Elizabeth: onze straten zijn gevuld met liefde en zorg
LONDEN (ANP) - De Britse koningin Elizabeth heeft haar volk vrijdag voor de tweede keer in iets meer dan een maand tijd toegesproken. Aanleiding was dit keer niet de uitbraak van het coronavirus maar het einde van de Tweede Wereldoorlog, precies 75 jaar geleden. Elizabeths toespraak kwam op hetzelfde tijdstip dat haar vader, koning George VI, destijds het einde van de oorlog aankondigde.
De koningin sprak vanuit Windsor Castle, met op haar bureau een foto van haar vader, wel over de coronacrisis. De 94-jarige vorstin zei dat degenen die tijdens de oorlog dienden waarschijnlijk bewonderend zouden kijken naar de manier waarop hun nakomelingen omgaan met de crisis en de bijbehorende lockdown.
"Het lijkt vandaag misschien moeilijk dat we dit speciale jubileum niet kunnen vieren zoals we eigenlijk zouden willen", zei Elizabeth, terwijl ze memoreerde aan alle festiviteiten die niet door konden gaan. "In plaats daarvan herdenken we in ons eigen huis en vanuit onze deuropeningen. Maar onze straten zijn niet leeg. Ze zijn gevuld met de liefde en zorg die we voor elkaar hebben."
Festiviteiten
In de toespraak zei Elizabeth ook dat ze de festiviteiten na de speech van haar vader nog goed kan herinneren. "Ik zie de jubelende taferelen nog zo voor me toen ik met mijn zus, ouders en Winston Churchill op het balkon van Buckingham Palace stond.
Afgezien van de jaarlijkse kersttoespraak kwam het pas vijf keer eerder voor dat de koningin, die al 68 jaar regeert, het volk in een speciale videoboodschap toesprak. In haar tv-toespraak vorige maand bedankte Elizabeth zorgverleners en de mensen die "thuis blijven om de kwetsbaren te beschermen".
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten denken dat er deze week gesprekken gaan plaatsvinden met Iran om een eind te maken aan de oorlog. Dat heeft de speciale gezant Steve Witkoff gezegd op een bijeenkomst in Miami. "We zijn er zeker hoopvol over."
2 uur geledenSANAA (ANP/RTR/AFP) - De Houthi's zeggen klaar te zijn zich te mengen in de oorlog in het Midden-Oosten als bondgenoten van de VS en Israël zich mengen in de strijd tegen Iran. Dat meldt de door Iran gesteunde groepering op de Jemenitische staatstelevisie.
2 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP/RTR) - Teheran zweert Israëlische aanvallen op Iran van eerder op vrijdag te vergelden. Die aanvallen tegen onder meer energievoorzieningen en de Iraanse staalindustrie, zo schrijft buitenlandminister Abbas Araghchi op X, zijn in strijd met Amerikaanse beloften aan Iran.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Techmagnaat en X-eigenaar Elon Musk heeft recentelijk deelgenomen aan een telefoongesprek tussen de Amerikaanse president Donald Trump en de Indiase premier Narendra Modi. Dat meldt The New York Times.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden gaat niet stemmen over een voorstel van de Senaat om de gedeeltelijke shutdown in het land te beëindigen. In plaats daarvan komt het met een eigen plan voor de financiering van het ministerie van Binnenlandse Veiligheid (DHS).
4 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De buitenlandchef van de Europese Unie, Kaja Kallas, heeft de Hongaarse minister Péter Szijjártó gebeld over de berichten dat hij informatie uit EU-vergaderingen zou hebben gelekt aan Rusland. Kallas heeft hem volgens een EU-functionaris gewezen op zijn geheimhoudingsplicht en op het belang van openhartige discussies tussen ministers, zonder dat er anderen meeluisteren.
4 uur geledenVAUX-DE-CERNAY (ANP/RTR) - De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Marco Rubio veroordeelt het Iraanse plan om tolheffing in te stellen voor de schepen die door de Straat van Hormuz willen varen. Hij zei na afloop van overleg met G7-ministers dat de landen die het meest getroffen worden door de heffing zullen moeten helpen om daar iets tegen te doen.
5 uur geleden