Eisen tot 16 jaar celstraf 'spotters' liquidatie spyshop
AMSTERDAM (ANP) - Twee mannen die zich schuldig zouden hebben gemaakt aan medeplichtigheid aan de moord op spyshopmedewerker Ronald Bakker in 2015 verdwijnen daarvoor wat het Openbaar Ministerie (OM) betreft zestien en veertien jaar achter slot en grendel. In de extra beveiligde gerechtsbunker in Amsterdam-Osdorp sprak de aanklager van "een lafhartige moord".
Mourad B. (30) en Ali M. (31) zouden zijn opgetreden als 'spotter'. Zij zouden de bewegingen van Bakker (59) tot vlak voor zijn dood nauwgezet in kaart hebben gebracht, zijn signalement hebben doorgegeven en het kenteken van de auto waarin hij reed hebben doorgesluisd.
B. zou hem op de avond van de moord zelfs zijn gevolgd tot hij bijna thuis was. Het slachtoffer werd op 9 september 2015 bij zijn woning in Huizen doodgeschoten toen hij thuiskwam uit zijn werk bij de spyshop in Nieuwegein.
Organisatie Taghi
De aanklager noemde de moord "een directe aantasting van de rechtsstaat". Volgens hem is uit onderzoek gebleken dat de moord op Bakker "een boodschap" vanuit de misdaadorganisatie van Ridouan Taghi aan de spyshop was voor het meewerken met de politie. "De boodschap was duidelijk: wie praat, die gaat", zei hij.
Taghi, aldus het OM, hield de spyshop verantwoordelijk voor het oprollen van de 'Utrechtse liquidatiebende’ in juli 2015. De organisatie, die spullen inkocht bij de spyshop, beschikte over ongekende wapenvoorraden, vluchtauto's en hield zich ook bezig met het spotten van (potentiële) slachtoffers van liquidaties.
PGP-communicatie
De kopstukken van deze bende, waarvan ook B. en M. deel uitmaakten, kregen vorig jaar van het gerechtshof in het onderzoek-26Koper straffen tot 14,5 jaar opgelegd. B. en M. kregen eerder drie jaar cel van de rechtbank. Ook in de liquidatiebende vervulden zij de rol van spotter.
Hun rol bij de moord op Bakker en aanwijzingen voor het motief kwamen aan het licht na het ontsleutelen van beveiligde PGP-communicatie. In aan Taghi toegeschreven berichten wordt gesproken van "die kk-skyverrader". Taghi zelf wordt vervolgd in het Marengo-proces. Daarin staan ook verdachten terecht die de moord op Bakker daadwerkelijk zouden hebben gepleegd.
De verdediging van B. en M. sprak van "exorbitante strafeisen". De uitspraak is 9 maart.
Meer uit Binnenland
HILVERSUM (ANP) - Televisiepersoonlijkheid Sonja Barend is op 86-jarige leeftijd overleden. Dat meldt omroep BNNVARA namens haar familie. Barend overleed zaterdag thuis in het bijzijn van haar familie.
5 minuten geledenBARCELONA (ANP) - De eerste veertig van in totaal zo'n tachtig boten zijn vanuit de haven in Barcelona vertrokken richting Gaza om daar hulp te bieden. Op deze Global Sumud Flotilla zijn ongeveer vijfhonderd mensen, de andere helft vertrekt later vanuit Italië en Griekenland. Vanuit Spanje zijn zes Nederlanders mee, een meer dan gedacht omdat op de boot van Greenpeace ook een landgenoot meevaart, weet hoofd van de Nederlandse delegatie Marieke Stam sinds kort.
15 minuten geledenROTTERDAM (ANP) - De man die afgelopen vrijdag op klaarlichte dag een buschauffeur mishandelde in Rotterdam, wordt ook gezocht voor het eerder mishandelen van dezelfde buschauffeur. De vorige mishandeling vond op zaterdag 7 maart plaats, meldt de politie zondag. Er is inmiddels beeld van de verdachte verspreid waar hij herkenbaar op staat.
4 uur geledenBARCELONA (ANP) - Vijf Nederlanders vertrekken zondag in verschillende boten vanuit Barcelona richting Gaza. Ze zijn onderdeel van een internationale vloot die Palestijnen hulp wil bieden. Later vertrekken vanuit Italië en Griekenland nog tien Nederlanders.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Bernard Z. (35), een van de verdachten die komende week terechtstaat voor de kunstroof in het Drents Museum in Assen in januari vorig jaar, heeft geen deal gesloten met justitie. Zijn advocaat bevestigt zaterdag een bericht hierover van RTL Nieuws.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - De Nationale Ombudsman Reinier van Zutphen is kritisch op het voornemen van het kabinet om te besparen op de bijstand. Van Zutphen heeft daarom een brief geschreven aan minister Thierry Aartsen (VVD) van Werk en Participatie, vertelt hij zaterdag in het NOS Radio 1 Journaal.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - In Den Haag vieren ADO-fans dat hun club vrijdagavond kampioen is geworden in de eerste divisie. Er wordt vuurwerk afgestoken en automobilisten en scooterrijders claxonneren. Bij het stadion van ADO Den Haag zijn tientallen mensen samengekomen, ziet een ANP-verslaggever. Daar is vuurwerk te horen en groene rook te zien.
1 dag geleden