Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Eisen tot 16 jaar celstraf 'spotters' liquidatie spyshop

Eisen tot 16 jaar celstraf 'spotters' liquidatie spyshop

AMSTERDAM (ANP) - Twee mannen die zich schuldig zouden hebben gemaakt aan medeplichtigheid aan de moord op spyshopmedewerker Ronald Bakker in 2015 verdwijnen daarvoor wat het Openbaar Ministerie (OM) betreft zestien en veertien jaar achter slot en grendel. In de extra beveiligde gerechtsbunker in Amsterdam-Osdorp sprak de aanklager van "een lafhartige moord".

Mourad B. (30) en Ali M. (31) zouden zijn opgetreden als 'spotter'. Zij zouden de bewegingen van Bakker (59) tot vlak voor zijn dood nauwgezet in kaart hebben gebracht, zijn signalement hebben doorgegeven en het kenteken van de auto waarin hij reed hebben doorgesluisd.

B. zou hem op de avond van de moord zelfs zijn gevolgd tot hij bijna thuis was. Het slachtoffer werd op 9 september 2015 bij zijn woning in Huizen doodgeschoten toen hij thuiskwam uit zijn werk bij de spyshop in Nieuwegein.

Organisatie Taghi

De aanklager noemde de moord "een directe aantasting van de rechtsstaat". Volgens hem is uit onderzoek gebleken dat de moord op Bakker "een boodschap" vanuit de misdaadorganisatie van Ridouan Taghi aan de spyshop was voor het meewerken met de politie. "De boodschap was duidelijk: wie praat, die gaat", zei hij.

Taghi, aldus het OM, hield de spyshop verantwoordelijk voor het oprollen van de 'Utrechtse liquidatiebende’ in juli 2015. De organisatie, die spullen inkocht bij de spyshop, beschikte over ongekende wapenvoorraden, vluchtauto's en hield zich ook bezig met het spotten van (potentiële) slachtoffers van liquidaties.

PGP-communicatie

De kopstukken van deze bende, waarvan ook B. en M. deel uitmaakten, kregen vorig jaar van het gerechtshof in het onderzoek-26Koper straffen tot 14,5 jaar opgelegd. B. en M. kregen eerder drie jaar cel van de rechtbank. Ook in de liquidatiebende vervulden zij de rol van spotter.

Hun rol bij de moord op Bakker en aanwijzingen voor het motief kwamen aan het licht na het ontsleutelen van beveiligde PGP-communicatie. In aan Taghi toegeschreven berichten wordt gesproken van "die kk-skyverrader". Taghi zelf wordt vervolgd in het Marengo-proces. Daarin staan ook verdachten terecht die de moord op Bakker daadwerkelijk zouden hebben gepleegd.

De verdediging van B. en M. sprak van "exorbitante strafeisen". De uitspraak is 9 maart.

Meer uit Binnenland

BBB-senator zegt lidmaatschap partij op, blijft actief in fractie

BARNEVELD (ANP) - BBB-senator Robert van Gasteren zegt zijn lidmaatschap van de partij op, zo kondigde hij aan op een partijbijeenkomst in Barneveld. Hij blijft wel actief bij de BBB-fractie in de Eerste Kamer, zei hij desgevraagd. "Met hetzelfde programma en hetzelfde BBB-gevoel." De partij heeft twaalf zetels in de senaat.

10 uur geleden
Mona Keijzer zegt lidmaatschap BBB op

BARNEVELD (ANP) - Mona Keijzer neemt definitief afscheid van de BBB, nadat ze door de fractie is gepasseerd als potentieel partijleider. "Voor mij stopt het hier vandaag als lid van BBB," zei ze op een ledenavond. Ze scheidde zich al eerder af van de Tweede Kamerfractie en ging op persoonlijke titel verder als Kamerlid.

10 uur geleden
Emoties lopen hoog op bij extra ledenbijeenkomst BBB

BARNEVELD (ANP) - Leden van BBB zijn boos, teleurgesteld en verdrietig om de "reuring" in de partij. Die ontstond nadat Henk Vermeer het partijleiderschap had overgenomen van Caroline van der Plas, hoewel Mona Keijzer die functie ook ambieerde.

11 uur geleden
Lokale partijen niet blij met nieuwe naam GroenLinks-PvdA

DEN HAAG (ANP) - Verschillende lokale partijen met namen die lijken op PRO, de nieuwe roepnaam van GroenLinks-PvdA, zijn niet blij met hun nieuwe naamgenoot. Donderdag kondigde de partij aan verder te gaan als Progressief Nederland, kortweg PRO. ProHengelo schrijft op Facebook dat het gebruik van dezelfde naam voor een landelijke partij kan leiden tot "verwarring over rollen, posities en verantwoordelijkheden".

13 uur geleden
Hermans maakt miljoenen vrij voor pandemische paraatheid

DEN HAAG (ANP) - Minister Sophie Hermans van Volksgezondheid, Welzijn en Sport maakt structureel tot 177 miljoen euro vrij om klaar te zijn voor een volgende pandemie. Het geld komt van meerdere posten binnen haar eigen begroting. Begin maart adviseerde de minister nog tegen extra geld hiervoor.

13 uur geleden
ANP Verkiezingsdienst: lokaal niet de grote winnaar verkiezingen

DEN HAAG (ANP) - De voorlopige winst van lokale partijen tijdens de gemeenteraadsverkiezingen ten opzichte van de vorige is kleiner dan eerder gemeld door de ANP Verkiezingsdienst. Ze zijn dus niet de grote winnaars van de recente verkiezingen.

13 uur geleden
Van Essen trekt 150 miljoen uit stikstofpot voor natuur en boeren

DEN HAAG (ANP) - Dit jaar zet landbouwminister Jaimi van Essen (D66) 150 miljoen euro extra klaar voor natuurherstel en verschillende maatregelen voor de landbouw. Het geld komt uit de pot van 20 miljard euro die de coalitie de komende jaren wil uitgeven aan het oplossen van het stikstofprobleem.

13 uur geleden