EK-organisator Been: in andere landen is meer trots dan bij ons
AMSTERDAM (ANP) - Harry Been weet nog hoe blij hij was dat de bal bij het Europees kampioenschap van 2000 tijdens de openingswedstrijd tussen België en Zweden (2-1) aan het rollen werd gebracht. "We konden het eindelijk over voetbal hebben. De periode daarvoor was er allemaal gedoe. Mensen dachten dat Nederland en België dit helemaal niet konden organiseren, we zouden de hooligans van heel Europa over ons heen krijgen en het kostte allemaal veel te veel geld. Gelukkig pakte het allemaal anders uit", kijkt de inmiddels 72-jarige bestuurder, die de leiding had over de EK-organisatie, terug.
Na 21 jaar keert het EK deels terug in Nederland. Oranje speelt de drie groepswedstrijden in de Johan Cruijff ArenA, waar ook nog een duel uit de achtste finales wordt afgewerkt. Dat programma is een stuk overzichtelijker dan de 31 EK-duels van 2000 in Nederland en België.
Het was voor het eerst dat een eindtoernooi in twee landen plaatsvond. "Toen we het toernooi in 1995 kregen toegewezen, startten we met vijf mensen. We eindigden met 7500 mensen", aldus Been, die genoot van de hulp die hij van alle kanten kreeg aangeboden. "Nederland is één groot vrijwilligersland, dat was geweldig om te zien."
Scepsis
Het enthousiasme dat de vrijwilligers toonden, had niet iedereen in Nederland. Dat ergerde Been wel een beetje. "We hadden al meerdere grote finales georganiseerd, waaronder de Champions League-finale tussen Real Madrid en Juventus in 1998. Ook daar was soms wat scepsis. Al die fans in de stad, hoe moet dat? Kunnen we al die vliegtuigen wel aan? In veel andere landen is dat toch anders, daar is meer nationale trots. Kijk naar het WK van 2006 in Duitsland bijvoorbeeld. Daar hadden ze zoiets van: wat mooi dat wij dit kunnen organiseren."
Bijna alles ging goed, kijkt Been terug. De rellen tussen hooligans van Duitsland en Engeland in Charleroi waren het dieptepunt tijdens het toernooi. "Al viel de ellende uiteindelijk nog mee met wat we vooraf verwachtten", aldus Been, die de samenwerking met de Belgische organisatoren wat stroef vond verlopen. "Op persoonlijk vlak ging het fantastisch, maar België is politiek gezien een veel moeilijker land. De overheid hier is toegankelijker. En wij hebben als Nederlanders de neiging om te denken dat we veel dingen beter weten."
Been en zijn stafleden kregen een belangrijke opdracht mee. Het toernooi mocht Nederland en België geen geld kosten. "Uiteindelijk hebben we 44 miljoen gulden winst gemaakt", weet Been, die nu bij de UEFA nog af en toen mensen opleidt voor het organiseren van een toernooi. "Voor het toernooi begon, zei tussen de 40 en 45 procent van de mensen in Rotterdam, waar de finale was, dat we dit niet meer moesten doen. Na het toernooi gaf 90 procent aan dat we dit juist vaker moeten doen. Dat gaf voldoening."
Meer uit Voetbal
ROME (ANP) - SS Lazio heeft thuis met 3-2 gewonnen van Genoa. Kenneth Taylor, die in de winterstop van Ajax naar Lazio ging, maakte het tweede doelpunt voor de Romeinen. Lazio staat na 23 wedstrijden op de achtste plaats. Genoa is zestiende in de Italiaanse Serie A.
7 uur geledenBREDA (ANP) - NAC Breda heeft al tien duels in de Eredivisie niet gewonnen. De club uit Breda mocht vrijdagavond voor eigen publiek toch blij zijn met een punt. Het elftal van Carl Hoefkens speelde met 2-2 gelijk tegen FC Twente. NAC blijft na 21 wedstrijden op de zeventiende plaats van de Eredivisie staan. FC Twente is de nummer 8.
8 uur geledenHEERENVEEN (ANP) - Sc Heerenveen heeft het contract van Eser Gürbüz (18) verlengd tot medio 2029, met een optie voor nog een seizoen. Dat heeft de club uit Friesland laten weten.
11 uur geledenBREDA (ANP) - NAC heeft technisch directeur Peter Maas (56) een contract voor onbepaalde tijd gegeven. De overeenkomst van de Roosendaler zou volgend jaar februari aflopen. De club uit Breda vindt de nieuwe verbintenis beter passen bij het langetermijnbeleid.
11 uur geledenEINDHOVEN (ANP) - PSV verhuurt Adamo Nagalo voor de rest van dit seizoen aan de Turkse club Konyaspor. De 23-jarige verdediger uit Burkina Faso kwam in Eindhoven nauwelijks aan spelen toe. PSV nam Nagalo begin september 2024 over van FC Nordsjaelland uit Denemarken en heeft nog een contract tot de zomer van 2029.
13 uur geledenNYON (ANP/Belga) - Voetbalbond UEFA heeft Racing Genk bestraft voor de ongeregeldheden van de meegereisde fans in de uitwedstrijd tegen FC Utrecht in de Europa League. De Belgische club mag in de volgende uitwedstrijd geen supporters meenemen en moet een boete van 50.000 euro betalen. Genk speelt in de tussenronde van de Europa League tegen Dinamo Zagreb.
16 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Louis van Gaal weet niet of hij adviseur van Ajax blijft. "Ik moet nog zien of ik die eer krijg", zei hij bij het televisieprogramma Pauw & De Wit.
1 dag geleden