Eis van 16 jaar cel tegen Piet S. voor drugshandel en witwassen
DEN HAAG (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft vrijdag in de rechtbank van Den Haag zestien jaar cel geëist tegen Piet S. voor onder meer drugshandel en het witwassen van het geld dat hij daarmee verdiende. S. (67) stond volgens het OM aan het hoofd van een criminele organisatie. Hij zou hebben opgetreden als "een internationale criminele drugsmakelaar". Een godfather wil justitie hem niet noemen, maar een "eindbaas" zou hij wel zijn.
Justitie denkt dat de man, die een decennialange reputatie heeft in de onderwereld, een vinger in de pap had aan zowel de ontvangst- als de verstuurkant in de drugshandel. Hij zou "bepalend" zijn geweest bij de opzet van transportlijnen voor drugs. Het OM benoemt dat "alle soorten drugs" voorbijkomen in het dossier, zowel cocaïne en heroïne als synthetische drugs en grondstoffen daarvoor.
Naast de drugsgerelateerde verdenkingen, was Piet S. volgens het OM samen met zijn zoon Freddy S. betrokken bij de illegale goksite Edobet. Het tweetal zou zich hebben ingekocht. Eerder werd al bekend dat oud-profvoetballers Wesley Sneijder en Dirk Kuijt als getuigen waren gehoord, omdat hun namen opdoken in het onderzoek naar Edobet.
Andere verdachten
In de omvangrijke zaak-Taxus wordt Piet S. ook verdacht van één geweldsincident, namelijk mishandeling en vrijheidsberoving van twee mannen in de zomer van 2019.
Meer dan twintig verdachten die in meer of mindere mate deel zouden hebben uitgemaakt van de criminele organisatie staan terecht. Het merendeel hoorde vrijdag hun strafeisen, die varieerden van 8 maanden tot 11 jaar cel. Freddy S. hoorde 6 jaar tegen zich eisen. De man die een coördinerende rol zou hebben wat betreft de drugstransporten, Gijsbert van T., hoorde een eis van 10 jaar.
Bewijs
Het bewijs dat justitie in handen denkt te hebben, bestaat onder meer uit ontsleutelde berichten en afgeluisterde gesprekken. Zo werd in onderschepte communicatie gesproken over het ‘zwanger maken’ van containers, wat zou betekenen dat pakketten drugs in zeecontainers worden gestopt.
S. zei tijdens eerdere zittingen dat hij zelf niet bezig was met drugshandel, maar dat hij een soort scheidsrechter was voor criminele groepen en ook advies gaf. Deze verklaring schuift het OM terzijde. Uit de berichten zou volgens justitie blijken dat hij zich "allesbehalve passief opstelt".
Hervatting rechtszaak
De megazaak loopt al sinds december 2020, toen was een eerste niet-inhoudelijke zitting bij de rechtbank. Vanaf 5 juni wordt de zaak weer hervat met de pleidooien.
Meer uit Binnenland
AMSTERDAM (ANP) - "Met het overlijden van Hans van Manen verliest de dans een icoon", reageert de Amsterdamse burgemeester Femke Halsema op het overlijden van choreograaf Van Manen. Hij overleed woensdagavond op 93-jarige leeftijd, aldus Nationale Opera & Ballet.
1 uur geledenBREDA (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft donderdag bij de rechtbank in Breda twintig jaar cel en tbs met dwangverpleging geëist tegen de 33-jarige Elias M. voor het verkrachten en doden van de 75-jarige Yvonne uit Halsteren.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Vertrouwensinspecteurs hebben vorig jaar fors meer meldingen gekregen over misstanden in het onderwijs, zoals misbruik of mishandeling. Afgelopen schooljaar kwamen 2916 dossiers binnen, 599 meer dan het schooljaar daarvoor. Alleen in het hoger onderwijs was geen stijging zichtbaar, meldt de Inspectie van het Onderwijs.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Voetballer Quincy Promes (33) blijft voorlopig vastzitten. Verzoeken om zijn voorlopige hechtenis te beëindigen zijn door het gerechtshof in Amsterdam afgewezen.
5 uur geledenUTRECHT (ANP) - De Kindertelefoon is dit jaar het meest gebeld over vrije tijd, seksualiteit, pesten, thuis en familie en emotionele problemen. Dat meldt de organisatie, die dit jaar 320.000 gesprekken voerde met kinderen tussen de 8 en 18 jaar. Gemiddeld kwamen er per dag meer dan negenhonderd telefoontjes en chats binnen.
5 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Voetballer Quincy Promes (33) vraagt het gerechtshof in Amsterdam zijn voorarrest op te heffen, zodat hij voor zijn vijf kinderen kan zorgen. Promes zit nu zes maanden in voorlopige hechtenis en wil de inhoudelijke behandeling van zijn strafzaak in hoger beroep in vrijheid afwachten.
6 uur geledenWILLEMSTAD (ANP) - Het cruiseschip Norwegian Epic heeft er woensdag voor gekozen om niet af te meren in Curaçao en door te varen naar Barbados. De kapitein zou hebben gezegd dat hij Curaçao mijdt vanwege marineoefeningen in het gebied, zo melden passagiers op sociale media. Hij zou handelen op verzoek van de leiding van cruisemaatschappij NCL.
7 uur geleden