'Elk apparaat dat uitstootmeting auto beïnvloedt is verboden'
LUXEMBURG (ANP) - Elk apparaat dat tijdens de testprocedure voor de goedkeuring van het emissieniveau van een voertuig wordt ingezet om de meting te beïnvloeden is een manipulatie-instrument en door EU-wetgeving verboden. Dat stelt de advocaat-generaal van het Europees Hof van Justitie in een zaak over een "bedrijf X dat in Frankrijk auto's produceert". Volgens ingewijden gaat het over Volkswagen.
'Het bedrijf X' maakte in zijn laboratoria voor de emissiemetingen van zijn auto's gebruik van een klep voor uitlaatgascirculatie die de uitstoot van stikstofoxiden (NOx) verlaagde. Het doel was volgens X om verstoppingen in de motor tegen te gaan en slijtage van de motor te vertragen. De EU-wet zou ruimte voor interpretatie over emissiecontrolesystemen openlaten.
Dat bestrijdt de hoge adviseur van het EU-hof nu. Niet alleen softwaresystemen maar ook mechanische middelen zoals de klep zijn verboden bij de metingen van de uitstoot van auto's, stelt ze. De rechters in Luxemburg volgen adviezen van de advocaat-generaal in veel gevallen. Een Franse rechtbank, waar de zaak 'X' wordt behandeld, had het hof om duiding gevraagd.
Autoconcern Volkswagen kwam in 2015 in opspraak toen bleek dat de stikstofuitstoot van zijn dieselauto's vanwege 'sjoemelsoftware’ veel hoger was dan voorgespiegeld. Tijdens de testen in laboratoria gaven de metingen daardoor lagere waarden aan dan op de weg.
Meer uit Financieel
DEN HAAG (ANP) - Bij verzekeraars lopen de schademeldingen op na het noodweer van afgelopen weekend, dat voor overlast zorgde in het hele land. Zaterdagavond was overal in Nederland code oranje van kracht vanwege zware onweersbuien, met op sommige plaatsen grote hagelstenen en harde wind.
13 minuten geledenBOEDAPEST (ANP/RTR) - Het Hongaarse begrotingstekort kan oplopen tot meer dan 7 procent van de omvang van de totale economie, ook nu de EU Hongarije van miljarden voorziet. Dat zegt premier Péter Magyar. Zonder die tegoeden zou dat meer dan 8 procent geweest zijn, aldus de Hongaarse leider.
59 minuten geledenLONDEN (ANP/BLOOMBERG) - Tabaksfabrikant British American Tobacco (BAT) schrapt wereldwijd duizenden banen om kosten te besparen. Het bedrijf achter merken als Lucky Strike en Dunhill verwacht dat tegen het einde van dit jaar zo'n 5500 arbeidsplaatsen zullen verdwijnen.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is maandag met een kleine winst geopend. De aandacht van beleggers ging onder meer uit naar de ontwikkelingen rond de Iranoorlog en de positieve resultaten van techinvesteerder Prosus.
2 uur geledenSEOUL (ANP/RTR/AFP/BLOOMBERG) - Zuid-Korea heeft maandag megaprojecten aangekondigd voor chips en kunstmatige intelligentie (AI). President Lee Jae-myung heeft toegezegd om de positie van de Zuid-Koreaanse chipindustrie te verankeren met investeringen goed voor honderden miljarden dollars, verspreid over de komende jaren.
2 uur geledenBREDA (ANP) - De Brabantse ontwikkelaar van nieuwe voedselingrediënten The Protein Brewery heeft 18 miljoen euro aan nieuwe investeringen opgehaald. Daarmee komt het totaal opgehaalde kapitaal volgens het bedrijf nu boven de 70 miljoen euro.
2 uur geledenLEIDSCHENDAM (ANP) - Als er statiegeld op plastic zuivelflessen komt, zouden die verpakkingen niet via supermarkten moeten worden ingezameld, vindt het Centraal Bureau Levensmiddelenhandel (CBL). Afgelopen vrijdag werd bekend dat minister Stientje van Veldhoven (Klimaat en Groene Groei, D66) aan een voorstel werkt om het statiegeldsysteem uit te breiden naar plastic zuivel- en sapflessen. Maar de supermarktbrancheorganisatie maakt zich "grote zorgen" over het innemen van zuivelverpakkingen.
3 uur geleden