EK-organisator Been: in andere landen is meer trots dan bij ons
AMSTERDAM (ANP) - Harry Been weet nog hoe blij hij was dat de bal bij het Europees kampioenschap van 2000 tijdens de openingswedstrijd tussen België en Zweden (2-1) aan het rollen werd gebracht. "We konden het eindelijk over voetbal hebben. De periode daarvoor was er allemaal gedoe. Mensen dachten dat Nederland en België dit helemaal niet konden organiseren, we zouden de hooligans van heel Europa over ons heen krijgen en het kostte allemaal veel te veel geld. Gelukkig pakte het allemaal anders uit", kijkt de inmiddels 72-jarige bestuurder, die de leiding had over de EK-organisatie, terug.
Na 21 jaar keert het EK deels terug in Nederland. Oranje speelt de drie groepswedstrijden in de Johan Cruijff ArenA, waar ook nog een duel uit de achtste finales wordt afgewerkt. Dat programma is een stuk overzichtelijker dan de 31 EK-duels van 2000 in Nederland en België.
Het was voor het eerst dat een eindtoernooi in twee landen plaatsvond. "Toen we het toernooi in 1995 kregen toegewezen, startten we met vijf mensen. We eindigden met 7500 mensen", aldus Been, die genoot van de hulp die hij van alle kanten kreeg aangeboden. "Nederland is één groot vrijwilligersland, dat was geweldig om te zien."
Scepsis
Het enthousiasme dat de vrijwilligers toonden, had niet iedereen in Nederland. Dat ergerde Been wel een beetje. "We hadden al meerdere grote finales georganiseerd, waaronder de Champions League-finale tussen Real Madrid en Juventus in 1998. Ook daar was soms wat scepsis. Al die fans in de stad, hoe moet dat? Kunnen we al die vliegtuigen wel aan? In veel andere landen is dat toch anders, daar is meer nationale trots. Kijk naar het WK van 2006 in Duitsland bijvoorbeeld. Daar hadden ze zoiets van: wat mooi dat wij dit kunnen organiseren."
Bijna alles ging goed, kijkt Been terug. De rellen tussen hooligans van Duitsland en Engeland in Charleroi waren het dieptepunt tijdens het toernooi. "Al viel de ellende uiteindelijk nog mee met wat we vooraf verwachtten", aldus Been, die de samenwerking met de Belgische organisatoren wat stroef vond verlopen. "Op persoonlijk vlak ging het fantastisch, maar België is politiek gezien een veel moeilijker land. De overheid hier is toegankelijker. En wij hebben als Nederlanders de neiging om te denken dat we veel dingen beter weten."
Been en zijn stafleden kregen een belangrijke opdracht mee. Het toernooi mocht Nederland en België geen geld kosten. "Uiteindelijk hebben we 44 miljoen gulden winst gemaakt", weet Been, die nu bij de UEFA nog af en toen mensen opleidt voor het organiseren van een toernooi. "Voor het toernooi begon, zei tussen de 40 en 45 procent van de mensen in Rotterdam, waar de finale was, dat we dit niet meer moesten doen. Na het toernooi gaf 90 procent aan dat we dit juist vaker moeten doen. Dat gaf voldoening."
Meer uit Voetbal
PARAMARIBO (ANP) - Bondscoach Stanley Menzo gaat met het Surinaamse elftal "aan een sterk plan werken" om zich in maart alsnog te kwalificeren voor het WK voetbal. Suriname is bij de loting voor de play-offs gekoppeld aan Bolivia en treft bij winst daarna Irak. "We hebben vier maanden, dat is genoeg tijd om ons helemaal in te leven, een plan te bouwen en het team klaar te maken voor wat komt", aldus Menzo tegen het ANP. "Voorbereiding is macht."
2 uur geledenLIVINGSTON (ANP) - Voetballer Joshua Brenet mag de uitwedstrijd van zijn club Livingston tegen Rangers FC zaterdag overslaan. Trainer David Martindale geeft de international van Curaçao vrijaf om de kwalificatie voor het WK te vieren.
8 uur geledenWOLFSBURG (ANP) - Ella Peddemors en Lineth Beerensteyn hebben de voetbalsters van VfL Wolfsburg aan een thuiszege op Manchester United (5-2) in de Champions League geholpen. De Nederlandse internationals maakten vier van de vijf doelpunten voor hun ploeg.
18 uur geledenLISSABON (ANP) - Dodi Lukebakio mist dinsdag de uitwedstrijd van Benfica tegen Ajax in de Champions League. De aanvallende middenvelder heeft woensdag een breuk in zijn linkerenkel opgelopen tijdens de kwalificatiewedstrijd van België tegen Liechtenstein (7-0) voor het WK van volgend jaar in de Verenigde Staten, Mexico en Canada.
18 uur geledenRABAT (ANP) - Achraf Hakimi is verkozen tot Afrikaans voetballer van het jaar. De 27-jarige rechtsback won dit seizoen de Champions League en Franse titel en beker met Paris Saint-Germain. Hij plaatste zich met Marokko voor het WK van komende zomer in de Verenigde Staten, Canada en Mexico.
20 uur geledenZÜRICH (ANP) - Het Nederlands elftal is op 5 december een van de twaalf groepshoofden tijdens de loting voor het WK voetbal van volgend jaar zomer in de Verenigde Staten, Mexico en Canada. Dat blijkt uit de wereldranglijst die wereldvoetbalbond FIFA heeft vrijgegeven.
23 uur geledenDORTMUND (ANP/DPA) - Borussia Dortmund-aanvaller Karim Adeyemi heeft op sociale media zijn excuses aangeboden aan zijn club en de Duitse nationale selectie. Bondscoach Julian Nagelsmann had Adeyemi voor de afgelopen interlandperiode wel geselecteerd, maar hield hem buiten de ploeg nadat naar buiten was gekomen dat een rechter de vleugelspeler een boete van 450.000 euro heeft opgelegd voor verboden wapenbezit.
1 dag geleden