Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Elk jaar 35.000 Europese doden door ongevoeligheid voor medicatie

Elk jaar 35.000 Europese doden door ongevoeligheid voor medicatie

STOCKHOLM (ANP) - Jaarlijks overlijden meer dan 35.000 mensen in Europa aan een infectie met een ziekteverwekker die niet meer reageert op medicatie, zo schat de Europese gezondheidsdienst ECDC in. Volgens de dienst stijgt het aantal doden als gevolg van ziekteverwekkers zoals bacteriën die resistent zijn voor medicatie.

Wie een infectie met bijvoorbeeld een bacterie oploopt, kan worden behandeld met antibiotica. Als een bacterie ongevoelig (resistent) wordt voor antibiotica, dan kunnen de antibiotica de bacterie niet meer doden of afremmen. Dat maakt de infectie dus moeilijker te verhelpen. Resistentie kan ontstaan als antibiotica te veel of verkeerd worden gebruikt. De bacterie gaat zichzelf er dan tegen beschermen.

ECDC maakte de schatting van het aantal sterfgevallen als gevolg van infecties met onder meer resistente bacteriën en schimmels op basis van gegevens over de periode tussen 2016 en 2020. Hoewel het totale gebruik van medicatie tegen dit soort ziekteverwekkers met bijna een kwart daalde tussen 2012 en 2021, nam de toediening van bepaalde typen antibiotica (medicatie tegen bacteriën) juist toe. ECDC pleit voor zuiniger gebruik van onder andere antibiotica, om zo te voorkomen dat nog meer van die geneesmiddelen onbruikbaar worden.

Resistentie van ziekteverwekkers tegen bepaalde medicatie komt volgens ECDC meer voor in het zuiden van Europa dan in het noorden. In Nederland mogen alleen huisartsen een middel als antibiotica voorschrijven, in tegenstelling tot in sommige andere Europese landen. Daar zijn antibiotica zonder recept te koop. Het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM) meldde deze zomer dat de ongevoeligheid van bacteriën voor antibiotica in Nederland vorig jaar niet was toegenomen.

Meer uit Buitenland

Slachtoffers bij aanval Israël op onder meer ziekenhuis in Tyrus

BEIROET/TYRUS (ANP/AFP) - Bij de Israëlische aanvallen op de Libanese stad Tyrus zijn maandag vier doden en 127 gewonden gevallen. Dit meldt het ministerie van Gezondheid in Libanon. Een getroffen plek was volgens de Libanese autoriteiten het Jabal Amel-ziekenhuis in de stad. Daarbij raakten vier artsen, 27 verplegers en acht andere personeelsleden gewond.

7 uur geleden
WHO meldt forse daling vermoedelijke ebolagevallen

GENÈVE (ANP/AFP) - De Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) heeft dinsdag het aantal vermoedelijke ebolagevallen sterk teruggebracht naar 116. Eerder meldde de organisatie meer dan negenhonderd vermoedelijke gevallen. Er zijn 330 bevestigde besmettingen en bijna vijftig doden door het virus.

7 uur geleden
Dodental door Russische aanvallen in Oekraïne loopt op

KYIV (ANP/RTR/AFP) - Het dodental door zware Russische aanvallen op Oekraïne is opgelopen tot zeker 22. Meer dan honderd mensen raakten gewond, melden de Oekraïense autoriteiten.

8 uur geleden
Israël en Hezbollah blijven aanvallen ondanks Trumps bestand

BEIROET (ANP/DPA/AFP) - Israël en de Libanese beweging Hezbollah zijn doorgegaan met aanvallen op elkaar, ondanks een mededeling van president Donald Trump dat ze de wapens tijdelijk en onder voorwaarden neerleggen.

9 uur geleden
Turkije rekent op komst Trump naar NAVO-top in Ankara

ANKARA (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse president Donald Trump is van plan naar de NAVO-top in Ankara te komen, zegt gastland Turkije. Dat zou hij meermaals hebben aangegeven.

9 uur geleden
Russische geheime dienst ontdekt spyware op telefoons topfiguren

MOSKOU (ANP/BLOOMBERG) - De Russische geheime dienst FSB zegt een grootschalige operatie van buitenlandse inlichtingendiensten te hebben ontdekt, waarbij spyware was geïnstalleerd op de telefoons van hoge functionarissen. Hierdoor kon volgens de FSB in het geheim informatie worden verzameld.

10 uur geleden
Doden bij protest in Kenia tegen quarantainefaciliteit VS

NANYUKI (ANP/RTR) - Bij een betoging tegen de oprichting van een Amerikaanse quarantainefaciliteit in de Keniaanse plaats Nanyuki zijn volgens waarnemers twee betogers door politiekogels gedood. Honderden mensen demonstreren bij de luchtmachtbasis bij de stad tegen het plan daar een Amerikaans opvangcentrum te zetten voor Amerikanen die in contact kunnen zijn geweest met het ebolavirus en daarom nog niet naar de VS mogen reizen.

11 uur geleden