'Elk apparaat dat uitstootmeting auto beïnvloedt is verboden'
LUXEMBURG (ANP) - Elk apparaat dat tijdens de testprocedure voor de goedkeuring van het emissieniveau van een voertuig wordt ingezet om de meting te beïnvloeden is een manipulatie-instrument en door EU-wetgeving verboden. Dat stelt de advocaat-generaal van het Europees Hof van Justitie in een zaak over een "bedrijf X dat in Frankrijk auto's produceert". Volgens ingewijden gaat het over Volkswagen.
'Het bedrijf X' maakte in zijn laboratoria voor de emissiemetingen van zijn auto's gebruik van een klep voor uitlaatgascirculatie die de uitstoot van stikstofoxiden (NOx) verlaagde. Het doel was volgens X om verstoppingen in de motor tegen te gaan en slijtage van de motor te vertragen. De EU-wet zou ruimte voor interpretatie over emissiecontrolesystemen openlaten.
Dat bestrijdt de hoge adviseur van het EU-hof nu. Niet alleen softwaresystemen maar ook mechanische middelen zoals de klep zijn verboden bij de metingen van de uitstoot van auto's, stelt ze. De rechters in Luxemburg volgen adviezen van de advocaat-generaal in veel gevallen. Een Franse rechtbank, waar de zaak 'X' wordt behandeld, had het hof om duiding gevraagd.
Autoconcern Volkswagen kwam in 2015 in opspraak toen bleek dat de stikstofuitstoot van zijn dieselauto's vanwege 'sjoemelsoftware’ veel hoger was dan voorgespiegeld. Tijdens de testen in laboratoria gaven de metingen daardoor lagere waarden aan dan op de weg.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - Veel werknemers van DHL Express, dat vooral spoedzendingen van documenten en pakketten bezorgt, hebben maandag gestaakt. Met slechts een kleine bezetting zijn er nog wel pakketten gereden, meldt FNV.
20 minuten geledenPARIJS (ANP/RTR) - Lidstaten van het Internationaal Energieagentschap (IEA) kunnen meer olie vrijgeven uit de noodreserves als dat nodig is. Dat zei directeur Fatih Birol maandag. Hij wees daarbij op de achtergebleven noodvoorraad olie.
21 minuten geledenLONDEN (ANP/RTR) - Het Verenigd Koninkrijk stelt miljoenen beschikbaar voor de meest kwetsbare Britse huishoudens. Met de financiële steun worden de huishoudens geholpen de stijgende kosten van stookolie te kunnen dragen. Dat maakte de Britse premier Keir Starmer maandag bekend.
1 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn maandag met winsten geopend. De aandacht van beleggers op Wall Street blijft vooral uitgaan naar de oorlog in het Midden-Oosten en de gevolgen voor de olieprijzen. Daarnaast komt de Amerikaanse centrale bank deze week met een nieuw rentebesluit. De Federal Reserve zal de rente naar verwachting opnieuw onveranderd laten vanwege de onzekerheid door de oorlog.
1 uur geledenLONDEN (ANP/BLOOMBERG) - De wereldwijde vraag naar vloeibaar gemaakt aardgas (lng) zal de komende jaren sterk blijven toenemen. Dat verwacht Shell. Het bedrijf denkt dat die vraag in 2050 met minstens 45 procent zal groeien vergeleken met vorig jaar.
1 uur geledenPARIJS (ANP) - De Amerikaanse minister van Financiën Scott Bessent heeft een dreigement van president Donald Trump aan China maandag afgezwakt. Trump gaf zondag in de Financial Times aan dat hij een top met zijn Chinese ambtgenoot Xi Jinping eind deze maand overweegt uit te stellen als China niet helpt met het heropenen van de Straat van Hormuz.
2 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Nederlandse zeevarenden die vastzitten in de Perzische Golf krijgen een oorlogstoeslag. Dat melden de vakbond Nautilus en de Koninklijke Vereniging van Nederlandse Reders (KVNR) na overleg. De Perzische Golf is aangemerkt als oorlogsgebied en bemanningsleden krijgen daarom een dubbele gage. De gevarentoeslag geldt ook voor zeevarenden die varen door de Straat van Hormuz en de Golf van Oman.
2 uur geleden