
Elizabeth nu op één na langstzittende vorst ooit
LONDEN (ANP) - De Britse koningin Elizabeth is weer een stapje dichter bij het 'wereldrecord' van langstzittende monarch ooit. Zondag is ze precies 70 jaar en 126 dagen vorstin en daarmee komt ze op gelijke hoogte met de in 2016 overleden koning Bhumibol van Thailand.
Elizabeth heeft nu nog maar één naam voor zich. 'Zonnekoning' Lodewijk XIV van Frankrijk regeerde van 1643 tot 1715 en zat daarmee 72 jaar en 110 dagen op de troon. De Britse koningin kan dat record op 25 mei 2024, over 713 dagen, evenaren.
De 96-jarige Elizabeth vierde vorig weekend uitgebreid haar platina regeringsjubileum met vier dagen van parades, straatfeesten en andere evenementen door heel Groot-Brittannië en het Gemenebest.
Na afloop bedankte ze iedereen voor alle "mooie berichten en voor jullie aandeel in deze leuke feesten", zo schreef de Queen in een bericht. Volgens haar bestond er voor haar zeldzame mijlpaal geen "handleiding". "Maar ik voel me nederig en ben diep geraakt dat zoveel mensen de straat op zijn gegaan om mijn platina jubileum te vieren."
Vanwege haar broze gezondheid was Elizabeth niet bij alle festiviteiten die voor de familie werden georganiseerd aanwezig. De koningin is niet meer zo mobiel en moest rusten nadat ze onder meer op de eerste dag haar opwachting maakte tijdens Trooping The Colour.
Meer uit Buitenland
TEHERAN (ANP/DPA/RTR) - Inspecteurs van de VN-atoomwaakhond (IAEA) zijn terug in Iran na een afwezigheid van ruim zeven weken. Het is momenteel niet duidelijk wanneer zij hun werkzaamheden hervatten.
13 minuten geledenKYIV (ANP) - Door een Russische luchtaanval zitten volgens de Oekraïense president Volodymyr Zelensky ruim 100.000 mensen in Oekraïne zonder stroom. De aanval laat volgens hem zien dat Rusland de aanvallen doorzet, ondanks internationale druk om de strijd te beëindigen.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De onenigheid over strenger optreden tegen Israël om de voortslepende Gaza-oorlog zal het Belgische kabinet woensdag nog niet opbreken, verwachten hoofdrolspelers. De afgelopen dagen liep de spanning op en leek België af te stevenen op het vertrek van zijn buitenlandminister en mogelijk een kabinetscrisis, zoals ook in Nederland vorige week gebeurde.
2 uur geledenPOREPUNKAH (ANP) - De Australische politie heeft sinds de schietpartij waarbij twee agenten stierven en een derde gewond raakte, geen informatie over waar de verdachte is. De zoektocht naar de man, Dezi Bird Freeman, gaat door.
3 uur geledenSTARBASE (ANP/AFP/RTR) - Het ruimtevaartuig Starship van Elon Musks bedrijf SpaceX is volgens plan in de Indische Oceaan geland. Het was de tiende testvlucht met de Starship. "Splashdown bevestigd! Gefeliciteerd aan het hele SpaceX-team met een spannende tiende vluchttest van Starship!", schreef het ruimtevaartbedrijf na de missie van ongeveer een uur op X.
6 uur geledenSTARBASE (ANP/AFP/RTR) - Het ruimtevaartuig Starship is in de nacht van dinsdag op woensdag met veel lawaai de lucht in geschoten voor een nieuwe testvlucht. De roestvrijstalen kolos steeg om 01.30 uur Nederlandse tijd op vanaf de basis van ruimtevaartbedrijf SpaceX in het zuiden van de Amerikaanse staat Texas. De lancering werd begroet met luid gejuich van SpaceX-medewerkers, zo was te zien op een webcast.
6 uur geledenBRASILIA (ANP/AFP) - Een Braziliaanse rechter heeft bepaald dat voormalig president Jair Bolsonaro, die onder huisarrest staat in afwachting van de uitspraak in zijn proces wegens poging tot staatsgreep, vierentwintig uur per dag dient te worden bewaakt. Volgens de rechter is dit nodig vanwege "vluchtgevaar".
6 uur geleden