Elektriciteitsproductie bereikte vorig jaar een record
DEN HAAG (ANP) - Nederland produceerde vorig jaar een recordhoeveelheid elektriciteit. Kolencentrales draaiden minder goed, maar dat werd gecompenseerd met elektriciteit uit hernieuwbare energie en in mindere mate gas. Voor het eerst sinds 1981 exporteerde ons land ook meer elektriciteit dan het importeerde. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS).
De elektriciteitsproductie steeg vorig jaar met 1,3 miljard kilowattuur (kWh) naar 119 miljard kWh. Dat is genoeg om 43 miljoen huishoudens een jaar lang van stroom te voorzien, al zou er dan niets overblijven voor bedrijven en vooral de industrie.
Met name de productie van elektriciteit uit hernieuwbare bronnen nam toe, met 40 procent. "De capaciteit voor de winning van elektriciteit uit wind en zon is toegenomen", lichten de statistici toe. "Onder andere door het in productie nemen van een groot windpark op zee en een verdere toename van het aantal zonnepanelen in Nederland." Daarmee werd een daling bij de kolencentrales goeddeels gecompenseerd. Die hadden te maken met technische problemen en hogere kolen- en CO2-prijzen. Gascentrales hadden juist te maken met gunstige marktomstandigheden en produceerden daardoor ook iets meer. De totale elektriciteitsproductie pakte mede daardoor per saldo hoger uit.
Nederland importeert normaal gesproken meer elektriciteit dan het exporteert, maar in 2020 was voor het eerst in bijna veertig jaar het omgekeerde aan de hand. De export van Nederlandse stroom bereikte het hoogste niveau sinds 1976. Zowel in Duitsland als België kwam meer Nederlandse stroom uit het stopcontact, terwijl die landen minder elektriciteit hier naartoe stuurden.
Meer uit Binnenland
ASSEN (ANP) - De verdachten van de Drentse kunstroof zouden het plan hebben gehad de kostbare buit aan de Nederlandse staat te verkopen. Dat zou een van de verdachten, de 21-jarige Jan B., hebben gezegd tegen undercoveragenten die politie en justitie in het onderzoek hebben ingezet.
10 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Ondernemer en privacyonderzoeker Danny Mekić moet inzage krijgen in de persoonlijke gegevens die het platform X van hem bewaart. Het gerechtshof in Amsterdam heeft dat dinsdag bepaald. Eerder had de rechtbank dat ook geoordeeld, maar X was daartegen in beroep gegaan.
10 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Forum voor Democratie-Kamerlid Pepijn van Houwelingen moet een boete van 450 euro betalen. Het gerechtshof Den Haag legde hem deze straf op voor het beledigen van twee ministers via X. Het Kamerlid had in september 2023 een bewerkte afbeelding op X gezet. Daarop stonden de toenmalige ministers Ernst Kuipers (Volksgezondheid) en Karien van Gennip (Sociale Zaken) met een nazivlag. De ministers deden aangifte van dit bericht.
48 minuten geledenASSEN (ANP) - In het onderzoek naar de roof van de kunstschatten uit het Drents Museum is het Openbaar Ministerie op zoek geweest naar die schatten, "maar niet naar de waarheid". Dat zei verdachte Bernhard Z. (35) dinsdag op de eerste dag van het proces over de zaak bij wijze van openingsstatement. "Het OM heeft mijn belangen volledig links laten liggen."
1 uur geledenASSEN (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft sinds oktober vorig jaar onderhandeld met de verdachten en hun advocaten over procesafspraken, die moesten leiden tot de teruggave van de uit het Drents Museum gestolen Dacische kunstschatten. Dat zei de officier van justitie dinsdag in een inleiding op de zaak, aan het begin van het proces.
2 uur geledenASSEN (ANP) - In de rechtbank in Assen is dinsdagochtend onder grote belangstelling het proces tegen drie verdachten van de geruchtmakende kunstroof in het Drents Museum begonnen. Bij de kunstroof op 25 januari 2025 werden vier zeer waardevolle Roemeense kunstschatten gestolen. De gestolen objecten waren onderdeel van de tentoonstelling Dacia - Rijk van goud en zilver. Het ging om de beroemde gouden helm van Cotofenesti van 2500 jaar oud, en drie gouden armbanden.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De AIVD en MIVD hebben vorig jaar opnieuw meer informatie in het geheim opgehaald. In 2025 kreeg de instantie die zulke aanvragen van de inlichtingendiensten moet beoordelen 4615 verzoeken, 4 procent meer dan het jaar ervoor. Het gaat dan bijvoorbeeld om het indringen in telefoons of het afluisteren van gesprekken.
3 uur geleden