
'Elektronische neus' kan kans op slokdarmkanker vooraf ruiken
NIJMEGEN (ANP) - Huisartsen kunnen in de toekomst mogelijk met een draagbare 'elektronische neus' een eventuele voorloper van slokdarmkanker opsporen, zeggen onderzoekers van het Radboudumc in Nijmegen na onderzoek bij ruim vierhonderd patiënten. "De dokter kan dan op eenvoudige en niet al te ingrijpende wijze die voorloper, de Barrett slokdarm, waarnemen in de adem van de patiënt."
Meestal wordt slokdarmkanker pas in een vergevorderd stadium vastgesteld, waardoor behandeling moeilijk is. De diagnose van de ziekte en genoemde voorloper wordt nu nog gesteld met een endoscoop met camera die de slokdarm ingaat: een dure en vervelende methode.
Een zogenoemde e-Nose, die ook al bij sommige andere ziekten wordt gebruikt, kan de eerste vaststelling of verdenking ook hier vergemakkelijken. "De sensitiviteit om Barrett slokdarm op te pikken was hoog, namelijk 91 procent. Dat betekent dat de test 91 van de 100 mensen met Barrett slokdarm opspoort op basis van het uitademprofiel", aldus Yonne Peters, Maag-Darm-Leveronderzoeker bij het Radboudumc.
Volgens de site van de Maag Lever Darm Stichting ontwikkelt minder dan vijf procent van de mensen met een Barrett slokdarm ook uiteindelijk slokdarmkanker.
Meer uit Gezond
DEN HAAG (ANP) - De farmaceutische industrie in Nederland heeft bezorgd gereageerd op de Amerikaanse importheffingen op geneesmiddelen. Daarmee wordt voor het eerst in dertig jaar getornd aan de internationale afspraak om, in het belang van patiënten, op geneesmiddelen geen invoertarieven te heffen.
1 dag geledenBRUSSEL (ANP) - Recorduitbraken van het westnijlvirus en het chikungunya-virus in Europa lijken het "nieuwe normaal" te worden, waarschuwt de Europese gezondheidsdienst ECDC woensdag. De langere, warmere zomers en mildere winters die worden veroorzaakt door klimaatverandering zijn gunstige omstandigheden voor de muggen die de virussen bij zich dragen.
3 dagen geledenBILTHOVEN (ANP) - Het aantal nieuwe gevallen van mazelen blijft laag. In bijna een maand tijd zijn elf besmettingen vastgesteld, meldt het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM).
1 week geledenDEN HAAG (ANP) - Bij de digitale inbraak in een laboratorium zijn ook de medische gegevens van gedetineerden gestolen. Vooralsnog gaat het om 253 mensen, meldt de Dienst Justitiële Inrichtingen van het ministerie van Justitie en Veiligheid.
1 week geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - De toestemming voor Pfizer om zijn coronavaccin aan kinderen onder de vijf jaar te geven in de Verenigde Staten wordt mogelijk ingetrokken door de Amerikaanse geneesmiddelenautoriteit FDA. Het middel wordt toegediend aan kinderen van zes maanden tot en met vier jaar.
1 week geledenRIJSWIJK (ANP) - Bij de digitale diefstal van data uit een laboratorium in Rijswijk zijn voor zover bekend grotendeels gegevens uit 2022-2025 buitgemaakt. "De exacte periode wordt momenteel onderzocht", laat een woordvoerder van het in de Zuid-Hollandse stad gevestigde Clinical Diagnostics weten.
1 week geledenUTRECHT (ANP) - De digitale inbraak bij een onderzoekslaboratorium in Rijswijk treft niet alleen vrouwen die hebben meegedaan aan het bevolkingsonderzoek naar baarmoederhalskanker. "Helaas gaat dit datalek verder", meldt de organisatie Z-CERT, die de zorgsector helpt met digitale beveiliging.
1 week geleden