Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Elke gemeente een bibliotheek ondanks bezuinigingen op ministerie

Elke gemeente een bibliotheek ondanks bezuinigingen op ministerie

DEN HAAG (ANP) - Minister Eppo Bruins (Onderwijs, Cultuur en Wetenschap) gaat door met het plan van het vorige kabinet om elke gemeente te verplichten om een volwaardige bibliotheek te hebben. Daarvoor wordt zoals beloofd extra geld uitgetrokken, ondanks flinke bezuinigingen die het ministerie moet doorvoeren. De bewindsman heeft een wetsvoorstel uitgewerkt waarover bibliotheken, gemeenten en andere belanghebbenden hun mening mogen geven.

Bruins zet het plan van het vorige kabinet door om gemeenten jaarlijks 58,8 miljoen euro extra te geven voor bibliotheken zodra de nieuwe regels zijn ingegaan. Dit geld komt uit het gemeentefonds.

De wijziging van de Bibliotheekwet wordt naar verwachting wel een jaar later ingevoerd dan het vorige kabinet had beloofd: namelijk in 2026 in plaats van 2025. Dat betekent dat in dat jaar elf gemeenten moeten zorgen dat ze een volwaardige bibliotheek hebben. Dat is namelijk het aantal gemeenten dat in 2023 geen bibliotheek had volgens gegevens van de Koninklijke Bibliotheek of in elk geval geen vestiging die aan de wettelijke vereisten voldeed.

Zelfbedieningspunt

Vier van deze gemeenten (Albrandswaard, Noord-Beveland, Oostzaan, Veere) hebben wel een zelfbedieningspunt of halte van de bibliobus. Lopik heeft geen openbare bibliotheek, maar wel een commerciële. Alphen-Chaam, Blaricum, Roerdalen, Rozendaal en Uitgeest hebben afgesproken dat inwoners gebruik mogen maken van de bibliotheek van een buurgemeente. De gemeente Mook en Middelaar heeft geen volwaardige bibliotheek en ook niet een van de genoemde alternatieven.

Het vorige kabinet is aan de slag gegaan met de voorbereidingen van deze wet nadat een motie van GroenLinks-PvdA en het CDA steun kreeg van een Kamermeerderheid. Mohammed Mohandis (GL-PvdA) en Harmen Krul (CDA) juichen toe dat Bruins hiermee verdergaat. Zij vinden de bibliotheek een "onmisbare voorziening" en denken dat de wet ervoor zorgt dat deze "bereikbaar blijft en wordt".

Meer uit Politiek

Scheidend premier Schoof dankt Nederland voor 'leukste baan'

DEN HAAG (ANP) - Scheidend minister-president Dick Schoof vond het premierschap "niet de makkelijkste baan" die hij ooit had, maar "wel de leukste". Dat zegt hij in een videoboodschap die hij daags voor zijn vertrek op X heeft geplaatst. Hij bedankt daarin de Nederlandse bevolking "voor alle steun, aardige woorden en opbouwende kritiek" in de afgelopen anderhalf jaar.

13 uur geleden
Schoof: dat waren twee weken absolute topsport

DEN HAAG (ANP) - Premier Dick Schoof heeft zondag op X gememoreerd dat de Winterspelen erop zitten voor Nederland. "Wat was het een ongelooflijk mooi feest en wat hebben we genoten van twee weken absolute topsport. Met tien gouden, zeven zilveren en drie bronzen medailles waren dit de meest succesvolle Winterspelen ooit."

15 uur geleden
Aankomend premier Jetten klaar met klus als formateur

DEN HAAG (ANP) - Het werk van Rob Jetten als formateur zit erop. De politiek leider van D66 heeft zaterdag zijn eindverslag overhandigd aan Tweede Kamervoorzitter Thom van Campen. Maandag wordt hij beëdigd als minister-president.

1 dag geleden
Nieuwe staatssecretaris: hervorming box 3 komt bovenop de stapel

DEN HAAG (ANP) - Het nieuwe stelsel om belasting te heffen op het rendement op vermogen ligt "bovenop de stapel" als D66'er Eelco Eerenberg maandag begint als staatssecretaris van Financiën. De vervanger van Nathalie van Berkel - die zich deze week terugtrok na ophef over onjuistheden in haar cv - sprak dit vermoeden uit na zijn kennismaking met aanstaand premier Rob Jetten.

2 dagen geleden
Jetten benieuwd naar input Kamer na doorrekening kabinetsplannen

DEN HAAG (ANP) - Aankomend premier Rob Jetten (D66) hoort graag "input" van partijen in de Tweede Kamer nu de planbureaus de kabinetsplannen hebben doorgerekend. "Dan kunnen we richting de zomer, als we de definitieve begroting van volgend jaar maken, daar goed naar kijken."

2 dagen geleden
Coalitie investeert toch niet in ontwikkelingssamenwerking

DEN HAAG (ANP) - De coalitie van D66, VVD en CDA investeert onderaan de streep toch niet in ontwikkelingssamenwerking. Hoewel er jaarlijks 257 miljoen euro voor wordt uitgetrokken, gaat ongeveer hetzelfde bedrag de komende jaren vanuit dat potje naar asielopvang. Het Centraal Planbureau en het Planbureau voor de Leefomgeving noemen het een "ombuiging" in de doorrekening.

2 dagen geleden
Van der Plas stopt als partijleider BBB, Vermeer volgt haar op

DEN HAAG (ANP) - Caroline van der Plas stopt als partijleider en fractievoorzitter van de BBB. Dat meldt de partij. Tweede Kamerlid Henk Vermeer volgt haar op. Van der Plas blijft wel actief als Kamerlid.

2 dagen geleden