EMA kritisch over snelle Britse goedkeuring coronavaccin
AMSTERDAM (ANP/RTR) - Het Europees Geneesmiddelenbureau (EMA) reageert kritisch op de snelle goedkeuring van een eerste coronavaccin door het Verenigd Koninkrijk. Het EMA, dat beoordeelt of vaccins veilig en werkzaam zijn, vindt dat de eigen procedure meer op zijn plaats is dan de noodprocedure die de Britse medicijnautoriteit MHRA heeft gevolgd. Het Europese agentschap zou bijvoorbeeld meer controles uitvoeren.
Het Verenigd Koninkrijk heeft als eerste westers land een coronavaccin goedgekeurd. De Britse medicijnautoriteit herkent zich niet in kritiek op de snelheid waarmee het middel van Pfizer en BioNTech is beoordeeld. Alle normen die ook in de Europese Unie gelden zijn gehanteerd, zegt de leiding. Het Britse vertrek uit de EU heeft volgens het MHRA geen rol gespeeld in de snelheid of zorgvuldigheid van de beoordeling.
Net als het EMA is het MHRA al tijdens de onderzoeksfase begonnen met de beoordeling van het vaccin. Bij zo'n zogeheten 'rolling review' beoordelen de toezichthouders de gang van zaken tijdens de eerste twee onderzoeksfases alvast, terwijl de cruciale derde fase nog gaande is. Tijdens die laatste fase worden grote groepen proefpersonen gevaccineerd en moet blijken of het vaccin effectief is.
Een medisch topadviseur van de Britse overheid, professor Munir Pirmohamed, legde op een persconferentie uit dat mensen twee injecties van het vaccin krijgen. Na de eerste inenting kunnen ze na twaalf dagen al enige immuniteit hebben. Zeven dagen na de tweede dosis zouden ze optimaal beschermd moeten zijn tegen het virus, zei de expert volgens de BBC.
Het EMA verwacht voor het einde van de maand een besluit over het vaccin van Pfizer en BioNTech. Het bureau is op 1 december begonnen aan de beoordeling van het verzoek om tot de Europese markt te worden toegelaten. Dezelfde dag begon het EMA aan de definitieve beoordeling van het vaccin van concurrent Moderna.
Meer uit Buitenland
WHELFORD (ANP) - Op helikopterbeelden bij de BBC is te zien hoe een explosievenrobot drie witte busjes onderzoekt bij de Britse vliegbasis RAF Fairford. Zondagochtend riep de politie een "groot incident" uit bij de basis, die door de Verenigde Staten wordt gebruikt. Het is tot nu toe niet duidelijk wat er precies aan de hand is.
32 minuten geledenTEHERAN (ANP/AFP) - De Iraanse Revolutionaire Garde zegt opnieuw een Amerikaanse onderwaterdrone te hebben onderschept in de Straat van Hormuz. Dat is de tweede keer deze maand.
40 minuten geledenWEDELA (ANP/AFP/RTR) - De politie in Zuid-Afrika is bezig met een klopjacht, na een dodelijke schietpartij in een café ten westen van Johannesburg. Gewapende mannen met geweren openden zaterdagavond het vuur op een groep. Hierbij kwamen zeventien mensen om het leven, vijftien mensen raakten gewond.
1 uur geledenWHELFORD (ANP) - De antiterrorisme-eenheid van de Britse politie leidt het onderzoek naar het incident bij vliegbasis RAF Fairford, meldt de BBC. Eerder op zondag werd er een "groot incident" uitgeroepen door de politie, zonder details wat dit precies inhoudt. Meerdere mannen zijn opgepakt en de explosievenopruimingsdienst onderzoekt auto's ter plaatse.
2 uur geledenBERTEM (ANP/BELGA) - In het Belgische Bertem is een kind van 1,5 jaar overleden, nadat ze een hele dag was achtergelaten in een auto. Een van de ouders zou het meisje naar de kinderopvang brengen, maar was dat vergeten.
2 uur geledenPORTADOWN (ANP/AFP) - Duizenden mensen hebben zich in de Noord-Ierse stad Portadown verzameld om een pro-Britse protestantse mars tegen te houden. Een rechter had besloten dat de omstreden mars van de Oranjeorde zondagochtend voor het eerst in 28 jaar door de katholieke wijk rond Garvaghy Road mocht trekken.
3 uur geledenMADRID (ANP/AFP) - Honderden mensen hebben zaterdag op zondag de nacht doorgebracht op een plein in het centrum van Madrid. Ze hebben tenten neergezet en eisen betere bescherming voor huurders, naar aanleiding van de veelbesproken uithuiszetting van een 87-jarige vrouw.
4 uur geleden