EMA: derde prik in Duitsland na Janssenvaccin niet nodig
AMSTERDAM (ANP) - Het Europees Geneesmiddelenbureau (EMA) ziet geen bewijzen voor de noodzaak om mensen met het Janssenvaccin een derde prik te geven. Wel mogen Europese lidstaten zelf besluiten of ze de extra prik tóch nodig achten, zoals Duitsland eerder al besloot.
In Duitsland moeten mensen met Janssen minstens twee keer gevaccineerd zijn om te gelden als volledig gevaccineerd. Om toegang te krijgen tot horeca of musea moeten mensen bovendien nog de boosterprik hebben ontvangen. Volgens de Europese regels is één prik met Janssen en een aanvullende boosterprik voldoende.
Het EMA benadrukt donderdag in een persconferentie dat de autoriteit Janssen heeft goedgekeurd als vaccin waarbij één dosis voldoende is voor volledige vaccinatie. Een tweede dosis geldt als de boosterprik. "Dit is gebaseerd op verschillende onderzoeken", vertelt Marco Cavaleri, hoofd vaccinatiestrategie van de Europese vaccinwaakhond. "We houden toekomstig onderzoek in de gaten om te zien of later meerdere prikken nodig zijn."
Europese regels
Het Nederlandse ministerie van Volksgezondheid heeft laten weten de algemene Europese regels aan te houden. Bovendien is het in Nederland nog niet mogelijk om een tweede boosterprik te halen, die mensen die eerder één enkele prik met Janssen kregen nodig hebben voor een bezoek aan Duitsland.
"Dat komt door de richtlijnen die een termijn van minimaal drie maanden na de eerste booster voorschrijven, voordat de tweede booster gegeven kan worden", aldus het ministerie. Door de recente boostercampagne in Nederland is deze termijn nog niet verstreken. Zorgminister Ernst Kuipers heeft de Gezondheidsraad wel om advies gevraagd over extra boostervaccinaties in de toekomst.
Meer uit Gezond
AMSTERDAM (ANP) - Afdelingen voor spoedeisende hulp (SEH's) hebben tijdens de afgelopen jaarwisseling het hoogste aantal vuurwerkslachtoffers in jaren geholpen. Volgens een inventarisatie van kenniscentrum VeiligheidNL kwamen op deze ziekenhuisafdelingen in totaal 474 patiënten binnen met verwondingen door vuurwerk. Dat was 29 procent meer dan bij de jaarwisseling daarvoor en het hoogste aantal sinds de jaarwisseling van 2016 op 2017.
2 dagen geledenUTRECHT (ANP) - Plastisch chirurgen hebben rond de jaarwisseling 93 vuurwerkslachtoffers behandeld. De Nederlandse Vereniging voor Plastische Chirurgie (NVPC) spreekt van een forse stijging. Vorig jaar ging het om 62 patiënten.
4 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Medicijntekorten zijn dit jaar aanzienlijk afgenomen. De tekorten zijn met ongeveer een derde gedaald vergeleken met 2024, signaleert adviesbureau in de zorg SiRM in een woensdag gepubliceerd rapport. Dat is opgesteld in opdracht van branchevereniging BG Pharma. Volgens de vereniging is er sprake van een keerpunt in de langdurige problemen met de beschikbaarheid van medicijnen.
1 week geledenDEN HAAG (ANP) - Voor veel mensen die geestelijke gezondheidszorg nodig hebben, is nog onduidelijk of hun zorgverzekeraar die zorg in het nieuwe jaar vergoedt. De Consumentenbond meldt op basis van eigen onderzoek dat zes op de tien ggz-behandelaren nog geen contracten met de verzekeraars rond hebben. "Dat is net zoveel als eind 2024, terwijl de noodzaak dit jaar veel groter is", zegt de organisatie.
1 week geledenUTRECHT (ANP) - Huisartsen zien een vermindering in het aantal patiënten met griepachtige klachten. Voor elke 100.000 inwoners gingen er afgelopen week 21 naar de huisarts met verschijnselen die op griep duiden. Dat blijkt uit gebundelde huisartsendata van gezondheidsinstituut Nivel.
2 weken geledenDEN HAAG (ANP) - Het afgelopen jaar is het aantal jongeren dat een hand of arm is verloren door exploderend vuurwerk meer dan verdubbeld. Dat komt volgens de Nederlandse Vereniging voor Handchirurgie (NVvH) vooral door "de illegale Cobra".
2 weken geledenUTRECHT (ANP) - Stressgerelateerde klachten en griepverschijnselen waren ook dit jaar de belangrijkste oorzaken van ziekteverzuim onder werknemers in Nederland. Dat melden de arbodiensten ArboNed en HumanCapitalCare. Ze zeggen dat het verzuim onverminderd hoog bleef en dat er meer focus moet komen op preventie, bijvoorbeeld door snelle ondersteuning bij mentale en fysieke klachten.
2 weken geleden