Elf filmmakers weg bij IDFA om statement over pro-Palestijnse leus
AMSTERDAM (ANP) - Het International Documentary Film Festival Amsterdam (IDFA) zegt dat in totaal elf filmmakers zich hebben teruggetrokken naar aanleiding van het vermeend monddood maken van activisten die tijdens de openingsavond pro-Palestijnse uitingen deden.
Onder anderen de Palestijnse Basma al-Sharif, die een juryrol vertolkte en vier van haar korte films zou presenteren, heeft zich teruggetrokken, meldde NRC maandag al. Ook de Filipijnse filmmaker Miko Revereza (van de film Nowhere Near), de Iraanse Maryam Tafakory (Mast-del) en de Britse Charlie Shackleton (Lateral) doen niet langer mee.
Op de eerste avond kwamen activisten van Workers for Palestine het podium op en toonden een spandoek met de leus "From the river to the sea, Palestine will be free". Zij kregen applaus, onder meer van artistiek directeur Orwa Nyrabia van IDFA. Israëlische producenten en filmmakers reageerden daar vervolgens weer op in een open brief en veroordeelden zijn reactie. In hun ogen staat de leus symbool voor de vernietiging van de Israëlische staat. IDFA kwam met excuses, maar die konden worden geïnterpreteerd alsof het festival juist de kant van Israël had gekozen en pro-Palestijnse activisten monddood wilde maken.
"IDFA is een festival dat een podium wil bieden aan makers om hun documentaires te vertonen en het werk voor zich te laten spreken. Het raakt ons als festival als makers zich hier niet prettig bij voelen en hun films terugtrekken", laat een woordvoerster van het festival aan het ANP weten. "We zijn er juist om makers alle vrijheid te geven."
Meer uit Binnenland
DEN BOSCH (ANP) - In de rechtbank in Den Bosch is de strafzaak over het dodelijke ongeluk met een Stint in het Brabantse Oss begonnen. "De vraag wat er werkelijk is gebeurd heeft de afgelopen jaren onze levens beheerst", zeiden Stint-ondernemers Edwin Renzen en Peter Noorlander bij aanvang van de zitting. "Het is voor ons, net als voor iedereen in deze zaak, een vreselijk drama. Ook wij zijn ouder en beseffen als geen ander wat dit ongeluk teweeg heeft gebracht."
28 minuten geledenTER APEL (ANP) - In het aanmeldcentrum in Ter Apel verblijven voor het eerst in bijna een maand meer dan 2100 asielzoekers. Daarmee wordt voor de vierde dag op rij de limiet van 2000 mensen overschreden.
42 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Het aantal aardgasvrije woningen neemt toe. Blokverwarming en cv-ketels worden steeds vaker vervangen door stadsverwarming en warmtepompen, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). In 2024 was 11,2 procent van de woningen aardgasvrij. Twee jaar eerder was dat nog 8,7 procent.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De menswaardigheid in de opvang voor Oekraïense vluchtelingen is in gevaar, waarschuwen de Ombudsman en de Kinderombudsman. Ze slaan alarm over de leefomstandigheden van Oekraïners in Nederland in brieven aan alle gemeenten en woonminister Mona Keijzer. De ombudsmannen roepen hen "met klem" op de situatie voor Oekraïners te verbeteren.
4 uur geledenDEN BOSCH (ANP) - Nabestaanden en slachtoffers van het dodelijke ongeluk met een Stint in het Brabantse Oss hopen dat de strafzaak hen duidelijkheid en gerechtigheid biedt. "Ze hopen dat er iemand ter verantwoording wordt geroepen", zegt een woordvoerder van Namens de Familie, de organisatie die de drie gezinnen en de bestuurster van de elektrische bolderkar bijstaat. "Ze willen weten hoe het heeft kunnen gebeuren." Dinsdag begint het strafproces in de rechtbank in Den Bosch.
4 uur geledenHILVERSUM (ANP) - Bohemian Rhapsody van Queen heeft ook dit jaar de meeste stemmen gekregen voor de NPO Radio 2 Top 2000. De klassieker, die dit jaar precies vijftig jaar bestaat, staat voor de 22e keer bovenaan, is maandag bekendgemaakt in het Top 2000 Café in Beeld & Geluid in Hilversum. Piano Man van Billy Joel is in de 27e editie van de populaire eindejaarslijst de nummer 2 en plek 3 wordt bezet door Hotel California van Eagles.
16 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Filmregisseur Frans Weisz is op 87-jarige leeftijd overleden. Dat bevestigt producent Matthijs van Heijningen, die zijn laatste film produceerde en goed bevriend met hem was, aan het ANP na berichtgeving hierover van NRC. Weisz leed aan de ziekte van Alzheimer.
20 uur geleden