten T-cellen, die onthouden hoe een virus of een stukje daarvan eruitziet. Maar het op peil houden van antistoffen is onder meer volgens de Gezondheidsraad een belangrijke manier om voldoende beschermd te blijven tegen corona.

In Nederland wordt het Janssen-vaccin niet meer standaard ingezet, vanwege de iets lagere bescherming en de zeldzame bijwerkingen. Op aanvraag is het nog wel beschikbaar.

Meer uit Gezond

RvS: hulpverleners illegaliteit blijven strafbaar na aanpassing

DEN HAAG (ANP) - Ook na het wijzigingsvoorstel om hulpverlening aan mensen in de illegaliteit uit te zonderen van strafbaarstelling, blijven hulpverleners mogelijk strafbaar. Dat zegt de Raad van State in een advies over het voorstel van asielminister David van Weel (VVD).

2 dagen geleden
Minder bijwerkingen gemeld, toezichthouders maken zich zorgen

DEN BOSCH/UTRECHT (ANP) - De toezichthouders voor medicijnen krijgen de laatste jaren steeds minder meldingen van mogelijke bijwerkingen. Het College ter Beoordeling van Geneesmiddelen (CBG) en bijwerkingencentrum Lareb maken zich daar zorgen over. Als er minder meldingen komen, wordt het moeilijker om de veiligheid van middelen in de gaten te houden, zeggen ze.

2 dagen geleden
Ziekenhuizen willen dat kabinet met suikertaks komt tegen kwalen

UTRECHT (ANP) - Academische ziekenhuizen willen dat het volgende kabinet meer maatregelen neemt om te voorkomen dat mensen gezondheidsproblemen krijgen. Ze pleiten onder meer voor een "slimme suikertaks", waarbij de heffing op eten of drinken hoger wordt naarmate er meer suiker in zit. Dat moet mensen stimuleren om gezonder te leven.

5 dagen geleden
Rusland: EU-verbod op Russisch gas is 'volledig zelfdestructief'

MOSKOU (ANP/RTR) - De plannen van de Europese Unie om de invoer van vloeibaar aardgas (lng) uit Rusland te verbieden zijn "volledig zelfdestructief", gezien het gebrek aan gasreserves in Europa en het toenemende energieverbruik door kunstmatige intelligentie. Dat zei een woordvoerster van het Russische ministerie van Buitenlandse Zaken donderdag.

1 week geleden
Aantal abortussen blijft ongeveer gelijk na forse toenames

DEN HAAG (ANP) - Na twee jaar van aanzienlijke toenames is het aantal abortussen in Nederland vorig jaar op hetzelfde relatief hoge niveau gebleven. In totaal werden 39.438 zwangerschappen afgebroken, zo maken jaarlijkse cijfers van de Inspectie Gezondheidszorg en Jeugd (IGJ) duidelijk. Een opmerkelijke afname ten opzichte van een jaar eerder ziet de inspectie bij meisjes tot 15 jaar.

1 week geleden
Artsenorganisatie vreest 'mokerslag' door bezuinigingen op zorg

AMSTERDAM (ANP) - De maatregelen die veel politieke partijen willen nemen om de zorgkosten minder snel te laten stijgen, leiden onder artsen en patiënten tot grote zorgen. "De lijst met pijnlijke ingrepen is bijna oneindig en een mokerslag voor de toegankelijkheid van de zorg", schrijft de organisatie Dokters van de Wereld donderdag in een "noodkreet" aan politieke leiders.

1 week geleden
Studie: vleesconsumptie daalt licht naar laagste niveau in jaren

WAGENINGEN (ANP) - De hoeveelheid vlees die de gemiddelde Nederlander eet, is vorig jaar met ongeveer een halve kilo afgenomen en daarmee op het laagste niveau in twintig jaar gekomen. Onderzoekers van de universiteit van Wageningen hebben dat berekend op basis van statistieken over vleesverkoop en slachtingen. Ze houden de cijfers bij in opdracht van Wakker Dier. Die organisatie is blij dat de vleesconsumptie "langzaam maar gestaag" daalt.

2 weken geleden