EK-organisator Been: in andere landen is meer trots dan bij ons
AMSTERDAM (ANP) - Harry Been weet nog hoe blij hij was dat de bal bij het Europees kampioenschap van 2000 tijdens de openingswedstrijd tussen België en Zweden (2-1) aan het rollen werd gebracht. "We konden het eindelijk over voetbal hebben. De periode daarvoor was er allemaal gedoe. Mensen dachten dat Nederland en België dit helemaal niet konden organiseren, we zouden de hooligans van heel Europa over ons heen krijgen en het kostte allemaal veel te veel geld. Gelukkig pakte het allemaal anders uit", kijkt de inmiddels 72-jarige bestuurder, die de leiding had over de EK-organisatie, terug.
Na 21 jaar keert het EK deels terug in Nederland. Oranje speelt de drie groepswedstrijden in de Johan Cruijff ArenA, waar ook nog een duel uit de achtste finales wordt afgewerkt. Dat programma is een stuk overzichtelijker dan de 31 EK-duels van 2000 in Nederland en België.
Het was voor het eerst dat een eindtoernooi in twee landen plaatsvond. "Toen we het toernooi in 1995 kregen toegewezen, startten we met vijf mensen. We eindigden met 7500 mensen", aldus Been, die genoot van de hulp die hij van alle kanten kreeg aangeboden. "Nederland is één groot vrijwilligersland, dat was geweldig om te zien."
Scepsis
Het enthousiasme dat de vrijwilligers toonden, had niet iedereen in Nederland. Dat ergerde Been wel een beetje. "We hadden al meerdere grote finales georganiseerd, waaronder de Champions League-finale tussen Real Madrid en Juventus in 1998. Ook daar was soms wat scepsis. Al die fans in de stad, hoe moet dat? Kunnen we al die vliegtuigen wel aan? In veel andere landen is dat toch anders, daar is meer nationale trots. Kijk naar het WK van 2006 in Duitsland bijvoorbeeld. Daar hadden ze zoiets van: wat mooi dat wij dit kunnen organiseren."
Bijna alles ging goed, kijkt Been terug. De rellen tussen hooligans van Duitsland en Engeland in Charleroi waren het dieptepunt tijdens het toernooi. "Al viel de ellende uiteindelijk nog mee met wat we vooraf verwachtten", aldus Been, die de samenwerking met de Belgische organisatoren wat stroef vond verlopen. "Op persoonlijk vlak ging het fantastisch, maar België is politiek gezien een veel moeilijker land. De overheid hier is toegankelijker. En wij hebben als Nederlanders de neiging om te denken dat we veel dingen beter weten."
Been en zijn stafleden kregen een belangrijke opdracht mee. Het toernooi mocht Nederland en België geen geld kosten. "Uiteindelijk hebben we 44 miljoen gulden winst gemaakt", weet Been, die nu bij de UEFA nog af en toen mensen opleidt voor het organiseren van een toernooi. "Voor het toernooi begon, zei tussen de 40 en 45 procent van de mensen in Rotterdam, waar de finale was, dat we dit niet meer moesten doen. Na het toernooi gaf 90 procent aan dat we dit juist vaker moeten doen. Dat gaf voldoening."
Meer uit Voetbal
ZWOLLE (ANP) - PEC Zwolle verwacht snel de eerste supporters te kunnen identificeren die zich zondag in de uitwedstrijd tegen Go Ahead Eagles misdroegen. Dat meldt het bestuur van de Eredivisieclub.
1 uur geledenMÜNCHEN (ANP/RTR/DPA) - Bayern München kan de komende weken niet beschikken over Lennart Karl. De 18-jarige talentvolle aanvallende middenvelder heeft een dijspierblessure, meldt de Duitse koploper vrijdag.
5 uur geledenLIVERPOOL (ANP/RTR) - Trainer Arne Slot van Liverpool voelt zich nog altijd gesteund door de beleidsbepalers en de supporters van de club. De regerend kampioen is bezig aan een teleurstellend seizoen en heeft alleen in de Champions League nog een kans op een prijs.
6 uur geledenWARSCHAU (ANP/DPA) - De assistent-bondscoach van het Poolse voetbalelftal is overleden, meldt de Poolse voetbalbond PZPN. Jacek Magiera werd 49 jaar.
6 uur geledenEINDHOVEN (ANP) - PSV neemt begin mei weer supporters mee naar de uitwedstrijd tegen Ajax. Vorig seizoen bleef het vak voor de fans van de Eindhovenaren leeg. PSV koos daarvoor "omdat meer tijd nodig was om een bewustwordingsprogramma rond antisemitisme goed te implementeren."
6 uur geledenNIJMEGEN (ANP) - Trainer Dick Schreuder van NEC ziet het duel met Feyenoord van zondag niet als cruciaal voor de uiteindelijke tweede plaats in de Eredivisie. "Die tweede plek wordt niet beslist in dit weekend", zei de coach in aanloop naar de wedstrijd tussen de nummers 2 en 3 van de ranglijst.
7 uur geledenSÃO PAULO (ANP) - Memphis Depay heeft geen straf gekregen na het ongeoorloofde gebruik van zijn telefoon tijdens de wedstrijd van zijn Braziliaanse club Corinthians tegen Flamengo (1-1) in maart. Het Braziliaanse sporttribunaal STJD besloot de topscorer aller tijden van Oranje slechts een waarschuwing te geven.
8 uur geleden